Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Garanti Bankası, Başka Bir Arzumuz Sesli ATM!

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği!

Tarih27.03.2013

Toplam okunma1519

Değerli dostlarımız, parasını yardım almak zorunda kalmadan, kendi başına çekebilmeyi, diğer bankacılık işlemlerini erişilebilir yapabilmeyi kim istemez?

Maalesef biz görme engelliler Türkiye’de bir iki banka hariç bu doğal hakkımızı kullanamıyoruz. Bunu değiştirmek için

www.change.org/engelsizatm

 

 

Adresini ziyaret edip yalnızca bir dakikanızı ayırmak istemez misiniz?

Engelsiz Erişim Derneği olarak uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz her banka için sesli atm kampanyaımızı Garanti Bankası ile başlattık. Yukarıdaki bağlantıyı ziyaret ederek sizler de garanti bankasının atm’lerini sesli ve erişilebilir hale getirmesi için imza vermiş olacaksınız.

Dünyada birçok banka ATM’lerini daha 2000’li yılların başında sesli hale getirdi. Atm’lerde bulunan aparata kulaklık takıldığında atm’ler erişilebilir hale geliyor ve atm içindeki ekran okuyucu görme engelli kişiyi para çekme, bakıye sorgulama ve diğer işlemleri için yönlendirmeye başlıyor. Bu süreç yalnızca kulaklık takıldığında gerçekleştiği için görme engelli olmayan birisi de aynı atm’yi her zaman ki gibi kullanmaya devam edebiliyor. Yani ayrı atm’ler değil, kulaklık aparatıyla sesli ve erişilebilir atm’ler ortaya çıkıyor.

Maalesef bu süreç ülkemizde yalnızca 2 3 yıl öncesinde başlayabildi. Yapı Kredi bankası birçok atm’sini sesli hale getirdi. İş bankası ve halk bank az da olsa bazı atm’lerine bu sistemi ekleyebildi. Ancak Türkiye’nin önemli ve büyük bankalarından birisi olan Garanti Bankası halen erişilebilir atm’leri hayata geçirmiş değil. Biliyoruz ki, Türkçe olarak atm’leri sesli hale getirmek mümkün ve bankalar için çok ciddi maliyet gerektirmiyor.

Bizler de engelsiz erişim derneği olarak, Türkiye’de sesli ATM’lerin çok daha yaygınlaşması kampanya dizimize Daha önce en erişilebilir bankacılık sitesi ödülü de verdiğimiz garanti bankasıyla başlamak istedik. Böyle erişilebilir bir web sitesi tasarlayabilen bir yapı’nın atm’lerini de sesli hale getirerek diğer bankalara örnek olabileceğini düşündük.

Kampanyamızın başarılı olabilmesi için herkesin desteği gerekiyor. Değerli Engelsiz Erişim dostlarımız. Sizler de yalnızca bir dakika ayırarak bir imza verirseniz, verilen her imza talebimizi daha da güçlendirecek.

Tek yapmanız gereken:

www.change.org/engelsizatm

adresine girip gerekli bilgileri doldurarak imzanızı atmanız.

Hadi hep beraber daha erişilebilir banka ve ATM’leri birlikte talep edelim!

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle