Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Kaybedişimizin 3. Yılında Selen ÖzelArkadaşımızı saygı ile Anıyoruz

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih12.03.2013

Toplam okunma1176

SELEN ÖZEL

13 Mayıs 1979 yılında Mardin’de doğdu. İstanbul Bahçelievler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda başladığı ilkokul eğitimini, Bahçelievler Koza İlkokulu’nda tamamladı. Ortaokulu ise, Dr. Refik Saydam İlköğretim Okulu’nda okudu. Ortaokul eğitimini dereceyle tamamlayarak Ataköy Hasan Polatkan Lisesi’ne girdi. Üniversitede, Psikoloji alanında eğitim görmeyi hedefliyordu. Ancak sınava hazırlandığı tarihlerde, bazı hocalarının da önerisiyle Hukuk yazmaya da karar verdi. 1997 yılında girdiği üniversite sınavında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı.

Görme sorunu ilk olarak 2,5 yasında göz kayması ile başladı. İlkokul 3. sınıfta okuma güçlüğü şeklinde kendini gösteren görme problemine “optik atrofi” tanısı konuldu; beyinden göze giden sinirlerde zayıflık saptandı. Bunun yanı sıra, lisede ortaya çıkan işitme sorunu, kendisini üniversitede hissettrmeye başladı. Üniversite son sınıftayken yurtdışında yüksek lisans yapmak için uzun süre internetten araştırmalar yaptı ve en sonunda Amerikan University Washington College of Law adlı üniversiteye başvurdu ve kabul aldı. Haziran 2003 yılında İstanbul Üniversitesi’nden mezun olarak yüksek lisans için Amerika’ya gitti. Burada İnsan Hakları Hukuku ağırlıklı Uluslarası Hukuk mastırı yaptı. 2005 yılında Türkiye’ye döndü ve 2006 yılında başvurusunun kabul edilmesiyle, İstanbul Üniversitesi’nde “İnsan Hakları ve Ayrımcılık” konulu doktora çalışmasına başladı. 2008 yılında hastalığı ağırlaştı. Uzun süren hastane süreci, fizik tedavisi ve rehabilitasyon, sürekli doktor gözetiminde olması nedeniyle, 2009 yılında üniversiteden izin alarak doktora çalışmasına ara verdi. Merkezi sinir sisteminin etkilenmesiyle meydana gelen “Guillain Barre” adlı sendrom nedeniyle 12 Mart 2010 tarihinde aramızdan ayrıldı.

12 Mart 2010 tarihinde yitirdiğimiz, engelli hakları savunucusu, hukukçu, değerli arkadaşımız Selen Özel'i Engelsiz Erişim Derneği olarak sevgiyle ve özlemle anıyoruz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle