Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

“Herkes için Erişim 2012” SEMPOZYUMU

Duyurular

YazarFuat DELİBAŞ

Tarih05.10.2011

Toplam okunma1273

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde 09.00- 18.00 saatleri arasında Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Yüksek Mimar Şükrü Sürmen anısına  “Herkes için Erişim 2012” Sempozyumu düzenlenecektir. 

5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile özürlülerin erişimi önündeki engellerin kaldırılması için tanınan süre 7 Temmuz 2012 tarihinde sona erecektir. Bu tarih, erişilebilirlik konusunda milattır.  

Bu tarih öncesinde, başta kamu kurum ve kuruluşlarına yapılar, yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, açık ve yeşil alanlar, spor alanları vb. sosyal ve kültürel alt yapı alanları olmak üzere, umuma açık hizmet veren her türlü yapının erişebilir hale getirilmesi kanuni bir zorunluluktur. Bu kapsamda, Türkiye genelinde ulaşılabilirlik ve erişim konusunda iyileşmeye yönelik çalışmalar yapılmış olsa da hala kamusal alanda birçok yerde sorunlar yaşanmaya devam etmektedir. 7 Temmuz 2012 tarihinde bu eksikliklerin tamamlanmaması halinde yetkililerin hukuki ve cezai sorumlulukları ortaya çıkacaktır. 

Sempozyumumuzun amacı bu süreçte yapılan çalışmaların ve eksikliklerin tespitlerinin yapılması ve ilgili kurum, kuruluşları ve kamuoyunu bu konuda bilgilendirmektir. 

Sempozyum, konuşmacıların tebliğlerinden sonra yapılacak olan "Yoksa Engel Siz misiniz?" konulu çalıştay ile son bulacaktır.

Sempozyuma katılmak isteyenlerin; 18 Ekim 2011 Çarşamba günü saat 16:00’ya kadar aşağıda iletişim bilgileri olan TOFD Basın ve Protokol Sorumlusu Fuat DELİBAŞ’a kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

NOT: Sempozyuma katılım ücretsizdir.

 

Ramazan BAŞ
TOFD Genel Başkanı

 

Katılım İçin;

Fuat DELİBAŞ

TOFD Basın ve Protokol Sorumlusu

fuat.delibas@tofd.org.tr

Tel: 0-212 661 1 661

Fax: 0-212 661 88 32

www.tofd.org.tr

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle