Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

İmza kişiliğin dışa vurumu; iki tanık değiştirmez bu durumu.

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih20.07.2016

Toplam okunma1820

Çok sayıda görme engellinin yaşadığı bir sorundur imzalarının yok hükmünde görülmesi. Bu yok sayma eylemini kurumsal olarak gerçekleştiren en önemli oluşumlardan biri de Türkiye Noterler birliğidir.

Aşağıda Avukat Turhan İçli'nin, yaşanan sorunun çözümüne yönelik girişimlerinden biri olan imza kampanyasını bulacaksınız.

Erişilebilirlik sözümüzdeki mücadele noktalarımızdan biri olan; "İmzalarımızı eşit atıncaya" ilkesinden yola çıkarak, Turhan İçli'nin başlattığı imza kampanyasının metnini ve bağlantısını aşağıda paylaşıyoruz.

Eşit, Erişilebilir, Engelsiz bir yaşam için siz de kampanyayı imzalayın!

Türkiye Noterler Birliği, Noterlik Yasasının 73. maddesine aykırı olarak görme engellilerin yaptığı işlemlerin geçerli olması için iki tanık isteme uygulamasına devam ediyor. Bu durum görme engelli yurttaşların onurunu incittiği gibi, onları her noterlik işleminde iki tanık bulundurma külfetiyle yüz yüze bırakıyor. Oysa bir kişinin el ürünü olan imzanın o kişiye ait olup olmadığı grafolojik incelemelerle kesin bir biçimde saptanabiliyor. Dünyada ne kadar insan varsa o kadar parmak izi ve o kadar değişik imza var. Zira imza kişiliğin dışa vurumudur. Görme engellilerin işlemlerinin geçerli olabilmesi için iki tanık istenmesi onların kişiliğine karşı bir saldırıdır. Kendisini aldatılma riski altında gören bir görme engelli, isterse iki tanık bulundurabilir. Bu tamamıyla isteğe bağlıdır.
Kampanyamıza bir imza koyarak,  sesimizin Türkiye Noterler Birliğince duyulmasını, görme engellileri rencide eden ve onlar için külfet oluşturan iki tanık bulundurma uygulamasına son verilmesini sağlayabilir, görme engellilerin onurlu yurttaşlar olarak yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Kampanya Bağlantısı:

https://www.change.org/p/imza-kişiliğin-dışa-vurumu-iki-tanık-değiştirmez-bu-durumu

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle