Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

HAVAALANLARINDA ENGELLİLERE ÖZGÜR UÇUŞ KOMFORU

Haberler

YazarAA

Tarih21.09.2012

Toplam okunma1371

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetiminde yürütülen "engelsiz havalimanı" projesi kapsamında, engellilerin yalnız başlarına seyahat edebilmeleri için çalışmalarını tamamlayan havaalanları sertifika almak için başvurdu
Selma Kasap - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün denetiminde yürütülen "engelsiz havalimanı" projesi kapsamında, engellilerin yalnız başlarına seyahat edebilmeleri için gerekli düzenlemeleri tamamlayan havaalanları sertifika almak için başvurdu.
TAV Havalimanları tarafından işletilen Esenboğa Havalimanı da hissedilebilir yüzeylerden asansörlere, özel check-in bankoları ve ışıklı yönlendirmeleriyle engellilerin özgür seyahat etmeleri için hazırlıklarını tamamladı.
TAV Ankara Genel Müdürü Nuray Demirer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006'da işletmeye açılan Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bu yıldan itibaren engelli yolcu ulaşımının sağlanması için düzenleme yapıldığını ifade etti.
Bu çalışmalar çerçevesinde havalimanının pek çok noktasının engelli yolcularla diğer yolcuların eşit koşullarda hizmet alabileceği şekilde düzenlendiğini bildiren Demirer, protokol ve diplomasi kapısı olarak da stratejik öneme sahip Esenboğa'dan 70'e yakın iç ve dış hat noktasına direkt uçuş gerçekleştirildiğini ve engelli vatandaşların da bu imkanlardan yararlanıp en üst seviyede konforla seyahat etmelerini amaçladıklarını söyledi.
Demirer, çalışmalar kapsamında iç ve dış hatlar terminali ile otoparkta bin 950 metre hissedilebilir zemin uygulaması yapıldığını, böylece görme engellilerin check-in bankolarından uçağa kadar rahat hareket edebildiklerini vurguladı.
-Kırmızı telefonlarla danışma-
Ayrıca tüm asansörlere kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri ve Braille Alfabesi konulduğunu söyleyen Demirer, Havalimanı'nda içeri girmekte tereddüt yaşayan engelliler için kırmızı telefon istasyonları kurulduğunu böylece bu noktalarla danışma bankoları arasında iletişim sağlandığını vurguladı.
Ortopedik engelliler için iç ve dış hatlara engelli check-in bankosu ilave edildiğini anlatan Demirer, böylece görevliyle yolcular arasında rahatlıkla göz teması kurulabildiğini belirtti.
Personele işitme engelliler için temel işaret eğitimi verilmeye başladığını da ifade eden Demirer, iç ve dış hatlara engelli bilet satış danışma bankoları ilave edildiğini kaydetti.
Ayakta durmakta güçlük çeken yolcuların destek alabileceği trabzan ve 34 engelli otoparkı yapıldığını, 47 engelli tuvaletine acil durum butonu konulduğunu anlatan Demirer, ayrıca giriş kapılarına Braille Alfabesi ile levhaların monte edildiğini belirtti.
Oturma gruplarının yüzde 5'inin engelliler için ayrıldığını, levhaların düzenlendiğini ifade eden Demirer, ayrıca değişik ışıklı yönlendirme levhalarının monte edildiğini söyledi.
Yeni düzenlemelerle engelli yolcuların Havalimanı'na ulaştıklarında kendi başlarına katlar arasında inip çıkabildiklerini, biletlerini alıp uçağa binebildiklerini ifade eden Demirer, "Yolcularımızın ulaşım esnasında tereddüt ettiklerinde, soru sorabilecekleri noktalarımız da bulunuyor" dedi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetiminde yürütülen "engelsiz havalimanı" projesi kapsamında, engellilerin yalnız başlarına seyahat edebilmeleri için çalışmaları tamamladıklarını bildiren Demirer, sertifika almak için kurula başvurduklarını sözlerine ekledi

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle