Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

İzmir Metrosunda Sözde değil, Özde Güvenlik ve Erişilebilirlik standartları İstiyoruz

Haberler

YazarEngelsiz Erişim Ekibi

Tarih08.06.2015

Toplam okunma1443

Bu güne kadar derneğimiz hak temelli yaklaşımıyla kent mimarisinin ve kamusal alanların tasarımları ile ilgili odak noktası olarak engellileri görmüştür. Çünkü bu eşitliğin gereğidir. Aynı zamanda engelliler için yapılan tasarımlardan tüm insanlar yararlanabilirken, engellinin gözardı edildiği tasarımlar eksikliğiyle belli bir kesime hitap etmektedir.
Bugün modern bir kentin olmazsa olmazlarından metroların, gerekli erişilebilirlik düzenlemeleri yapılmadığında biz engelliler için nasıl tehlikeli olabileceğini İzmir’de yaşayan görme engelli arkadaşlarımızın tesbitleriyle örneklendireceğiz.
Yıllardır hizmet veren İzmir metrosunda bir önceki yıla kadar görme engellileri perondan asansöre yönlendiren 10 santim kadar genişliğinde ve pek hissedilemeyen izler vardı. Hissedilemediğini söylemek suçtu. Çünkü metro yönetimine göre sözde standartlar böyleydi. Eğer o izler geniş ve derin olursa, yani hissedilebilir olursa aralarına toz girer ve görselliği hoş olmazdı.
Bir önceki yıl metro yönetiminin standart anlayışı değişmiş olmalıki, istasyonlar takip izleri ve peronlar tehlike uyarı şeritleri ile döşendi. Ne yazık ki yalnışlarla dolu yapılan bu istasyon düzenlemesi nedeniyle, raylara ve iki vagon arasına düşen görme engelli arkadaşlarımız ölümle burun buruna geldiler.
Çünkü takip izleri ya iki vagon arasındaki boşluğa, yada iki kapı arasında kalan metal kısma denk geliyor. Her nedense trene takip izine en yakın kapıdan binilse bile, inildiğinde herhangi bir takip izine dahi rastlanamıyor.
Tabiki yaşanan bu durum İzmir’de yaşayan bir grup görme engelli arkadaşımız tarafından yetkililere, hatta en yetkili metro genel müdürüne iletilmiş. Ancak genel müdür kendilerinin standartlar ölçüsünde güvenlik tedbirlerini aldıklarını, görme engellilerin sistemi kullanamadıklarını iddia etmiş.
Şimdi dilerseniz arkadaşlarımızın hazırladığı sunum videomuzdan İzmir metrosundaki sözde güvenlik tedbirlerine bir göz atalım.
Seyehatimiz Bornova'dan Konak yönünde ve sizleri objektiflere takılan görüntülerle başbaşa bırakıyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle