Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Her Yıl 3 Aralık

Yorum ve Yazılar

YazarAdem Vural Engelsiz Erişim Derneği Başkanı

Tarih03.12.2013

Toplam okunma1345

Her yıl 3 Aralık’ta bir dünya engelliler gününü kutlama furyası çıkar. Bir yıl boyunca engellilerle ilgili ajite haberler yapan medya bu günde de yoğun bir biçimde bu haberlerine devam eder. Kimi ünlüler ve siyasetçiler de tekerlekli sandalyeye oturup veya gözlerini bağlayıp ellerine baston alarak bizleri anlamaya çalışırlar. Fakat bir sonraki engelliler gününde görürüzki, anlaşılamamışız. Bunu nereden mi anlarız? Hala kaldırımlara park eden araçlar, kaldırımlara üç kuruş daha fazla kazanayım diye konulmuş eşyalar, engellilerin eğitim koşullarının standartlardan çok uzak olması, çalışma ve sosyal hayatlarında hala ayrımcılığa maruz kalmaları bu anlaşılamamanın en büyük kanıtıdır.

Engellileri bir süreliğine onlar gibi davranarak anlamaya çalışma onları yanlış anlamaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Bir süreliğine görme engelli biri gibi yaşamaya çalışan bir iş adamını düşünün; bastonu bir görme engelli gibi kullanamayacağı ve çevresinde o an olan gelişmeleri bir görme engelli gibi değerlendiremeyeceği için çok zorlanacak ve görme engellinin hayatının da zor olduğunu düşünecektir. Kendisinden iş talep eden bir görme engellinin bilgisayar bilmek gibi yetileri olduğu halde iş yerine gelip gitmede zorluklar yaşayacağı, hatta iş yerine gelebilmiş olsabile iş yerinde çeşitli sıkıntılar yaşayacağını öne sürerek o kişiyi sözkonusu pozisyon için uygun görmeyecektir.

Engellilerin anlaşılabilmesi onları taklit ile değil, herkes gibi eşit haklara sahip olduklarının bilincinde olma ile mümkündür. Hizmet ve ürünlerde evrensel tasarıma önem vermek, eğitim ve öğretimde gerekli eğitim materyallerinin sağlanması, eğitim standartları ve kalitesinin artırılması toplumsal entegrasyonu hızlandıracak ve güçlendirecektir.

Devlet engellilerin ihtiyacı olan destek teknolojilerinin üretimini ve bu teknolojilerin engellilere sağlanmasını desteklemeli. Elektrik, su ve doğalgaz gibi indirimler sadece günü kurtarmaya yöneliktir. Bunlar yerine destek teknolojilerinin sağlanması ve erişilebilirliğin artırılması engellilerin bireysel ve sosyal yaşam kalitesini yükseltecektir.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Burhanettin Yaşar
Her yıl 3 Aralık Engelliler günü, cadılar kazanına ve cadılar gününe dönüşüyor oysaki engelliler birer insan, kimileri bakıma muhtaç kimileri kör, topal, kanbur yaşıyor kimileride talihsiz şansız bir olay sonucu sonradan bu cadılar bayramına katılıyor. Allah sevdiklerini yanına çabuk alırmış. Insanlığı biraz tanıyacak olursak Allah‘ın ve Devletin yönetiminde olmak üzere iki farklı yönetimle yönetildiğini anlarız, sonuçta iki bağımsız ve özgür idare söz konusudur, ikisinde de insanlık hakları vardır birinde Anayasa birinde Sevap ve Günahlar vardır, Peki neden Engelliler gününü bir çok engelli kardeşim sevmez, bende sevmiyorum, çünkü nasıl 10 Kasımda ağlanmaz, gülünmez, sadece hüzün ve üzüntü olur,veya bir Evliyanın Türbesine gittiğimizde aynı hüzün ve üzüntü devam eder, orda da ağlanmaz ve gülünmez, Lütfen engellilerin üzerinden rant sağlamıyalım Ülke ekonomisini bu anlamsız gün için boşa harcamıyalım, hazinenin daha güzel halde olmasına, maliyenin daha iştirakcı bir hal almasını el birliği ile katkıda bulanalım, Söz konusu insan saģlığı Söz konusu vatan.
Yorum Ekle