Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Görme Engelli Gazi Satranç oyuncusu İbrahim Dal'ın Şampiyonluk Hikayesi!

Haberler

YazarSatranç Okulu

Tarih22.02.2013

Toplam okunma1496

Güneydoğu gazisi İbrahim Dal'ın satranç sevgisi engel tanımıyor. 15 yıl önce bir çatışmada gözlerini ve ellerini kaybeden Uzman Çavuş İbrahim Dal'ın filmlere konu olabilecek bir hayat hikayesi var. Talihsiz çatışmadan sonra defalarca ameliyat olan İbrahim Dal satranç ile tanışınca yaşama daha da kuvvetli sarılıyor. Eşi Derya hanımın da desteğiyle satranç turnuvalarına katılan Dal 2013 yılında Görme Engelliler Türkiye Şampiyonu olmayı başarıyor. Önümüzdeki aylarda İspanya'da yarışacak olan Dal'ın hikayesi TRT'de yayınlandı. Haberin devamında yayın otomatik başlar.

180 oyuncunun katıldığı Görme Engelliler Türkiye Şampiyonası'nı 7 oyunda 6.5 puan ile kazanan İbrahim Dal'ın satranç ile tanışması ve kendini satrançta geliştirmesinin hikayesi TRT'de gösterildi.

Elleri engelli olduğu için taşlara da dokunamayan Dal, satrancı tamamen zihninde oynuyor. Bu özelliğiyle Türkiye'de tek olan Dal buna rağmen azimli bir çalışma ile Türkiye Şampiyonu olmayı başardı. Tüm engelleri aşmayı başaran Dal bilgisayar kullanıyor ve internetten satranç dersi bile alabiliyor.

 

Kaynağı görüntüle

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle