Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Kızartma Yapmak Kabusunuz Olmasın

Pratik Bilgiler

YazarMürşide VURAL

Tarih06.04.2007

Toplam okunma3279

Mutfakta beni en çok endişelendiren kızartma yapmaktı. En çok sevdiğim şey ise kızartmadır. Yağın sıçraması ve yiyeceklerin eşit olarak her tarafının aynı oranda kızarmaması beni endişelendiren ve kızartma yapmaktan vazgeçiren sebeplerdi. Daha sonra patates kızartması yaptığım tencereyi fark ettim. Bu tencere derin ve içinde süzgeç biçiminde ve dışa doğru uzanan ısınmayan bir kulpu olan tel bir hazne var. Ayrıca kapaklı olduğu için dışarıya yağı da sıçratmıyor.

Süzgeç kısmına kızartacağım malzemeleri doldurup tencereye de malzemelerin üzerini kaplayacak kadar yağ koyduktan sonra ısınan yağın içine süzgeci yerleştirip tencerenin kapağını da kapatıyorum. Böylece malzemenin her yanı eşit bir şekilde kızarıyor. Üzeri de kapalı olduğundan yağ sıçramıyor. Kızarıp kızarmadığını ise elime bir çatal alıp, malzemelere bu çatalla dokunarak anlıyorum. Hangi malzemenin ne kadar süre içerisinde kızardığını zaman içerisinde öğrendiğim için sık sık kontrol etmeme de  gerek kalmıyor. Bu yöntemle tavuk, köfte, balık, patlıcan, kabak vb. kızartım ve her defasında iyi sonuç aldım.

Eğer sizde kızartmalarda bunlardan yakınıyorsanız bu yöntemle rahat edebilirsiniz.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

feyzamavi
merhaba yazılanlar gerçekten çok doğru ve mantıklı sizi tebrik ediyorum ve aynı yöntemi bende kullanıyorum ve gerçekten güzel sonuçlar aldığımı söyliye bilirimpaylaşım için teşekkürler...
erol
merhabalar. bu verdiğiniz bilgiyi çok önemsiyorum. bu tencereyi biz şimle gezerken rasgele bulduk. aldıktan sonrada çok memnunolduk. şimdide bu yazınızı tesadüfen okudum. eşimde görme engelli olduğu için aynı konudan muzdariptik. ancak bu hususta şunuda belirtmeden geçemeyeceğim. bu tencereyi sanmayın ki sadece görme engelliler çok tercih ediyor. hayır aksine birçok görende bu tencereyi özenle kullanıyor.saygılar.
Yorum Ekle