Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

İlk Kupamız Eskişehir'in

Selen Özel Bilgi Yarışması

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih19.05.2013

Toplam okunma1632

Bu yıl 6.'sını düzenlediğimiz, her geçen yıl daha iyisine ulaşmak adına çaba gösterdiğimiz Selen Özel bilgi yarışmamız 18 Mayıs 2013 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.
Oldukça çekişmeli, birbirinden renkli dört oturuma ve etkinliğe sahne olan yarışmamıza katılım gösteren tüm yarışmacıları kutlar, seyirci katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarız.
Bu yılki yarışmamızda da 2008 yılından beri düzenlediğimiz bilgi yarışmalarına 2010 yılı itibarı ile kendisinin ismini verdiğimiz, genç ve pırıl pırıl bir zihinken yaşadığı Guillain barre sendromu nedeniyle aynı yıl hayatını kaybeden Selen Özel'in annesi Fehime ve babası Süleyman Özel aramızdaydı. Fehime Özel çocukları Selen ile kardeşi Onur'un acı kayıpları sonrası "Hayatımdan iki yıldız kaydı" adıyla bir kitap kaleme aldı. Bu kitabı bizler için o gün orada bulunarak imzalayıp tüm katılım gösterenlere ulaştırdı. Kitabın yazılı basımı yarışmanın düzenli işleyişi adına hiçbir karşılık beklemeden aramızda bulunan gönüllü Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, sesli haliyse görme engelli seyirci, yarışmacı ve organizasyon içerisinde görevli olarak yer alan ve orada bulunan tüm katılımcılara ulaştırıldı.
Ayrıca Özel ailesi yarışma salonunda yer alan herkese oturum aralarında tükettiğimiz ve hayli lezzetli bulduğumuz bir ikramda bulundu. Kendilerine bizlerin yanında oldukları ve gösterdikleri incelik için en içten teşekkürlerimizi sunuyor, bu vesileyle aramızdan ayrılan Selen Özel'i bir kez daha saygıyla anıyoruz.
O gün yarışma salonunda bulunan Bir diğer Önemli insan da Boğaziçi üniversitesi bünyesinde kurulup tüm ülkedeki görme engellilerin kitap, sesli betimlemeli film, arkası yarın ve radyo tiyatroları gibi birçok materyale erişiminde büyük rol oynayan görme engelliler teknoloji ve eğitim laboratuarı GETEM'in oluşumunda katkısı yatsınamaz olan, öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Hande Sart idi.
Eylenceli, renkli ve nitelikli bir  kişiliğe sahip olan Hande hocamızı aramızda görmekten mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Kendisine yarışma sonunda hazırladığımız bir plaketi takdim ederek engelli bireylerin bilgiye erişimi adına gerçekleştirdiği hizmetler için küçük de olsa teşekkürümüzü somutlaştırmış olduk.
Yarışmamız güneşli bir İstanbul sabahı saatler 10'u gösterdiğinde, çekilen kura sonucu oturumlarda yarışacak grupları belirlediğimiz bölüm ile start aldı.
Bu yıl yarışmamız kuralları arasında bir değişiklik gerçekleştirdik ve oturumlar sonunda ikinciliği elde eden grupların da final oturumuna taşınmasına karar verdik.
Kararımız gruplarca olumlu bulundu ve yarışma sonrası ne kadar isabetli bir karar aldığımızı yaşanan oturumlar sonunda elde edilen sonuçlarla görmüş olduk.
İlk oturumda yarışacak grupların belirlenmesi ve yerleşimi sonrası başlayan oturumumuzda yaşanan çekişme, diğer oturumların nasıl enerjik ve heyecanlı olacağına işaret eden bir nitelikte gerçekleşti.
Oturuma katılan gruplar son ana kadar mücadeleyi bırakmadılar. Buna en net örnek ise oturum birincisinin belli olması ardından yaşanan ikincilik çekişmesi oldu.
Eskişehirden yarışmamıza katılım gösteren; üyelerini Devrim Tarım, Suat kadan ve Ilgın Aydınoğlu'nun oluşturduğu Dorleon grubu oturum birinciliğini elde ederken; ikincilik de sorulan yedek sorular sonunda Mehmet hanefi Çifçi, Emre ev ve Ömer Yasin Öztürk'ün oluşturduğu Faruk eczanesinin oldu.
Kısa bir ara ve kahve molasının ardından gerçekleşen ikinci oturum sonunda ise Enes yalçın, Ertuğrul Aktaş ve Metin KOçyiğit'ten oluşan 3 Maymun; Ersin Orak, Özen Sarıtaş ve Orhan yeter katılımının oluşturduğu Akşamcılar gruplarının aynı puana sahip olması sonucu belirledi. Bu iki grup final oturumuna katılmaya hak kazandı.
3. oturum öncesi Dernek başkanımız Adem Vural ve genel sekreterimiz Engin Yılmaz, toplumun engelliye olan tutumunu örnekleyen bir skeç sahnelediler.
Final öncesi son  oturum da katılan renkli gruplarla eylenceli ve çekişmeli başladı.
Bu oturumu Ümit Erdem Yiğitoğlu, Mertcan Yılmaz ve Muhammed Dalak üçlüsünün oluşturduğu Çığlık isimli grup birinci bitirmeyi Başardı.
Oturum ikincisinin belirlenmesi yine uzatmalarla sağlandı. Kazanan Ali Öztürk, Fatih Cafer ve Faruk Keskin'in oluşturduğu Çaycılar isimli grup oldu.
Oldukça çekişmeli geçen final oturumumuz öncesi; derneğimiz üyelerinden Turgay Gümüş, 10 Mayıs günü Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve derneğimizin birlikteliğiyle gerçekleşen ÖSYM eyleminde seslendirilen protesto şarkılarından birini tüm salonun katılımıyla tekrar seslendirdi. Final oturumumuzun özelliği ise oturumlarda sorulan çoktan seçmeli soruların yer almaması; diğer oturumlarda eşitliğin çoktan seçmeli sorularda bozulmaması sonucu yarışmacılara yöneltilen tek cevaplı sorulardan hazırlanması oldu.
Bir hayli çekişmeli ve heyecanlı geçen bu oturumun galibi, ilk oturumun birincisi olan ve yarışmayı da şampiyon bitirmeyi başaran Devrim Tarım, Suat Kadan ve Ilgın Aydınoğlu'ndan oluşan Dorleon oldu.
Ardından ikinci ve üçüncünün belirlenmesi adına yarışmacılara çok sayıda yedek soru yöneltildi.
Üçüncülüğün belirlenmesi esnasında bile hala devam eden mücadeleye sahne olan bu oturumun ikincisi Ümit Erdem Yiğitoğlu, Mertcan Yılmaz ve Muhammed Dalak isimli yarışmacıların oluşturduğu Çığlık adlı grup olurken, üçüncülük de İlk oturumumuzun ikincisi olan Mehmet Hanefi Çifçi, Emre Ev ve Ömer Yasin Öztürk isimli yarışmacılardan oluşan Faruk Eczanesi'nin oldu.
Tüm oturumlarda bir gelenek haline getirdiğimiz "seyirciye sor" bölümlerinin talihlileri Ömer Yasin Öztürk, Can Serhat Bağrıyanık ve Selen'in babası Süleyman Özel oldu. Talihlilere ise THY tarafından sağlanan bir uçak maketi ve Fehime Özel'in imzaladığı "Hayatımdan iki yıldız kaydı" kitabı hediye edildi.
Yarışma sunucularımız Serdar Kulak ve Bahar Yavuz; enerjik ve esprili bir sunumun altına imza attılar. Yarışma heyecanının hafiflemesinde önemli rol oynayarak izleyen ve yarışanlara keyifli dakikalar yaşatan arkadaşlarımıza tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Her geçen yıl daha iyisi için gayret gösterdiğimiz ve zenginleştirmek adına çalıştığımız yarışmamızın bu yılki yeniliklerinden ikisi ise, birincilik elde eden gruba bir kupa ve dereceye giren üç gruba madalya verilmesi oldu.
Final oturumumuz sonrası ödül törenine geçildi.
Birinci olan yarışmacılara Sesli Betimleme Derneği sponsorluğunda Apple iPhone 5 hediye edildi.
İkinci ve üçüncü olan yarışmacılara sponsorlarımızca sağlanan 700 ve 350 TL'lik nakit çeki verildi.
Ödüllerin dağıtımında ise roller şöyle:
birinci olan gruba kupasını Selen'in annesi Fehime Özel verirken, ödüllerini Sesli Betimleme Derneği başkanı Av. Olgun Yılmaz takdim etti.
İkinci ve üçüncülerin ödülleri Yrd. Doç. Dr. Zeynep Hande Sart ve Selen Özel'in babası Süleyman Özel tarafından takdim edildi.
Madalya törenindeyse yarışmacı gruplara tüm oturumlar süresince gözlemcilik görevi alan masa ekibi: Çağrı Artan, Gökhan Güngör, Canan Çam, Ayça Balcı, Turgay Gümüş ve Eylem Yurtsever yer alarak üç grubun madalyalarını takdim ettiler.
Yarışma puanlamaları Mürşide Vural, teknik masa Adem Vural, sunum ve işleyiş koordinasyonu da Engin Yılmaz iş birliğinde gerçekleşti.
Yarışma boyunca desteğini esirgemeyen gönüllü boğaziçi Üniversitesi öğrencileri İpek, Bilge, Melek ve Fehim için de küçük ödüllerimiz oldu.
İsimlerini sayamadığımız ve orada bulunan tüm gönüllü arkadaşlarımıza destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Çok yakında yarışmaya ait görüntü ve fotoğraflara sosyal iletişim adreslerimiz ve sitemizden ulaşabileceksiniz.
 seneye daha güçlü ve yenilikçi bir vizyonla karşınızda olmayı umuyor, katılımınızı bekliyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle