Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Pınar Markası'ndan Duyuru, Görüntülü Çağrı Merkezi Hizmeti Başladı

Duyurular

Tarih25.07.2020

Toplam okunma0

Türkiye’nin yiyecek sektörünün önde gelen isimlerinden Pınar markası, hayata geçirdiği yeni uygulama ile kendi bünyesinde yer alan Pınar İletişim Merkezi üzerinden görme engelli bireylere özel “Engelsiz İletişim Hattı” hizmeti ile sektöründe bir ilke imza attı. Türkiye’deki görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırma hedefiyle yola çıkılan uygulamada Pınar İletişim Merkezi üzerinden görme engelli bireylere haftanın 7 günü 07:00 – 23:00 saatleri arasında görüntülü çağrı hizmeti verilmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıl yüzde 89 oranında müşteri memnuniyetine ulaşan Pınar İletişim Merkezi, altyapısına yatırım yaparak Türkiye’de yaşayan görme engelli vatandaşlara daha kapsamlı hizmet verebilmek için çalışmalarını tamamladı. Kendi bünyesinde bulunan iletişim merkezinde görme engelli bireylere yönelik çağrı hizmeti sunmaya başlayan Pınar; görme engelli bireylerin satış  ve sonrasında akıllarına takılan soruları sorabilecekleri, ürünler hakkında bilgi ve destek alabilecekleri çağrı hizmetini sunan Türkiye’nin ilk gıda markası oldu.

Tüketiciler, Pınar İletişim Merkezi’nin  444 76 27 telefonunu arayarak veya Türkiye’deki tüm Görme Engelliler Dernekleri’ne bildirilen [+90 549 807 74 48] çağrı hizmeti numarasıyla bağlanabilecekler. Görme engelli bireyler, sesli desteğin yanı sıra operatöre ürünleri göstererek görüntülü bir şekilde destek alabilecek, ürün içeriği ile ilgili detaylar ve ürünler hakkında bilgi sahibi olabilecek, son tüketim tarihi gibi akıllara takılabilecek sorularına anlık olarak yanıt bulabilecek.

Sırada işitme engelliler için görüntülü hizmet var

Türkiye’de kendi bünyesindeki ekibi ile görme engelli bireylere yönelik görüntülü çağrı hizmeti sunan ilk gıda markası olan Pınar, bu alandaki hizmetlerini de genişletmeyi hedefliyor. Bu kapsamda personel eğitimlerini sürdüren Pınar İletişim Merkezi, işaret dili eğitimlerinin tamamlanması ile işitme engelli bireyler için de görüntülü hizmet vermeye başlayacak.

Pınar İletişim Merkezi’ne haftanın 7 günü ulaşılabiliyor

Tüketiciler Pınar markası ile ilgili tüm görüş, öneri ve şikâyetleri için Pınar İletişim Merkezi’ne 444 76 27 numaralı telefondan, Türkiye’deki tüm görme engelliler alanında faliyet gösteren derneklere bildirilen +90 549 807 74 48 numaralı telefondan,

info@pinar.com.tr

 mail adresinden, 

twitter.com/InfoPinar

 ve facebook.com/PınarİletişimMerkezi adreslerinden 7 gün sabah 07:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında kesintisiz ulaşılabiliyor.

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle