Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Günlük Hayatta Kullandığımız Beden Hareketleri

Engellilik

Tarih23.04.2017

Toplam okunma3141

Haydi, bekle, boşver, gel, git, harika… Beden hareketleriyle nasıl diyebiliriz? Beden hareketlerimizle oluşan ifadelerimiz ne kadar doğru? Bi dur, taksi, teşekkür, bana ne dedi arkadaşımız uzaktan, ama nasıl? Bu ve buna benzer merak ettiğimiz tüm hareketleri biz sorduk, Sesli Betimleme Derneği’nden Zerrin Tezel betimledi. 

Kemal Özceyhan Seminerlerinin 2017 Mart ayı programında, eller yukarı dedik ve günlük hayatta kullanılan beden hareketlerini uygulamalı olarak öğrendik. Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz seminerimizin ses kaydına www.dunyayaseslen.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son derece keyifli ve interaktif bir ortamda gerçekleşen seminerimizde, öğrendiğimiz tüm bu hareketlerin yazılı dokümanı da olsun istedik ve Zerrin Hanım’dan yazmasını rica ettik. Sağ olsun bizi kırmadı ve aşağıdaki yazıyı hazırladı. Kendisine çok teşekkür ediyor ve beden hareketlerinin betimlenip yazıya dökülmüş halini aşağıda paylaşıyoruz.

 

GÜNLÜK HAYATTA KULLANDIĞIMIZ HAREKETLER

1.      El Sallamak: Avuç içi karşıya doğru, omuz hizasında, bedenden yaklaşık iki karış mesafe uzaklıkta açılır.  Parmak araları açık tutulur. El, bilekten sağa sola doğru bir iki santimlik mesafede sallanır.

2.      Bir dakika / Bekle lütfen: Sağ el için;  elin dış yüzeyi sağda, parmak uçları yukarıda kalacak şekilde açılır, boyun hizasında, bedenden iki karış uzaklıkta yumruk yapılır. İşaret parmağı, düz ve dik yukarı kaldırılır.

3.      Sus / Sessizlik:  Sağ el için: sağ elin dış yüzeyi sağda, parmak uçları yukarı kalacak şekilde açılır ve yumruk yapılır. İşaret parmağının ucu,  dudağı dikey olarak ortalayacak şekilde buruna dayanır.

4.      Gel / Yaklaş:

1.      Hareket: Avuç içi kendimize dönük parmak uçları yukarı bakar şekilde omuz hizasında, bedenimizden iki karış uzaklıkta tutulur. İşaret parmağı dışında tüm parmaklar avuç içine kapatılır. İşaret parmağı eklemlerinden hafif kırılarak bir iki santimlik mesafede öne arkaya sallanır.

2.      Hareket: Aynı hareket,  başparmak hariç, dört parmak bitişik kullanılarak da yapılabilir.

3.      Hareket: Daha sert bir ifade kullanmak istediğimiz zaman (gel lan gibi), sağ avuç içimiz çaprazlama baş hizasında yirmi santim kadar uzaklıktan başın sağ üst tarafından sol alt tarafına doğru yay çizilerek sertçe savrulur.

5.      Git: Sağ el için; el, göğüs hizasında, avuç içi kendimize dönük, başparmak ucu yukarı doğru, diğer dört parmak bitişik solu gösterir pozisyonda dışa doğru savrulur. Bu hareket tüm parmaklarla birlikte el bilekten savrularak da yapılabilir.

6.      Kalkma / Oturmaya Devam Et: Avuç içi aşağı, parmak uçları karşıya bakar. Parmaklar birbirine bitişik biçimde el, bilekten bir iki kez yukarı aşağı sallanır.

7.      Buyurun / Oturun: Avuç içi yukarı gergin bakar, parmaklar bitişik, parmak uçları oturulacak yere yönlendirilerek kol hafifçe uzatılır.

8.      Defol Git, Gelmeyeyim Oraya:

1. Hareket: Sağ avuç içimiz kendimize dönük sol omuz hizasından bir karış mesafe uzaklıkta parmak uçları sola bakacak şekilde tutulur. Sağ yukarı doğru yay çizerek tüm kol sertçe savrulur. ( Bir sinek kovar gibi)

2. Sertçe Çık Dışarı Hareket: Yüzümüz karşıya bakacak şekilde başımız sağ ya da sol, tek tarafa yanlamasına üç beş santim mesafeyle sert bir hareketle savrulur.

9.      Bir Aracı Durdurmak İçin:  Avuç içi yere bakacak şekilde  kol, ileriye doğru gergin bir şekilde yere paralel uzatılır.  İşaret parmağı ya da işaret parmağı ve orta parmak bitişik şekilde diğer parmaklar kapalı olarak ya da bütün el üç dört santim aralığında birkaç kez yukarı aşağı hareket ettirilir.

10. Hesap İstemek: Kol, yukarı doğru gergin veya dirsekten hafif kırık kaldırılır, işaret ve başparmak bitişik, orta parmak alttan destek olacak şekilde birleştirilir,  diğer iki parmak kapalı, sanki karşıda bir tahtaya yan yana iki-üç çizik atıyormuş gibi,  üç parmak bir santimlik mesafe içinde yukarı aşağı hareket ettirilir.

11. Garson Çağırmak: Kol, yukarı doğru gergin veya dirsekten hafif kırık kaldırılır. Tüm parmaklar bitişik, parmak uçları yukarı bakar şekilde elimizi öylece tutar ya da bir iki santim aralığında sağa sola hareket ettiririz.

12. Teşekkür etmek:

1 Hareket: Baş karşıya bakar,  gülümseyerek iki üç santim aşağı doğru kaydırılır.

2. Hareket: Tek el, iki göğüs ortasına parmak uçları omuza bakacak şekilde konur.

3. Hareket: Baş ve el hareketi birlikte de yapılabilir.

13. Evet / Olur / İstiyorum / Onaylıyorum: Baş karşıya bakar, iki üç santim aralığında aşağı yukarı bir iki kez sallanır.

14. Hayır /Olmaz / İstemiyorum / Onaylamıyorum: Baş karşıya bakar, bir iki santim aralığında sağa sola birkaç kez sallanır.

15. Kalk: Sağ el için; avuç içi yukarı, parmak uçları karşıya bakar. El, parmaklar birbirine bitişik biçimde göğüs hizasında, bedenden iki karış uzaklıkta, bilekten birkaç santim mesafeyle yukarı doğru bir iki kez hareket ettirilir.

16. Üzüntü / Şaşırma / Perişan Olma: Parmak araları açık şekilde, avucun alt yarısı, ortalayarak alna dayanır, parmaklar havada da kalabilir başın üzerine de konabilir.

17. Biraz ara…/ Mola verelim: Bedenden iki karış mesafe uzaklıkta, sol avuç içi sağa doğru açılır, parmak uçları bitişik bir halde yukarı bakar. Sağ avuç içimiz aşağı bakacak şekilde gergin, sol el parmaklarının üzerine ortalayarak konur. Bir T harfi çizilmiş olur.

18. Eller Yukarı / Teslim Olma / Pes Etme / Tehlikesiz: İki kol yana düz açılır. Kolun üst bölümü dirsekten kırılarak yukarı kaldırılır. Eller,  omuz ile baş arasında bir hizada parmakların arası açık, parmak uçları yukarı bakacak şekilde gergin tutulur.

19. Teslim Ol: Sağ elin dış yüzeyi sağ gösterecek şekilde el göğüs hizasından on beş santim kadar uzaklıkta tutulur. İşaret parmağı karşıyı, başparmak yukarıyı gösterir. Diğer üç parmak kapalı tutulur.  

20. Öldün Sen / Seni Bitireceğim: Teslim ol hareketi yapılır, el aynı pozisyonda aynı elin omzuna götürülür,  karşıya doğru yönlendirilir aynı esnada başparmak içeri doğru kırılır.  (Sanki cepten tabanca çıkarıp tetiği çekiyormuşuz gibi)

21. Telefonlaşalım / Arayacağım Seni / Ara Beni: Sağ elin dış yüzeyi sağda parmak uçları yukarıda tutulur ve yumruk yapılır.  Baş ve serçe parmakları gergin bir şekilde yanlara açılır. Başparmak ucu kulağa, serçe parmak ucu ağza doğru tutulur. El kulak hizasındayken açık parmaklar çaprazlama bir iki santim mesafede sallanır.

22. Lezzetli: Sağ el ya da sol el fark etmez. Avuç içi yukarı bakarken tüm parmak uçları yukarı bakacak şekilde birleştirilir. El, Bilekten bir iki santim mesafeyle yukarı aşağı sallanır.

23. Beğendim / İyi/ Güzel: Sağ el dış yüzeyi sağa, parmak uçları karşıya bakacak şekilde göğüs hizasından iki karış mesafe uzaklıkta açılır ve yumruk yapılır. Başparmak içi karşıya bakacak şekilde yukarı kaldırılır. El bilekten bir iki santim mesafede bir iki kez sallanabilir.

24. Beğenmedim / Kötü / Çirkin: Beğendim hareketinin tepe taklak olan halidir. Sağ el yumruk yapılır. Başparmak aşağı gösterecek şekilde tutulur. Bir iki santim mesafede bir iki kez sallanabilir.

25. Bilmiyorum / Kim Bilir:  İki el, bedenimizin iki yanında parmak araları açık bir şekilde göbek hizasından bir karış mesafe uzaklıkta, avuç içi yukarı, parmak uçları karşıya bakacak şekilde açılır. Dudak büzülür ya da sağ omuz ya da her iki omuz yukarı kaldırılıp indirilir.

26. Bana Ne! / İstemiyorum: Surat ekşitilerek iki omuz aynı anda yukarı aşağı birkaç kez kaldırılıp indirilir.

27. Kızıyorum / Tehditvari / Sen Görürsün: Sağ el için, sağ elin dış yüzeyi sağı, parmak uçları yukarı bakacak şekilde omuz hizasından iki karış uzaklıkta açılır ve yumruk yapılır. İşaret parmağı yukarı doğru gergin bir şekilde kaldırılır ve ileri geri, bir iki santim mesafede sallanır.

28. Haydi!: Sağ el ya da sol el fark etmez. Sağ el için; elin dış yüzeyi sağı, parmak uçları karşıyı gösterecek şekilde göğüs hizasından bir iki karış mesafe uzaklıkta parmakların arası hafif aralık açılır. El kolla birlikte yukarı doğru bir ya da bir iki kez savrulur. 

29. Kafayı Çalıştır / Biraz Düşün:  Sağ el için, sağ el dış yüzeyi sağı, parmak uçları yukarı gösterecek şekilde başın yan tarafına yakın yumruk yapılır. İşaret parmağı eklemlerden hafif kırık bir şekilde tutulur, parmak ucu yavaşça birkaç kez şakak üzerine vurulur.

30. Sen Ne Diyorsun / Kimsin Sen / Kafa Tutma:  Avuç içi göğüs hizasında sola dönük, parmak uçları karşıya doğru, parmak araları açık hafifçe sağa eğimli tutulur. Tek hareket.

31. Delirmiş / Çılgın/ Kafayı Sıyırmış: Avuç içi başın yanında yukarı bakar, tüm parmak uçları avuçta bir elma tutuyor gibi yukarı kaldırılır, el bilekten sağa sola döndürülür.

32. Herhangi Bir Şeyi Değiştir: Sağ ve sol eller avuç içi aşağı bakarken yumruk yapılır. İşaret parmakları düz açılır, sağ işaret parmağı sola, sol işaret parmağı sağa doğru yatay tutulur.  Parmaklar üst üste bir santim mesafe uzaklıkta birbirine paralel tutulur, makara gibi birbiri etrafında döndürülür.

33. Söz İstemek:  Sağ el için;  sağ kol yukarı kaldırılır. Bütün parmak uçları birbirine bitişik biçimde yukarı bakar. Ya da sadece işaret parmağı kaldırılır. Diğer parmaklar kapatılır.

34. Dilemek / Bir Şeyi Çok İstemek / Dua Etmek: İki el, parmaklar bitişik bir şekilde avuç içlerinden yapıştırılır. İşaret parmağı dudağı ortalayarak, burun altına dayanır. Parmak uçları hafif aşağı çapraz karşı gösterdiği zaman yogada güneşe selam hareketi.

35. Haydi, İçelim! /İçer miyiz / İçki İster misin?: Sağ el. Avuç içi sola, parmak uçları yukarı bakacak şekilde dudak hizasında yumruk yapılır. Başparmak dudağa doğru yöneltilir. El bir iki santim mesafede ileri geri hareket ettirilir.

36. Güç Bende / Başardım / Ben Çok İyiyim: Sağ el ya da iki el birlikte.  Kollar dirsekten kırılarak yukarı kaldırılır. Yumruklar yukarı bakacak şekilde bir iki santim mesafede ileri geri hareket ettirilir.

37. Sessizlik Lütfen / Sakin Olun / Panik Yapmayın: İki el, iki yandan parmak araları açık avuç içleri yere, parmak uçları karşıya bakacak şekilde göğüs hizasında açılır. Aşağı yukarı birkaç santim mesafede sallanır.

38. Birlik / Beraberlik / Kenetlenme: Sol el avuç içi sağa, parmak ucu karşıya bakacak şekilde başparmak ayrık, diğer parmaklar bitişik şekilde açılır. Sağ el avuç içi sola, parmak uçları yukarı bakacak şekilde sol elin avuç içi ile birleştirilir.  Sağ el başparmağı alttan sol el başparmağını kavrar. Sağ elin dört parmağı sol elin baş ve işaret parmağı arasında geniş boşluğa yerleştirilerek iki elin tüm parmakları kenetlenmiş eller üzerine kapatılır.

39. Sıkıntı / Korku Hali / Tanrım Ne Olur / Yardım İsteme: Sol el avuç içi sağa, parmak ucu karşıya bakacak şekilde baş parmak ayrık diğer parmaklar bitişik şekilde açılır. Sağ el avuç içi sola,  parmak uçları yukarı bakacak şekilde sol elin avuç içi ile birleştirilir.  Sağ el başparmağı alttan sol el başparmağını kavrar. Sağ elin dört parmağı sol elin baş ve işaret parmağı arasında geniş boşluğa yerleştirilerek iki elin tüm parmakları kenetlenmiş eller üzerine kapatılır. Kenetlenmiş eller, iki göğüs arasına yaslanır.

40. Emrine Amadeyim Duruşu: Eller göbek hizasında,  sağ el, yumruk halindeki sol eli bileğinden kavrar.

41. Fotoğraf Çekilirken Tavşan Kulak Hareketi: El yumruk yapılır, sadece işaret ve orta parmaklar gergin bir şekilde yukarı yanlara doğru açılarak kadırılır.  El parmak boşluğu başın bitimine dayanacak şekilde tutulur.

42. Dur İşareti: Avuç içi karşıya bakacak şekilde el omuz hizasından üç karış uzaklıkta, kol dirsekten hafif kırık veya düz ileri doğru kaldırılır.

43. Otostop Çekmek:  Kol göğüs hizasında avuç içi yukarı,  parmak uçları karşıyı gösterir şekilde ileri uzatılır ve yumruk yapılır. Başparmak açılır sağa eğimli yukarı kaldırılır.

44. Azıcık / Biraz  Hareket: Kol göğüs hizasında  dirsekten kırılarak iki karış mesafe  ileri açılır, avuç içi kendimize doğru, parmak uçları yukarı bakacak şekilde başparmak, işaret parmağın ilk eklemine dayanır, diğer üç parmak kapatılır.

45. Uzaktan Selamlaşmak: Sağ el  için, sağ avuç içi sola, parmak uçları yukarı bakacak şekilde, alnımızdan bir karış uzaklıkta, parmaklar birbirine bitişik biçimde  tutulur. Dikey olan el, Parmak uçları bir iki santim aşağı kaydırılarak hafif eğimli bir hal alır ve alnın sağ köşesine dokundurup kaldırılır.  

46. Açlık / İştah/ Heyecan / Fırsat Yakalama: Avuç içleri birbirine bakacak, parmak uçları karşıyı gösterecek şekilde ve bitişik iken avuç içleri birbirine yapıştırılır.   Göbek hizasında olan eller ileri geri, hızla birbirine sürtülür.

47. Sana Yapacağımı Bilirim / Birazdan Geliyorum: A vuç içleri birbirine bakacak, parmak uçları karşıyı gösterecek şekilde ve bitişik iken avuç içleri birbirine yapıştırılır.   Göbek hizasında olan eller ileri geri, yavaşça birbirine sürtülür.

48. On Numara / Süper:  Sağ el için; el omuz hizasında bedenden iki karış mesafe uzaklıkta, elin dış yüzeyi sağı, parmak uçları yukarı gösterir şekilde açılır. İşaret ve başparmakları halka biçimini alacak şekilde birleştirilir.  Diğer üç parmak araları açık ve gergin yukarıda kalır. Parmaklar kaldırılmadığı ve elin sağ tarafı karşıyı gösterdiği zaman küfür anlamını içerir.

49. İlişki / Samimiyet: Eller göğüs hizasında, bedenden bir iki karış mesafe uzaklıkta avuç içi yere parmak uçları karşıya bakacak şekilde açılır. İşaret parmağı dışında tüm parmaklar kapatılır. İşaret parmakları birbirine temas halinde ileri geri sürtülür.

50. Aşk / Seni Seviyorum: El göğüs hizasında bedenden bir karış mesafe uzaklıkta, parmak uçları yukarı, avuç içleri birbirine bakacak şekilde açılır.  Başparmak uçları aşağı yönlendirilerek birleştirilir, işaret parmakları yukarı bakacak şekilde gergin birleştirilir. İşaret parmakları eklemlerinden kırılarak uçları aşağı yönlendirilir. Diğer parmaklar kapalı tutulur. Kalbin üzerinde ileri geri hareket ettirilir.

51. Nanik / Ancak Gidersin: Sağ el için; avuç içi sola dönük, parmakların arası açık, parmak uçları yukarı bakar, başparmak dudağa dayanır. Yukarı bakan dört parmak karışık sırayla sağa sola sallanır.

52. Şaşırma: İki el, parmak uçları yukarı bakacak şekilde yanaklara dayanır. Avucun alt yarısı ve başparmak çene altında kalır.

53. Gözüm Üzerinde / Takibinde Olacağım: İşaret ve orta parmak düz ve yanlara açık, uçları yukarı bakacak şekilde gergin bir V harfi şeklini alır, diğer parmaklar kapalı tutulur. Avuç içi yere bakacak şekilde parmak uçları iki gözün altına dayanır, sonra parmak uçları karşı tarafa yönlendirilir.

54. Oley Hareketi:  Sağ el için, sağ el dış yüzeyi sağ, parmak uçları yukarı bakarken yumruk yapılır, kol dirsekten kırılarak geri çekilir, yumruk hızla ileri ve yukarı doğru savrulur. Birkaç kez tekrar eder.

55. Burası Çok Kötü Kokuyor: Baş ve işaret parmağıyla burun delikleri kapatılır, diğer parmaklar kapalı tutulur. Ya da iki işaret parmağıyla kapatılır.

56. Başım Ağrıyor: İki el işaret ve orta parmakları şakaklara dayanarak yüz ekşitilir. Ya da tek el bir şakağa tamamen dayanır. Ya da el alna dayanır.

57. Seni Duymak İstemiyorum / Sus Artık: İki elin baş ve işaret parmakları kulak boşluğunu kapatacak şekilde kulak memesini tutar.

 

POLİTİK HAREKETLER

1.      İsyan / Direniş: Sol Yumruk:  sol avuç karşıyı gösterecek şekilde yumruk yapılır. Kol dik bir şekilde yukarı kaldırılır.

2.      Zafer / Barış: V işareti: avuç içi karşıya bakacak şekilde tutulur, işaret ve orta parmaklar yukarı doğru yanlara açılarak bir V harfi şeklinde açılır.

3.      Rabia: Avuç içi karşıya bakacak şekilde açılır.  Parmak uçları yukarı bakacak şekilde birbirinden ayrık tutulur. Başparmak avuç içine dayanır.

4.      Bozkurt İşareti:  Avuç içi karşıya bakacak şekilde orta, yüzük ve başparmaklar öne doğru uzatılarak uçları birleştirilir. İşaret ve serçe parmağı ileri doğru gergin tutulur.

 

KÜFÜRLER

1.Orta Parmak Hareketi: Avuç içi yukarı bakacak şekilde yumruk yapılır. Orta parmak dik bir şekilde yukarı kaldırılır.

2.Milli Hareket: Bir el yumruk yapılır diğer el yumruğu avuçlar. Yumruk, avuç içinden hızla sıyrılırken avuç içi dirseğe kadar kaydırılır.

3.Üçün Biri Hareketi: Avuç içi yere bakacak şekilde yumruk yapılır. Baş parmak yumruk halindeki işaret ve orta parmağın arasından gösterilir.

4.Yumruklu Oh Hareketi: Herhangi bir el yumruk yapılır. Diğer el avucu yumruğa sertçe vurur.

5.S. Sıvama Hareketi: Sol el avuç içi sağı gösterecek şekilde yumruk yapılır. Sağ el gergin ve parmaklar kapalı bir şekilde yumruğun üzerinde sıvar gibi gezinirken aniden üzerine vurur.

6.Oh Nasıl Geçirdik Hareketi: Her iki el avuç içleri yukarı bakacak şekilde yumruk yapılır. Eller her iki yandan göğüs altı hizasından hızlı ve sert bir şekilde geri çekilir.

7.Oh Oh Hareketi: İki el yumruk yapılır. Yumruklar birbirine vurulur.

8.Bir yerine girsin: Sağ El, avuç içi yukarı parmak uçları karşıya bakacak şekilde yumruk yapılır. Sol el, sağ kol dirseğinin iç kısmını sıkıca kavrar, dirsekten itibaren alt kol yumrukla birlikte yukarı doğru sertçe kaldırılır.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle