Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Kamuoyunun Dikkatine

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih26.02.2015

Toplam okunma1453

Değerli dostlar, son birkaç gündür gündemimizde yer alan yaklaşık 28 bin engelli kişinin özel bilgilerinin internette yayınlanması ile ilgili olarak

change.org

Platformu üzerinden Kampanya başlattık.

Sizleri konuya dikkat çekmek amacıyla kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.

Aşağıda kampanyamızı desteklemek için imza atabileceğiniz

change.org

Linkine ve kamuoyu duyurumuza ulaşabilirsiniz.

 

Başlatan: Engelsiz Erişim Derneği

 

https://www.change.org/p/ay%C5%9Fenur-islam-t-c-ailebakanligi-bilgilerini-if%C5%9Fa-etti%C4%9Fi-yirmi-sekiz-bin-engellinin-ma%C4%9Fduriyetini-gidermelidir

 

Kamuoyunun dikkatine

 

İnternet üzerinden binlerce engellinin başta T.C. Kimlik Numaraları olmak üzere, birçok özel bilgisi ifşa olunmuştur. BU ihmalin en baş müsebbibi T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumudur.

 

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda gerçekleşen bu bilgi işlem hatası Anayasa'nın 20. Maddesindeki özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'da kişilerin özel hayatının gizliliği ve korunması güvence altına alınmıştır. Özel yaşama ait elde edilen kayıtların başkalarının bilgi edinmelerine imkan sağlaması hali, özel hayatın gizliliğinin ihlal suçunun ağırlaşmış şeklini oluşturmaktadır.

 

İleride bu paylaşılan T.C. Kimlik Numaraları ile gerçekleşebilecek muhtemel kötüye kullanımların bir nedeni failler ise, bir sorumlusu da bu verileri ve vatandaşını koruyamayan, tedbir almayan bakanlık ve devlet olacaktır. Mahremiyetin korunamadığı bu olayda, devlet en kısa zamanda kişisel bilgileri ifşa olunmuş yirmi sekiz bin engelliyle iletişime geçmeli ve bu vatandaşlardan talep edenlerinin T.C. Kimlik Numarası'nı değiştireceğinin garantisini vermelidir.

İleride oluşması muhtemel problemlerin önüne geçmek için ise acilen tedbir alınmalı ve kişisel verilerin gizliliği sağlanmalıdır.

 

Kişisel verilerimizin ulu orta mecralarda paylaşılmasını kabul etmiyor ve konunun sorumlularının bir an önce bulunması ve hukuki sürecin başlatılmasını talep ediyoruz.Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle