Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

İlk Türkçe Sanal Klavye Hazır!

Bilişim

YazarEngin Yılmaz

Tarih16.07.2013

Toplam okunma2004

Meraklıları, yanlış duymuyorsunuz. Artık MBraille ile  iphone ve diğer ios cihazlarında Türkçe karakterleri de kullanarak yazı yazabileceksiniz. Üstelik sms ve tweet göndermek ücretsiz. MBraille uygulamasının yeni sürümü 21 temmuzun ilk saatlerinde appstore’daki yerini aldı. Uygulamayı zaten kullananlar artık programı Türkçe sürüme güncelleyebilirsiniz! Uygulamanın yeni sürümünün anlatımını

http://www.sendspace.com/pro/dl/2p3ol9

adresinden indirebilirsiniz.

Peki bu noktaya nasıl geldik: biraz uzun bir hikaye…

 

 

 

Son yıllarda mobil cihazlar büyük bir değişime uğramış durumda. Artık klasik cep telefonlarının yerini akıllı telefonlar ve tabletler aldı. Elbette biz görmeyenler de bundan nasibimizi fazlasıyla alıyoruz. Apple çok önemli bir ilki başararak tüm cihazlarında VoiceOver ekran okuyucusuyla bir devrime imza attı. Artık görme engelliler ek hiçbir ücret ödemeden dokunmatik bir cihazı kullanabiliyorlardı. Bu sayede iphone ve diğer dokunmatik ios cihazlarını kullanan görmeyen sayısı hızla arttı. VoiceOver inanılmaz bir kolaylıkla dokunmatik ekranlara hakimiyeti başarıyordu. Ama Benim gibi düşünen bazı görme engelliler için halen ciddi bir sorun vardı: hızlı yazabilmek. Elbette VoiceOver ios klavyelerinde gayet erişilebilir bir hizmet sağlıyordu. Ancak önce bir harfi parmağınızla bulmanız, eğer doğrusa 2 kez dokunmanız veya ekrandan parmağı çekmeniz gerekecek bir sistemle yazarsınız dokunmatik ekranlarda. Tüm yazışmalarını 10 parmak kullanarak yapmaya alışmış bir kör için, ne kadar ustalaşırsa ustalaşsın bir şeyler yazmak zahmetli bir süreç halini alıyordu bu nedenle.

Dünya körleri de benzer sorunlar yaşıyor olacak ki 2012 yılı içinde alternatif yazma çözümleri geliştiren programlar ortaya çıktı. Bunlardan en heyecan verici olanları Braille çözüm arayışlarıydı. Önce bir araştırma projesi olarak başlayan Braille Touch bu şekilde doğdu. Neredeyse hazırlık aşaması bir yıl sürmesine karşın, çıktığında birçok iphone kullanıcısı kör, bu uygulamayı satın alarak kullanmaya başladı. Ama tabi ki, program İngilizceydi. Buna karşın Türkiye’den yine birçok kullanıcı Türkçe karakterler kullanmadan yazmak uğruna programı satın alıyordu. O dönemlerde programın Türkçeye de çevrilmesi için yazıştığımız Braille Touch yetkilisi de “türkiyeden programın indirilme sayısındaki fazlalık beni oldukça şaşırttı” diye yazıyordu.

Ancak Braille Touch Maalesef bir hayal kırıklığı oldu. Program aradan 4 ay geçmesine karşın bir türlü güncellenmiyor, söz verilen kısaltmalı İngilizce yazımı ve diğer geliştirmeler dahi henüz gerçekleşmiyordu.

Bu sırada Yepyeni ve heyecan verici başka bir Braille uygulaması karşımıza çıktı birden bire. MBraille. Uygulama daha ilk bakışta, metin içinde düzenleme yapılabilmesi, facebook durum güncellemesi, takvim etkinlikleri gibi birçok noktayı desteklemesiyle göze çarpıyor kullanıcılar tepkime hızını da oldukça başarılı buluyorlardı.

Ve bu uygulama daha çıkışta İngilizce kısaltmalı yazma desteği de vermiş bunun yanında fince gibi diğer dilleri de desteklemişti. Maalesef bu diller arasında yine Türkçe yoktu.

Programı satın aldıktan ve ilk demosunu kaydettikten 1 gün sonra mpaja.com aracılığıyla program geliştiricisi Harri Pasanen ile bağlantı kurmayı başardım.

İlk Yazışmamızda yine Türkçenin de  desteklemek istedikleri diller arasında yer aldığı ama bu aşamada biraz beklememiz gerektiği yanıtını aldım. Yine sonumuz Braille touch gibi mi olacaktı acaba?

Ama öyle olmadı. Harri’ye tüm yardım dosyaları ve program dilini Türkçeleştirebileceğimi yazdım. E-posta listelerine üye olup programla ilgili geri bildirimler vermeye başladım. Ve nihayetinde wikipedia’dan da bulsak ilk Braille karakter tablosunu programa ekledi harri ve bana bir test hesabı açtık.

Sonrası 2 haftalık yoğun bir çalışma. Günde 4 5 defa gelen güncellemeler,  Çıkan bugglar, Türkçe karakterlerdeki hatalar, noktalama işaretleri, programın yardım ve menülerinin Türkçeye çevrilmesi derken, artık Türkçe yazabileceğimiz bir sanal klavyemiz oldu.

Uygulama artık appstore’daki yerini aldı. Aşağıda tamamen Türkçeleştirilen programla yaptığım anlatımı bulabilirsiniz.

Bundan sonrası umarım kısaltmalı da yazabilmek olur Türkçe olarak. Ayrıca Fatih projesi gibi tablet çözümlerin tartışıldığı günümüzde, Türkçe bir Braille klavyenin ufkumuzu genişletmesi ve Braille yazının önemini koruması açısından oldukça ilginç sonuçları olabileceğine inanıyorum.

 

Anlatımı getemden

http://www.getem.boun.edu.tr/subDetails.asp?ID=14180

adresinden edinebilirsiniz. ayrıca kaydı aşağıdaki linkten de indirebilirsiniz.

http://www.sendspace.com/pro/dl/2p3ol9

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle