Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

İşitme Engelliler

Engellilikle İlgili Merak Edilenler

Tarih13.02.2017

Toplam okunma955

İnsan, beş duyusu aracılığıyla algılayabildiklerini beyninde yorumlayarak anlamlandırır. İşitme duyusu da insanın çevresini algılamasına yardımcı olan, çevresindeki canlılarla iletişimini sağlayan bir duyudur. İşitme kaybı, bireyin işitme duyarlılığının iletişimdeki görevlerini yeterince yerine getirememe halidir. İşitme engeli ise, kulağın görevini yeterince yerine getirememe durumudur. İşitme engelli olmaya yol açan nedenlerle ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.hakkindaoku.com/isitme-engelliler-hakkinda-bilgi.html

 

Yeni doğan bebeklerde işitme süreçleri, işitme kayıplarında erken teşhisin önemi, işitme testlerinin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği, işitme kaybının nedenleri konularında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.annebebek.com.tr/bebek/Yenidogan/Bebeginizin-Sizi-Duyup-Duymadigini-Nasil-Anlarsiniz-/448

 

İşitme engelli çocuğu olan ailelere tavsiyeler içeren yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.tarikakay.com/?pnum=31&pt=İşitme+Engellilerin+Eğitimi

 

İşitme engelli çocuğu olan aileler, bu ailelere yardımcı olmak için kurulmuş olan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile iletişime geçebilirler. Derneğin iletişim bilgileri şöyle:

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi, Gençler Caddesi, No: 62 Daire: 5 Bakırköy-İstanbul.

Telefon: 0 538 224 40 83

E-posta: ied@ied.org.tr

 

Türkiye’de okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde işitme engelli çocuklara akademik eğitim veren tek öğretim kurumu olan İÇEM, işitme engelli çocukların eğitimi için, bünyesinde çalıştırdığı tüm diğer destek ve gelişim programları ile birlikte bir model oluşturmaktadır. Kurumun iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Adres: Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Kampüsü, İÇEM 26470 Eskişehir.

Telefon: 0 222 335 05 80

E-posta: icem@anadolu.edu.tr

 

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle