Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Körlük Deneyimlerini Paylaşım Grubu 10 Martta Başlıyor!

Duyurular

YazarAyça Balcı, Engin Yılmaz

Tarih22.02.2013

Toplam okunma1280

Merhaba,

"Körlük Deneyimlerimizi Paylaşalım mı?" grup çalışmamız için kesinleşen bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz.

Öncelikle katılmak isteyen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Çalışmamızın ilkini İstanbul da gerçekleştireceğiz. İstanbul dışından
katılmak isteyen bütün arkadaşlarımızın başvuruları daha sonra ki çalışmalarımızda değerlendirmeye alınacaktır.

Grup çalışmamız pazar günleri saat 13:00 olmak üzere Mecidiyeköy de gerçekleşecektir. başlangıç tarihi 10 Mart 2013 ve bitiş tarihi 12
Mayıs 2013 olarak planlanmıştır.

Bu grup çalışmasının, bir mail grubu olmadığını vurgulayarak, İstanbul da bulunan ve katılmak isteyen arkadaşlarımızın hala şanslarının olduğunu belirtmek isteriz.

Çağrımızı katılmak isteyecek arkadaşlar için bir kez daha yineliyoruz ve bir önceki çağrı metnimizi aşağıya iliştiriyoruz.

Eğer okuldaki arkadaşlarınız nöbet tutarken sizi evinize gönderdilerse, sınavda şekilli bir soruyu yapıp yapamayacağınızı size sormadan es geçtilerse, çalıştığınız ortamda sahip olduğunuz onca beceriye rağmen yapılan bir toplantıya çağrılmak yöneticinizin aklına bile gelmediyse, kardeşinizi sokağa gönderirken siz istemenize rağmen gidemediyseniz, sokaktakiler sizin gideceğiniz yeri sizden daha iyi bildiklerini düşündülerse, böyle bir çalışma belki de hayatınızı değiştirmek yolunda önemli bir dönemeç olabilir.

Dünyada olumsuz deneyimleri, düşünceleri, duyguları olan sadece siz olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? İçinde bulunduğunuz zorluklar derin dostluklar kurma olasılığınızı mı azaltıyor? Kendinizle benzer zorluklar paylaşan ve aynı yoldan geçmiş kişiler tarafından en iyi biçimde anlaşılabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

İşte tam da bu sebeple; paylaşım grubumuzda diğer üyelerle karşılıklı ve samimi paylaşımlara olanak tanıyan ve bunların cesaretlendirildiği bir toplumsal ortam oluşturmak istiyoruz.

Hepimiz zaman zaman, içinde yanlış anlamaların, acı veren deneyimlerin olduğu toplumsal ilişkiler yaşıyoruz.

Toplumun genel yapısı çoğu kez tamamen açık bir iletişime izin vermiyor. Bu da duygularımızı bastırmamıza ve içimize atmamıza neden oluyor ve anlaşılamadığımızı düşünüyoruz.

Grubumuz, bağımsız hareketi olsun olmasın, okula gitsin gitmesin, çalışsın çalışmasın, görme düzeyi hiç olmayan ya da kısmen olan herkese açık. Tek değilsiniz, bu süreç hepimiz için bir büyüme süreci olacak.

Birbirimize destek, güven, öneri ve anlayış sunacağız. Diğer üyelerin önemli olaylar hakkındaki görüşleri doğrultusunda, davranışlarımızın önemli yönlerini, kendi gücümüzü, sınırlarımızı ve görüşlerimizi tekrar gözden geçirip diğer insanların istemediğimiz tepkilerine yol açan nedenleri keşfetmeye çalışacağız.

Paylaşım grubumuz yalnızca samimi bir şekilde kendini açma silsilesiyle sonlanmıyor, aynı zamanda, kişinin hem kendi hem de diğer grup üyelerinin deneyimlerinden yola çıkarak yaşadıklarını farklı bir açıdan görmesini sağlıyor. Buna paralel olarak, kişinin yaşadığı veya başkaları tarafından yaşanmış olaylarda, yapabileceklerinin olduğunu fark etmesine ve çözüm noktasında daha fazla sorumluluk alabilme becerisini kazandırmayı hedefliyor.

Paylaşım grubumuz 10 katılımcı ve 2 grup moderatörüyle birlikte birer saatlik 10 oturumdan oluşuyor. Oturumların haftada bir gerçekleşmesini planlıyoruz. Grup paylaşımlarımıza Mart 2013 ortalarında başlıyoruz. Sizler de paylaşım grubumuzda bizlerle olmak ister misiniz? Bunun için grup moderatörlerimiz Ayça Balcı ve Engin Yılmaz’la aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak irtibata geçebilirsiniz. Katılımcı sayımızın 10’u geçmesi durumunda katılamayacağım diye üzülmeyin, çünkü bu paylaşım grubunu mart ve eylül olmak üzere her yıl en az iki kez gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Paylaşım grubumuza aday katılımcılarımızla moderatörler ön görüşme gerçekleştirerek, ilk paylaşım grubunu belirleyecektir.

Paylaşım grubumuzda gizlilik, güven ve devamlılık esastır. Bu ve benzer grup kurallarımız ön görüşmelerde adaylarımızla birebir paylaşılacak. Hadi, güçlerimizi birleştirip başa çıkamadıklarımızın üzerine beraberce gidelim.

Ayça Balcı: Paylaşım Grubu Moderatörü

Tel: 0535 832 23 96

e-posta:

aycaba@gmail.com

Engin Yılmaz: Paylaşım Grubu Yardımcı Moderatörü

Tel: 0532 552 1140

e-posta:

engin_yilmaz@yahoo.com

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle