Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Noterlerde yaşanan imza sorununa yönelik eylem çağrısı

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih20.11.2017

Toplam okunma413

Değerli EGED ve Engelsiz Erişim takipçileri, 

Son günlerde noterlerde yaşanan bir takım tatsız olaylar biz STK temsilcilerini tekrar bu konu üzerine düşünmeye ve yeni bir eylem planı hazırlamaya sevk etti. Bilindiği üzere, noterlik ile ilgili mevzuat halen hepimizin aleyhine sorunlar yaratacak şekilde yorumlanmakta ve uygulanmaktadır. Bizler okuma yazma bildiğimiz halde, maalesef noterlerin birçoğu, biz görme engellilere okuma yazma bilmiyor maddesi üzerinden muamele etmekte ısrar ediyor. Biz körler, az görenler ya da kendimizi nasıl tanımlıyorsak tanımlayalım, her bireyin kendine özgü farklılıklarını göz önünde tutmanın gerekliliğine inanıyor; mürekkep baskılı el yazısı kadar, Braille, mühür ya da elektronik imza çözümlerinin de geçerli olması gerektiğini düşünüyor ve talep ediyoruz.

Artık, her notere gidişimizde bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyor ve tüm vatandaşlar gibi bizde işlemlerimizi eşit, erişilebilir ve sorunsuz şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. 

Konuyla ilgili Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği olarak bir seri eylem planı öngördük ve hayata geçirmek içinde siz değerli arkadaşlarımızın desteklerini bekliyoruz. Planımızın temel hedefini, organize şekilde noterlerin baskı altına alınması, hukukun elverdiği ölçüde önce bilgilendirilmesi, ardından da olumlu sonuç alamamamız halinde mantıklı sorunlar yaratarak meselenin tekrar gündeme getirilmesi olarak belirledik. Bu eylemlerin sonunda ortaya çıkacak verileri sistematik olarak değerlendirecek, sonuçlarını kamuoyu ve tüm ilgili taraflarla paylaşacağız. Elbette 

bu süreçte bazı riskleri göze almak ve ısrarcı olmak durumundayız ve sizlerin de bu noktada destek olmanızı bekliyoruz. 

Aralık ayında gerçekleştirmeyi planladığımız bu çalışmamıza farklı şehirlerden etkin biçimde katılmak isteyen arkadaşların, mail@engelsizerisim.com veya iletisim@egitimdegormeengelliler.org adreslerinden bize isimlerini bildirmeleri halinde, gelecek hafta içerisinde kendileriyle yapacağımız etkinliklerin mahiyeti hakkında bir toplantı gerçekleştireceğiz.

Hepinizin bildiği üzere, önyargının surları ne kadar kalın ve yüksek olursa olsun; “Katı olan her şey buharlaşır.”

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği

http://www.eged.org

http://www.engelsizerisim.com/

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle