Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Güvenlik Kodu Sorunu görmeyenler İçin Tarihe karışıyor

Bilişim

YazarEngin Yılmaz

Tarih17.09.2008

Toplam okunma4732

Heyecanla ÖSYM'nin sitesine  girip sınav sonucunuzu öğrenmek istediğinizde ne yaşadınız en son? Sizleri düşünmeden oraya koyulmuş bir güvenlik kodu olabilir mi? Ya TC kimlik numaranızı öğrenmek istediğinizde ya da çok sevdiğiniz o foruma üye olmak istediğinizde?

Bilindiği gibi gerek ülkemizde gerekse dünyada güvenlik kodları görmeyen web kullanıcılarının önünde her geçen gün daha da büyük bir kabus oluyor. ülkemizde de olduğu gibi çeşitli web sayfalarının güvenlik kodlarının yanına sesli olarak dinlenilebilen sistemler koyulması başarılsa da, güvenlik kodu seslendirilmeyen sitelerin yanında seslendirilenler çok küçük bir oranda kalıyor. Örneğin Google, Telekom gibi siteler güvenlik kodlarını seslendirdi. Ancak halen Yahoo, ÖSYM, İçişleri Bakanlığı gibi birimlerde güvenlik kodları başımıza dert açmaya ve bizi başkalarına muhtaç bırakmaya devam ediyor.

İşte Web visum adlı bir kuruluş bu soruna kökten bir çözüm buldu. Bu siteye üye olduğunuzda bilgisayarınıza indirdiğiniz bir eklenti yardımıyla istenen sayfadaki güvenlik kodu bir sunucuya iletiliyor ve bir kaç saniye içersinde çözümlenerek yapıştırılmak üzere panonuza ekleniyor. sizin tek yapmanız gereken bu kodu istenen resim doğrulama alanına yapıştırmak oluyor.

Eklentinin tek özelliği güvenlik kodlarını çözümlemek değil, sayfadaki istenmeyen müziklerin kapatılması, bağlantıların etiketlenmesi gibi bir çok şeyi WebVisum eklentisiyle yapabiliyorsunuz.

Engelsiz Erişim grubu olarak bu eklentiyi sizler için denedik, ve Arkadaşımız Soner Çoban Programın menülerini Türkçeye çevirdi. Bu nedenle program artık bir çok dilde olduğu gibi Soner Çoban’ın katkılarıyla artık Türkçe.

Eklentinin tek zor tarafı Internet Explorer ile değil Mozilla Firefox ile çalışıyor oluşu. Ancak hemen şunu hatırlatalım ki, internet kullanımına hakim bir kullanıcı için mozilla Firefox ya da internet Explorer kullanımı arasında neredeyse hiç fark yok. Ekran okuyucunuzda kullandığınız aynı tuş kombinasyonları, aynı seri dolaşım tuşları Mozilla tarayıcısında da geçerli.

Aşağıda bu eklentinin ve Mozilla Firefox’un bilgisayarınıza nasıl kurulacağını ayrıntılarıyla anlatacağız. Lütfen sizler de bu sistemi kurarak güvenlik kodlarından kurtulun.

 

Web Visuma Kayıt olma 

Güvenlik kodlarının başınıza dert olmaması için yapmanız gereken ilk Şey Web visuma kayıt yaptırmanız. Bu kayıt için öncelikle bizden bir davet kodu almanız gerekiyor. böyle bir sistem kurulmasının amacı güvenlik kodu çözümlemesini spemlere karşı korumak. Bu davet kodunu aldıktan sonra gerekli üyelik formunu doldurmanız yeterli. İşte İzlemeniz gereken adımlar.

 1. Öncelikle mail@engelsizerisim.com
  Adresine bir ileti göndererek ve iletinizde e-posta adresinizi belirterek bizden davetiye isteyin.
 2. Size web visum tarafından gönderilecek iletideki adresi seçip panonuza kopyalayın.
 3. Ardından daha önce kopyaladığınız adresi internet tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıp bu adrese girerek registration bölümüne ulaşın.
 4. Buradaki Forma sırasıyla aşağıdaki bilgileri girin.
  1. User Name: İstediğiniz bir kullanıcı adı girin ve tab tuşuna basın.
  2. Full Name: Tam olarak ad ve soy isminizi arasında boşluk da olacak şekilde girin ve taba basın.
  3. E-mail: E-posta adresini kesinlikle yanlış yapmadan girin ve taba basın.
  4. Password: kendiniz için belirlediğiniz şifrenizi girin ve taba basın.
  5. Confirm Password: Şifrenizi tekrar girin ve taba basın.
  6. İnvitation code: Bu alanın dolu olduğunu göreceksiniz. Size gönderilen adrese girerek bu kodu girmiş oldunuz. burada bir şey yapmadan Taba basın.
  7. Create Account button: bu düğme üzerinde enter tuşuna basarak kaydınızı tamamlayın.
 5. Kaydınızı tamamladınız. Son olarak hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için tekrar e-postalarınızı kontrol edin. “WebVisum – Confirm Your Account” konulu yeni bir e-posta alacaksınız. Bu e-posta içinde verilen bağlantıya tıklayın. Tebrikler hesabınız artik aktifleşti ve kaydınızı tamamladınız.

 

Mozilla FireFox programını ve WebVisum eklentisini kurma

WebVisum ile güvenlik kodlarını çözümleyebilmeniz için internet Explorer yerine açık kaynak kodlu oluşu nedeniyle Mozilla Firefox programını kullanmanız gerekli. Mozilla Firefox da aynen internet Explorer gibi çalışıyor ve Jaws For Windows ve Window Eyes programlarıyla uyumlu. Bu yüzden endişe etmeyin. Şu adımları izleyelim:

 1. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Mozilla Firefox programını bilgisayarınıza indirin.
  http://www.sendspace.com/pro/dl/hh291a
 2. Program bilgisayarınıza indikten sonra son derece basit bir kurulumu olan Mozilla Firefox programını bilgisayarınıza kurun.
 3. Programı ilk açtığınızda eğer bilgisayarınıza ilk kez bu uygulamayı kurduysanız program internet Explorer ayarlarınız ve sık kullanılanlarınızın hepsini almayı size sorabilir buna evet deyin.
 4. Karşınıza programın varsayılan tarayıcı olarak kullanılıp kullanılmaması yönünde bir soru gelecek. Şimdilik bu soruya Hayır cevabını vermenizi öneriyoruz. Eğer firefox hoşunuza giderse ileride onu varsayılan tarayıcınız yapabilirsiniz.
 5. Artık webvisum eklentisini kurmaya hazırız. Mozilla Firefox tarayıcınızı açın ve konum kısmına aşağıdaki adresi yapıştırın:
  http://www.webvisum.com/en/main/download
  Not: bu adrese internet Explorer ile girmeyin. Çünkü bu durumda eklentiyi indireceğiniz lingi göremeyebilirsiniz.
 6. Mozilla Firefox ile bu bağlantıyı açtıktan sonra Gelen sayfadaki “Install the WebVisum Extension” bağlantısına tıklayın.
 7. Bağlantıya tıkladığınızda “Firefox eklentinin kurulumunu engelliyor” benzeri bir mesaj alacaksınız. Alt+E tuşlarına basarak kuruluma izin verin.
 8. Gelen ekranda şimdi kur düğmesine basın. Bir süre bekledikten sonra, firefoxs değişikliklerin etkin olabilmesi için yeniden başlamak isteyecek. Alt+B ile firefox programını yeniden başlatın.
 9. Program yeniden başladığında size yeni bir eklenti kurulduğunu söyleyecek ve bir kereye mahsus olarak daha önce Webvisuma kaydolurken belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi isteyecek. Bu bilgileri girin ve “başlangıçta kullanıcı detaylarımı hatırla” onay kutusunun işeretli olduğundan emin olun ve Tamam düğmesine basın.
 10. “Webvisuma Giriş Yaptınız” benzeri bir uyarı mesajı alacaksınız. Tebrikler artık siz de istediğiniz güvenlik kodunu çözmeye hazırsınız.

  

Nasıl Yapacağım?

Yukarıdaki adımları doğru biçimde yerine getirdiyseniz, artık web sayfalarının sizin için daha erişilebilir olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir web sayfası üzerinde sesi açıp kapama güvenlik kodunu öğrenebilme gibi işlemleri yapmak için herhangi bir noktada uygulama tuşuna basmanız ve webvisum menüsü içinden istediğinizi yapmanız mümkün. bir deneme yapmak isterseniz, Gelin TC kimlik numaramızı doğrulayalım:

 1. Mozilla Firefox tarayıcınızı açın ve konum kısmına aşağıdaki adresi girin:
  http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/VerifyIdentityNumber.aspx
 2. Sayfaya giriş yaptığınızda, uygulama tuşuna basarak sağ tıklayın ve çıkan menüden “Güvenlik Kodunu Çözümle” seçeneğini seçin. “Güvenlik Kodu WebVisuma iletildi” benzeri bir mesaj alacaksınız. Bir süre bekleyin. Ardından “Güvenlik kodu çözümü yapıştırılmak üzere panonuza eklendi” mesajını duyacaksınız.
 3. Artık tek yapmanız gereken resim doğrulama alanına gelip panodaki kodu buraya Ctrl+V ile yapıştırmak olacak. alttaki alana kimlik numaranızı da girdikten sonra doğrula düğmesine basın. sonucun olumlu olduğunu göreceksiniz.

 

Her türlü geri bildirim ve sorularınızı bekliyoruz. İyi kullanımlar!

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

youiroyo

Usually I do not read writeup on blogs, nevertheless I wish to say that this writeup extremely forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, really wonderful post. 

mustafa
tamam webvisum'u güzel kullanıyoruz ama, bu eklentiyigoogle chrome içinde kurulsaydı iyi olacaktı. Malum ie artık tarih olduda. Hatta contact us linkinden sordum; bu eklentiyi chrome'a kurabilirmiyiz diye, geri dönmediler.
aykut yılmaz
merhabalar, çok güzel çalışma teşekkürler.ah birde webvisum eklentisi internet exprolerede indirilip kurulsaydı.daha şahane olacakmış.
yavuz
arkadaşlar merhaba! evet bende kaç gün uğraştım bir davet kodu gönderilmedi ama siz şu adrese mail atın ben size göndereceğim:turkrap-3438@windowslive.com
Diyar İMER
merhaba. öncelikle sizlere yapmış olduğunuz bu çalışmadan ötürü teşekkürlerimi sunuyorum ve bu sistemin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese kolaylıklar diliyorum. benim'de bu konuyla ilgili söyleyeceklerim olacak. güvenlik kodları çözümlemesini bu sistem tam anlamıyla rayına oturduğunda internet explorer için'de bir sistem geliştirmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. benim tahminlerime göre internet explorer kullananlar mozilla firefox kullananlardan daha fazladır. o yüzden başta internet explorer olmak üzre bütün web tarayıcıları için bu çözümler geliştirilmelidir. eğer internet explorer'a göre bir güvenlik kodu çözümleme sistemi yapılacak olursa sizlere her türlü desteği vermeye hazırım. umarım istenen amaca en kısa sürede ulaşılır ve güvenlik kodunu çözümleyemediğinden dolayı istediği siteleri ziyaret etmekten mahrum kaln hiç bir görme engelli kalmaz.
burak
güvenlik kodunu alamadıysanız: www.webvisum.com adresinden isteyebilirsiniz. Request inventasion linkini tıklayın, oradan size bilgiler soracak e-mailiniz, ve mesajınız gibi. Onları girin, bana kalırsa 1 gün içerisinde gelir.
ozancan
merhaba arkadaşlar! yorumların tamamını okuduğunuz zaman yavuz isimli bir kişinin size davet göndereceği yazıyor. yavuz benim kardeşim ve onun adresi kapatıldı. yorumları artık ozancankaratas2010@msn.com adresinden isteyin.
mustafa
Merhaba ben webvisuna kayıt yaptırdım ama eklenti çalışmıyor bilgili kişilerden yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler.
mustafa
merhaba arkadaşlar yardım istedim ama yardım edilmeyince kendi başımın çaresine bakarak sorunu çözdüm eyer sizin bir sorununuz varsa hotmail adresime mail atın ben yardım ederim işte hotmail adresim mustafa-kaan2010@hotmail.com
melih
Yapmış olduğunuz bu çalışmadan dolayı sizleri tebrik eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Ali Cengiz
Gerçekten bizi hayatımızdan bezdiren bir soruna çözüm bulmuşsunuz. Emeğiniz için ne kadar teşekkür etsem azdır.
halil
engin ben orta okul arkadaşınım halil şengül sana ulaşamıyorum tel 05326901188 görüşelim mail adresim halilsengul1977@hotmail.com bekliyorum
ahmet aygün
valla çok süper1 uygulama ama ben uygulayamadım davetiye için istekte bulundum ama henüz posta kutuma dave ulaşmadı denediğimden bahsetmiştim 1 arkadaşım daha önce davet göndermişti başarılı olmamııştım ama bu defa uygulaya bilirsem çok mutlu olacağım teşekkürler.
selçuk uçar
merhaba webvisum için mail@engelsizerisim.com adresine sürekli mail atmaktayım. fakat posta kutuma davetiye maili gelmemekte. ilgilenirseniz sevinirim. saygılarımla.
fatih
slm arkadaşlar bu mail banada gelmedi okadar davetde bulundum ama birisinin bu ise bir el atmasını istiyorum saygılarım la
Yorum Ekle