Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Öğrenme Farklılıkları

Engellilikle İlgili Merak Edilenler

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih06.02.2017

Toplam okunma2829

Değerli takipçilerimiz

okuyacağınız yazı, ülkemizde ilgili alanda yapılan çalışmaların azlığı ve bilgi kaynaklarının yetersizliğini fark ederek web sitemizde gerçekleştirilen çalışmalara katkı sunabilmek amacıyla yer verdiğimiz bilgilendirici bir içerik bütünü olarak yer almaktadır.

Derneğimize gelen çeşitli yardım talepleri ve yazımız altında bulunan yorumlar bu alandaki çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatarak, alanda yapılan çalışmalardaki uzman odaklı yönelimin gereğini önemseyen bizlere bu zorunlu aydınlatma metnini paylaşma ihtiyacı doğurmuştur.

Dernek olarak bu alanda çalışma gerçekleştirecek imkana henüz sahip olmadığımızı bildirir, anlayış ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz

Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA, 2001) tanımına göre özel öğrenme güçlüğü, zekâsı normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, standart testlere göre yaşı, zekâ düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur.

Okuma bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu, matematik bozukluğu ve başka türlü adlandırılamayan öğrenme bozukluğu alt gruplarını içerir. APA tarafından geliştirilmiş sınıflandırma sistemi olan DSM-IV'de (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) "Öğrenme Bozuklukları" terimi kullanılmış, bu sorunun çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları kapsamında ele alınması gerektiği belirtilmiş ve sağaltımın bir parçası olarak özel eğitim verilmesi gereği vurgulanmıştır.

Özel öğrenme güçlüğünün tanımı, özellikleri, okul öncesi dönemden itibaren güçlük yaşanılan alanlar, bu güçlüğe sahip olan bireylerin güçlü olduğu alanlar hakkında birçok bilgiyi edinebileceğiniz yazıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.taniozelegitim.com.tr/ozel_ogrenme_guclugu_destek_egitim_programi_ozellikleri_tanimi.htm

 Öğrenme güçlüğünün tanımı, türleri, nasıl fark edilebileceği, erken yaş belirtileri, okul dönemindeki belirtileri, öğrenme güçlüğü konusunda bilinmesi gerekenler ve güçlüğün tedavisi olup olmadığı hakkında birçok bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

http://www.didemokek.com.tr/Ogrenme/icerik

 

Özgül öğrenme güçlüğüne sahip bireylerin hangi etkinliklerde ne gibi sıkıntılar yaşadıklarını resimsel anlatımlarla destekleyerek ele alan ve farklı alanlarda yaşanan güçlükleri etkinlikler üzerinden somutlaştırarak anlatan yazıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda öğrenme güçlüğünün tedavisi olup olmadığı ve ailelere düşen görev ve sorumluluklar konusunda da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.derinpsikoloji.com/ozgul-ogrenme-guclugu-nedir.html

Bir başka yazıda yine özgül öğrenme güçlüğünün belirtileri ve güçlüğe sahip bireylerin özellikleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.yankiyazgan.com/ozgul-ogrenme-guclugu/

Özel öğrenme güçlüğünün okul öncesi dönemde fark edilip edilemeyeceği, bu dönemde ailelerin risk altındaki çocuklarını nasıl tanımladıkları, okul öncesi dönemde disleksi belirtilerinin neler olduğu, okul öncesi dönemde bu tür çocuklarda görülen davranış sorunlarının neler olduğu, bu belirtilerin okul dönemi ile ilgili nasıl ipuçları verdiği, erken dönemde eğitime başlamanın önemi ve nasıl bir yol izlenebileceği konularında çok ayrıntılı bilgi veren yazıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.         

http://akademidisleksi.com/uzman/okul-oncesi-donemde-disleksi-belirtileri-erken-tani/

Not: Bu siteden, uzmanlara ait aşağıdaki yazılara da ulaşabilirsiniz.

 

“Dislektik Çocuklara Yaklaşımda Ailelere Tavsiyeler” adlı yazıda ailelerin nelere dikkat etmesi gerektiği, sade ve anlaşılır bir dille anlatılmıştır. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.dodanismanlik.com/bilgiler/dislektik-cocuklara-yaklasimda-ailelere-tavsiyeler/

 

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ İLE İLGİLİ DERNEK, VAKIF VE DANIŞMANLIK MERKEZLERİ

• Açıkmavi Çözüm Merkezi

Adres: UBM Plaza 19 Mayıs Mah. 19 Mayıs Cd. No37 Kat 3, Fulya-Şişli/İstanbul
Tel: 0212 984 98 99
E-posta: bilgi@acikmavi.org


• Türkiye Disleksi Vakfı
Adres: Ayşe Çavuş Cad, Çolak İsmail Sok . No : 48. Suadiye/İstanbul Türkiye.
Tel: 0216 380 30 00


• Disleksi Derneği
Adres: Saltak Caddesi, Sırakapılar Mah., 493. Sok, Ali Urhan İş Merkezi No:10/9 Denizli
Tel: 0543 447 22 18
 E-posta: info@disleksidernegi.org


• Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği
Tel: 0312 487 37 73

E-posta: bilgi@disleksidernegi.com

• YDY Danışmanlık

Adres: Maya Meridyen Plaza Ebulula Mardin Cad. No: 16/13 Akatlar 34335 Beşiktaş İstanbul

Tel: 0212 351 17 54

ydydanismanlik.com

 

• Didem Ökek Öğrenme Güçlükleri Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Adres: Cinnah Caddesi 76 / 2 Çankaya / ANKARA 

Tel: 0312 442 04 32

E-posta: info@didemokek.com.tr

 

• Madalyon Psikiyatri Merkezi

Adres: Atatürk Bulvarı No: 229 Kavaklıdere - ANKARA

Tel: 444 85 90

E-posta: madalyon@madalyonklinik.com

 

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle