Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

PowerPoint 2003, 2007 ve 2010 ile JAWS For Windows Kullanımı

Bilişim

YazarEngin Yılmaz

Tarih10.10.2011

Toplam okunma5387

engelsizerişim grubu

PowerPoint 2003, 2007 ve 2010 ile JAWS For Windows Kullanımı

Sürüm: 1

www.engelsizerisim.com

Engin Yılmaz

09.10.2011

 

 

PowerPoint ve JAWS For Windows Kullanımı hakkında aranan tüm detaylar.. Ders Klasörlerini indirmek için http://www.sendspace.com/pro/dl/ud77h6 bağlantısına tıklayabilirsiniz.

 

 

 

İçindekiler

Önsöz. 3

Kitapçık Hakkında. 3

İletişim.. 3

PowerPoint Kursu Ders1. 3

Giriş. 3

PowerPoint’i Açma: 3

PowerPoint Bölümleri 3

Şerit Menü Sistemine Bir bakış. 3

Slayt İçindeki Yer Tutucuları Tanıma ve Aralarında Gezinme. 3

İlk Slayta Metin Ekleme. 3

Yeni Slaytlar Ekleme. 3

Slaytlar arasında gezinme ve Slaytları Yönetme. 3

Alternatif olarak Slayt Sıralayıcısı 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders2. 3

Bir Dosyayı Nesne olarak Slayta Ekleme. 3

Slayta Tablo Ekleme. 3

Bir MSWord dosyası içindeki Tabloyu slaytımıza Ekleme. 3

Bağlantı Olarak bir tabloyu Slayta Ekleme. 3

Excell İçinde Grafik Oluşturma ve Bu Grafiği PowerPoint Slaydına Ekleme. 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders 3. 3

Ofis Temaları ya da Tasarım Şablonları 3

Ofis2003 Tasarım Şablonları 3

Ofis 2007-2010 Temaları 3

Bir Resmi Arka Plan olarak Slayta Ekleme. 3

Sunu Arka plan rengini değiştirme ve tüm slaytlara uygulama. 3

Ofis2003 Arka Plan Rengi Değiştirme. 3

Ofis 2007-2010 arka plan Rengi değiştirme. 3

Slayt boyutları ve Yazıtipi boyutu. 3

Slayt Yazıtipi boyutunu ayarlama. 3

Yer Tutucu Yüksekliğini ayarlama. 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders4-5. 3

Sunuya Farklı Tiplerde Slayt Düzenleri Ekleme. 3

Ofis 2003 Farklı Tipte Slayt Düzeni Ekleme. 3

Ofis 2007-2010 Farklı Tipte Slayt Düzeni Ekleme. 3

Slayda Resim ve Resim Açıklaması Ekleme. 3

Slayta Ses ve Ses İkonu Açıklaması Ekleme. 3

Ofis2003 ve 2007 için Slayta Ses ekleme. 3

Ofis 2010 için Slayta Ses ekleme. 3

Slayta Animasyon Efekti Ekleme. 3

Ofis 2003-2007 için Özel Animasyon Efekti Ekleme. 3

Ofis 2010 için Animasyon Ekleme. 3

Slaytlardaki Animasyon Efektlerini düzenleme ve Sırasını Değiştirme. 3

Slayta Gelecek Bir Sonraki Animasyon Efektini Geciktirme. 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders 6. 3

Slayda Konuşmacı Notu Ekleme. 3

Yazım ve Dil Bilgisi Kontrolü. 3

Bir Slayta Slayt Geçişi Ekleme. 3

Otomatik Slayt Geçişleri 3

Slayta Bir Ses Ekleme ve Bu sesi Diğer Slaytlarda Kullanma. 3

Slayt Geçişlerini Tüm Slaytlara Uygulama. 3

Slaytlara Üst ve Alt Bilgi Ekleme. 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders 7. 3

Zamanlama Provası 3

Slayt Gösterisini Başlatma ve Yönetme. 3

Slayt Gösterisi Ayarları 3

Slaytları Gizleme. 3

Slayt Gösterisi Ayarlama. 3

Özel Slayt gösterisi Ayarlama. 3

Ödev. 3

PowerPoint Kursu Ders 8. 3

Sunumu Gösteri Olarak Kaydetme. 3

Sunumu CD veya Klasör için paketleme. 3

Sunuyu El İlanı Olarak MS word İçinde yayınlama. 3

MS Word İçinde Anahat olarak hazırlanan bir metni PowerPoint sunusuna dönüştürme. 3

JAWS For Windows’a Özel Bazı Temel PowerPoint Kısayolları 3

Ödev. 3

Genel Ödev. 3

Kaynakça. 3


 

 

 

Önsöz

 

2004 yılından bu yana çeşitli aralıklarla verdiğim Office kurslarının son halkası olan PowerPoint dersleri, aslında gecikmiş bir projeydi. İlk olarak 2004 yılında Microsoft Excell ve Jaws For Windows kullanımı üzerine başladım ofis uygulamalarıyla ilgili kurslara. Biraz tecrübesizlik, biraz teknik aksaklıklara karşın, kursun o günün şartlarında başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ardından 2006 yılıyla birlikte daha profesyönel biçimde hazırlandığım ve hazırlamaya gayret ettiğim Microsoft Word dersleri geldi. 25 dersten oluşan bu uzun soluklu projede, içindekiler tablosu hazırlamadan CV oluşturmaya, Dipnot eklemeden yazım ve dilbilgisi kontrolüne kadar birçok konuyu detaylarıyla ele aldık.

Ancak bana kalırsa, her 2 kursun da ciddi bir eksikliği vardı: yazılı metin eksikliği. Aslına baktığınızda, bugüne kadar görme engelliler için yapılagelen birçok kursun da böyle bir eksikliği var, genellikle sözel anlatıma dayanıyoruz, ancak daha kalıcı olabilecek yazılı metinlere vakit ayıramıyoruz. Bu da kursların daha hızlı ve verimli takibini engelliyor düşüncesindeyim.

PowerPoint kursunun 2011 yılına kadar gecikmesinin temel nedenlerinden birisi de bahsettiğim bu kaygılardı diyebilirim. Elbette, JAWS For Windows PowerPoint mesajlarının henüz Türkçe olmayışı, ve konuyu içime sinecek derecede özümseme telaşı da bizi bugünlere getirdi.

Nihayetinde, 2011 yılına geldiğimizde Değerli arkadaşım Savaş Avcı’nın da teşvikleriyle bu kursu düzenlemeye karar verdik. Kurs öncesinde Freedom Scienttific tarafından hazırlanan PowerPoint eğitim materyallerine ve ofis yardım sistemlerine göz atarak kurs müfredatına son şeklini verdim ve 8 derslik bir çizelge hazırladım.

Nisan Haziran 2011 tarihleri arasında çok güzel bir katılımla kursumuzu gerçekleştirdik ve kursu başarıyla tamamlayan arkadaşlarımıza sertifikalarını verdik.

Elinizdeki bu kitapçık, nisan haziran 2011 döneminde TeamTalk Gönül Teli sohbet odalarında gerçekleştirdiğimiz kurslar sırasında ilmek ilmek ortaya çıktı. İmek ilmek diyorum; çünkü her hafta yapılan kurs sonrası, o hafta işlenen konuları içeren yazılı bir dokuman hazırlayarak kursiyerlerimize gönderiyordum ve onlar da bu dokümanlarda belirlediğimiz egzersizleri yapıp bana gönderiyorlardı. Başlangıçta sadece Office 2007 için planladığımız kurs, kursiyerlerimiz arasında 2003 ve 2010 kullanıcılarının da olmasıyla, her 3 sürüme de hitap eder hale geldi. Bu, beni oldukça zorladı, ancak çeşitli özelliklerin her 3 sürümdeki uygulamalarını incelememize neden olduğu için kitapçığımızı daha da zenginleştirdi.

Öyle ki, evdeki dizüstü bilgisayarımda Office 2007, masaüstünde Office 2003, Getem’deki bilgisayarda da Office 2010 kurulu halde yazdım çoğu haftanın derslerini. Bir bilgisayardan diğerine koşturarak gözden geçirdim anlatacağım konuları. Tabi ki bunları sadece ben yaptım dersem büyük bir bencillik yapmış olurum. Kurs sırasında katılımcı arkadaşlarımızın geri bildirimleri ve uyarılarrı, hafta aralarında yaptığımız istişareler, böyle bir kitapçığın oluşmasında büyük rol oynadı. Yani kurs sırasında bir şeyleri anlatırken, ve kurs sonrasında bunları yazarken, ben de öğrendim. Belki de bir eyitmenin yaşayabileceği en büyük tatmin duygusunu yaşadım ve hep birlikte kolektife bir öğrenme gerçekleştirdik bu kurslarda.

Tüm bunların daha kalıcı biçimde diğer görme engelli bilgisayar kullanıcılarına ulaşması için de bu kitapçık hazırlandı. Öncelikle PowerPoint Kursunu vermem için beni teşvik eden, Arkadaşım Savaş Avcı’ya çok teşekkür etmek isterim. Tabi nisan haziran döneminde kursa katılarak, hem bir şeyler öğrenen hem bir şeyleri öğrenmemize yardım eden tüm katılımcı arkadaşlarımıza ayrı bir teşekkürü borç biliyorum. Onlar olmasaydı, böyle bir kitapçık da olamazdı.

Bu kursu düzenlememiz için bize sunucularını açan ve bir kurs odası oluşturmamızı sağlayan Gönül Teli sohbet odalarına da Hasan Elmas Şahsında şükranlarımı sunuyorum.

PowerPoint kursunda uygulamaya çalıştığımız bu modelin, verilecek diğer bilgisayar kurslarına da örnek teşkil etmesi dileğiyle herkese daha erişilebilir ve  engelsiz bilişim diliyorum.

Hayaller yaklaşmakta olan gerçeklerin gölgeleridir.

Engin YILMAZ

 

 

Kitapçık Hakkında

Bu kitapçık ücretsiz olmak kaydıyla dileyen herkes tarafından dilendiği kadar kullanılabilir, çoğaltılabilir, ve dağıtılabilir. Bu esnada, kitapçığı hazırlayan Engelsiz Erişim Grubu ve kitapçık Yazzarı bilgilerinin bulunduğu bölümler değiştirilemez.

PowerPoint Kurssunun 8 dersten oluşmasına karşın, 4 ve 5. Dersler birlikte işlendiğindn, kitapçıkta 7 ana başlık yer almaktadır. Her ders bir ana başlığı oluşturmuştur. Bu derslerle ilgili tüm yazılı materyaller aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir.

http://www.sendspace.com/pro/dl/ud77h6

 

İndirdiğiniz bu dosyayı rar’dan çıkardığınızda, her ders ayrı klasörler halinde karşınıza çıkacaktır. Her klasör içinde, o dersin yazılı içeriği ile, o ders için gerekli diğer resim, ses ve yazılı mağzemeler yer almaktadır.

Her ders sonunda o derste öğrenilen konularla ilgili ödevler bulunmaktadır. Ders klasörlerindeki mağzemeleri de kullanarak tüm ödevleri yapmanızı, konular ıdaha iyi kavramanız açısından öneriyoruz.

Dersleri sesli kurs kayıtlarıyla birlikte

www.getem.boun.edu.tr

adresinden edinebilirsiniz.

 

İletişim

Engin Yılmaz

Tel: 0532 5521140

E-posta ve MSN:

Engin_yilmaz@yahoo.ccom

Twitter ve Skype: yilmaeng

Engelsiz Erişim Grubu

www.engelsizerisim.com

e-mail

mail@engelsizerisim.com

 

 

 

 

PowerPoint Kursu Ders1

 

Giriş

 

PowerPoint Görsel olarak bir yerde sunum yapmak için kullanılan ve Microsoft Ofis içinde bulunan bir yazılımdır. Bu yazılımla, çalıştığınız bir konuda anlatmak istediğiniz içeriği bir sunum haline getirebilirsiniz. Bu sunuma, dilerseniz çeşitli metinleri, dilerseniz resimleri, dilerseniz ses, müzik veya film de ekleyebilirsiniz. Sonuçta ortaya çıkan sunumu yüzlerce kişi önünde Projeksiyon adı verilen ve bilgisayardaki görüntüyü perdeye veya duvara yansıtan bir aracı da kullanarak aktarabilirsiniz. PowerPoint programını tanımaya başlamadan önce çeşitli kavramların ne olduklarını bilmek, ilersi için bize oldukça faydalı olacaktır.

·         Slayt: Bir sunuyu bir resim albümü olarak düşünürsek albümdeki her resim bir slayt anlamına gelir. Yani Slaytlar sunuları oluşturan en temel yapılardır. Örneğin PowerPoint kursumuz 9 haftadan oluşacaktır. Bu kursta neler anlatılacağını içeren bir sunum hazırlayabiliriz. Bu durumda Her Hafta ayrı bir slayt olabilir.

·         Yer tutucu (Place holder): Bir slaytın her bir bölümüne yer tutucu adı verilir. PowerPoint kursu sunumumuzdan örnek verelim. Örneğin hafta1 ilk slaydımız olabilir. Bu slaytta iki bölüm, yani 2 yer tutucu olması yararlı olacaktır. Bunlardan ilki slaytın Başlığıdır ve Adına Başlık Yer Tutucusu (Title Place Holder) denir. Örneğin Hafta1 Slaytımızın Başlık yer Tutucusunda Slayt Adı Olan “Hafta1” Yazısı olacaktır. Slaytın ana içeriğini oluşturan ikinci bölümüne ise Gövde veya Obje Yer tutucusu (Body or Object Place Holder) Denmektedir. Bu bölümde ise alt alta maddeler halinde şunlar yazılabilir

·         PowerPoint’i açma ve içindekileri görme

·         Slayt bölümleri arasında dolaşım

·         İlk Slaytı ekleme

·         Slaytları yönetme

                Slaytlarda ikiden fazla yer tutucusu da yer alabilir. Örneğin birinci slatımıza dilerseniz kendi resminizi de ekleyebilirsiniz.

Eğer animasyon veya geçiş yapılmadıysa sunum esnasında Slaytın tamamı ekranı kaplar ve bir anda görünür. Çeşitli animasyonlar uygulandıysa, slayttaki her yer tutucu ayrı ayrı ekranda görünecektir.

 

PowerPoint sunumu hazırlanırken, slaytların bir bütünün parçası olduğu iyi hatırlanmalı ve çok uzun içeriklerden kaçınılmalıdır. Sunumu bir kitap olarak düşünürsek, Bir slaytın uzunluğunun bir sayfayı geçmemesine dikkat edilmelidir. Eğer daha fazla şeyi anlatma ihtiyacınız varsa, slayt uzunluklarını değil, slayt sayılarını arttırmanızı öneriyoruz.

PowerPoint’i Açma:

PowerPoint programını açmak için sırasıyla, başlat menüsü, programlar, Microsoft Office 2003, 2007 veya 2010   alt menüsü içine girilebilir ve burada üst yön tuşuna basılarak Microsoft PowerPoint öğesi bulunabilir. ayrıca Windows7 kullanıcıları başlat tuşuna bastıktan sonra gelen yazma kutusuna bitişik olarak PowerPoint yazarak da programa hızlı biçimde ulaşabilirler. Programı sıklıkla kullanacaksanız, Kullandığınız Microsoft Office içindeki PowerPoint öğesinin üzerine geldikten sonra uygulama tuşuna basarak sağ tıklamanız, çıkan menüde yön tuşları yardımıyla gönder alt menüsünü bularak sağ yön tuşuyla buraya girmeniz ve gelen menüden Masaüstü Kısayol Oluştur seçeneğini seçmeniz programın kısayolunu masaüstüne atacaktır.

Program ilk Başlatıldığında, JAWS size “Microsoft PowerPoint Sunu1 No Selection (Seçim Yok)” duyurusunu yapacaktır. Artık PowerPoint programının bölümlerini tanıyabiliriz.

 

PowerPoint Bölümleri

 

PowerPoint2007 programını yukarıdan aşağıya taradığımızda en üste başlık çubuğu, onun hemen altında Ribbon adı verilen ve Office tarafından kullanılan yeni şerit menü sistemi, ardından, sırasıyla Slayt not penceresi, Slayt Parmakucu görünümü ve Slayt alanı gelecektir. PowerPoint ilk açıldığında Doğrudan odak Slayt Alanı (Slide Area) bölümünde olur. Üzerinde bulunulan slaytların yazımı ve düzenlemesi bu alanda yapılır. PowerPointin en altında ise durum çubuğu bulunmaktadır. Burada, sağ ve sol yön tuşlarıyla dolaşılabilen Normal düğmesi, Slayt sıralayıcısı, Slayt Gösterisi, Yakınlaştır, Küçült, Büyüt, ve Sığacak Kadar Yaklaştır düğmeleri bulunmaktadır.

Bilindiği gibi her uygulamada olduğu üzere, PowerPoint başlık çubuğunda yazan şeyi duymak için Insert+T tuşlarına basılabilir. İlk açtığınız sunumda, eğer henüz dosyayı kaydetmediyseniz, “Microsoft PowerPoint Sunu1” yazacaktır.

Başlık çubuğu dışında kalan PowerPoint bölümleri arasında F6 tuşuna basılarak dolaşılabilir. Shift+F6 tuşuna basıldığında, bir önceki bölüme gidilir. Sunum ilk açıldığında, Slayt alanında olduğunuzdan, ilk F6 tuşuna basıldığında durum çubuğuna ulaşılır. Buradaki öğeler arasında sağ ve sol yön tuşlarıyal dolaşılabilir. F6 tuşuna bir daha basıldığında Ribbon bölümüne ulaşılır. Üçüncü kez F6’ya basıldığında, Notes Page Pane yani not sayfasına, Dördüncü kez basıldığında, SlideThumbMail Tab yani slayt parmak ucu bölümüne ve nihayetinde tekrar Slayt Alanı Slide Area bölümüne ulaşılabilir.

PowerPoint 2003 sürümünün görünümü de ribbon şerit menüsü dışında yukarıdakine benzerlik taşır. Ribbon denen ve ofis 2007 ile gelen şeritleri n bulunduğu yerde 2003’de klasik meü çubuğu bulunacaktır.

Şerit Menü Sistemine Bir bakış

 

Hepimizin bildiği gibi Office 2007 ile birlikte menü sisteminde radikal değişiklikler olmuş, menü çubuğunun yerini şerit adı verilen bir sistem almıştır. Bu nedenle alt tuşuna basıldığında, Menu Bar sözcüğü yerine Ribbon Giriş Tab şeklinde bir söz duyarsınız. Paniye kapılmanıza hiç gerek yok. Menü yerine tab ya da sekme adını duyacağınız başlıkların bulunduğu yerdesiniz. Jaws Ayrıca bu bölümde kaç menü başlığı olduğunu ve sizin kaçıncısında olduğunuzu da söyleyecektir. “Ribbon giriş tab 1 of 7”.

Sağ yön tuşuna basarak ilerlediğinizde, Giriş sekmesinden sonra, sırasyla, ekle, tasarım, animasyonlar, Slayt gösterisi, Gözden Geçir ve görünüm sekmelerini görebilirsiniz. Bunu bir iletişim kutusunun sekmeleri gibi görebilirsiniz, seçili sekme içindeki tüm öğeleri tab tuşuna basarak ilerleyerek görebilir shift+tab tuşuyla bir önceki bölüme dönebilirsiniz. Menü sisteminden farklı olarak sekme içine girdiğinizde sekme içindeki tüm menüler ve alt menüler tab tuşuna basıldıkça sırasıyla karşınıza çıkacaktır ve eğer dikkat ederseniz her öğenin bir harf kısayolu da vardır.Örneğin Alt+i tuşuna basıp giriş bölümüne girdikten sonra X harfine basarsanız, kesme işlemini yapmış olursunuz.

Bir sekme içinde de birden fazla kategori olabilir örneğin, Giriş sekmesinde, Yapıştır, Kes, Kopyala, Biçim Boyacısı ve Ofis Panosu… bölümleri düzenle kategorisi altındadır. Tab tuşuna her bastığınızda bu öğeleri görebilirsiniz. Ancak alt bastıktan sonra Shift+sağ yön tuşuna basarsanız, sadece her kategorinin ilk başlığını duyarak şerit içinde daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Shift+sol yön tuşuna basıldığında ise bir önceki kategoriye geçmeniz mümkündür.

Maalesef 2007 içersinde bu durumun istisnaları da vardır, Shift+Sağ yön tuşu ile yazı tibi veya boyutu gibi yazılabilir alanlara geldiğinizde, bir sonraki kategoriye doğrudan geçebilmeniz için öncelikle tab tuşuna basarak bu yazma alanından çıkmanız daha sonra shift+sağ veya sol yön tuşlarına basmanız gerekecektir. Ofis 2010 içinde ise kategoriler arasında dolaşabilmek için ctrl+sağ ve sol yön tuşları kullanılmaktadır. Böylece 2007 için bahsettiğimiz istisnalar da ortadan kalkmıştır ve kategoriler arasında doğrudan kontol tuşuyla birlikte sağ ve sol yön tuşları yardımıyla dolaşılabilir (Bilgilendirme İçin Engin Albayrak’a Teşekkürler).

JAWS12 ve daha sonraki sürümlerdeki kullanıcılar Office menülerini sanal menü biçiminde görebilirler. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

·         Insert veya CapsLock+6 tuşlarına basarak Jaws Settings Center “Jaws Ayar Merkezini açın”. (6 için, numara pedindeki değil, harflerin üzerinde bulunan sıradaki rakamlar kullanılmalıdır.)

·         Ctrl+Shift+D ile varsayılan dosyasını çalıştırın.

·         Yazma alanına ribbon veya Türkçe JAWS kullanıyorsanız, “Şerit” yazın.

·         Bir kez aşağı yön tuşuna bastığınızda, “Use Virtual Ribbon menu: Sanal Şerit Menüsünü Kullan” onay kutusunu bulacaksınız. Boşluk ile bunu işaretleyin.

·         Önce Alt+A harfine basarak Apply: uygula düğmesine basın. Ardından tab ile “ok”  düğmesini bularak boşluk çubuğuna basın. Böylece artık Office menüleriniz daha önce kullandığınız gibi aşağı ve yukarı yön tuşları yardımıyla dolaşılabilecektir. Herhangi bir alt menüye girmek istediğinizde, eskiden olduğu gibi sağ yön tuşuna basabilirsiniz. Not: Bu özellik yalnızca JAWS12 ve sonrası için geçerlidir.

Alta bastığınızda şerit başlıklarının bulundğuğu bölümde 2 düğme daha karşınıza çıkar, Yardım ve Ofis düğmesi. Ofis düğmesi daha önceki menü sistemindeki dosya menüsünün yerini almıştır. Alt+D tuşuyla da doğrudan ulaşılabilen bu menüde, Aç, yeni, Kaydet, Farklı Kaydet, yazdır, yayımla, Gönder, seçenekler,  gibi bölümlerin yanı sıra son açılan dosyalarıda görebilirsiniz. Bu öğeler arasında eski menü sisteminde olduğu gibi alt ve üst yön tuşlarıyla dolaşabilirsiniz. Ofis düğmesine tab ile şerit içinde dolaşılırken de ulaşılabilir. Ofis 2010’da ofis düğmesinin adı dosya olarak değişmiştir.

 

Slayt İçindeki Yer Tutucuları Tanıma ve Aralarında Gezinme

 

Powerpointin bölümlerini ve menü sistemini artık tanıdık. Artık slaytımızın bölümlerini tanıyıp ilk slaytımızı oluşturabiliriz. PowerPoint programını ilk açtığımızda, Slayt alanında olduğumuzdan bahsetmiştik. PowerPoint otomatik olarak bizi ana başlığımızı yazacağımız slaytla birlikte karşılayacaktır. Bir slayttaki bölümler arasında gezebilmek için mutlaka Slayt Alanı dediğimiz Slide Area alanında olmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle eğer F6 ile başka bölümlere gittiysek tekrar Slide Area bölümüne geri dönmeliyiz.

Ardından Tab ve Shift+Tab tuşlarına basarak ilk slaytımızın bölümlerini görebiliriz. İlk taba bastığımızda “Center Title Place Holder” Ana Başlık Yer Tutucusu bölümüne ulaşırız. İkinci kez taba bastığımızda ise “Sub Title Place Holder” Alt başlık yer tutucusu olan bölüm karşımıza çıkar. Bir daha taba bastığımızda slayt içinde 2 yer tutucusu olduğundan ana başlık yer tutucusuna geri döneriz. Slayt içinde ikiden fazla bölüm varsa da bunlar arasında tab ve shift+tab tuşlarıyla dolaşılabilir. Tab ve Shift+tab ile dolaştığımız bu seviyeye obje seviyesi adı verilir. Tab ile bir yer tutucuya geldiğinizde eğer orada bir şey yazılıysa Jaws tüm yazılanı bir anda okur. Bu seviyedeyken aşağı ve yukarı oklar gibi standart okuma komutları kullanılamaz ve metin düzenlenemez.

İlk Slayta Metin Ekleme

Yukarıda Tab ve Shift+tab ile yer tutucular arasında gezinirken, metin düzenlemesi yapılamaz demiştik. İşte bir yer tutucuya bir şey yazmak veya yazılı olan şeyi değiştirmek için o yer tutucuya geldiğimizde girişe basmamız gerekir. Girişe basıldığında, tıpkı bir internet sayfasında form kipini açmış gibi oluruz ve Jaws Edit, Yazınız diyerek metin yazabileceğimizi veya yazılı olanı düzenleyebileceğimizi bize bildirir. Yani obje seviyesinden metin seviyesine geçmiş oluruz.

Taba basarak Center Title Place Holder bölümüne gelin, girişe basın ve yazınız ibaresinden sonra şunu yazın.

İlk Sunumum

Eğer doğru yazdığınızı düşünüyorsanız, bu yer tutucusundan bir sonraki yer tutucusu olan Subtitle place holder bölümüne geçmemiz gerekir. Bunun için, eskeyp tuşuna basmalıyız. Yani bir yer tutucuda yazdığımız şeyleri onaylayıp metin seviyesinden tekrar obje seviyesine dönmek için eeskeyp tuşuna basılmalıdır. Yani obje seviyesinden yazma seviyesine geçmek için giriş, metin seviyesinden tekrar obje seviyesine dönmek için eskeyp tuşları kullanılır.

Şimdi eskeype basalım ve tekrar obje seviyesine döndükten sonra Subtitle Place Holder bölümüne ulaşmak için tab tuşuna basalım ve yeniden girişe basarak metin yazma seviyesine gelelim. Buraya kendi ad ve soyadımızı yazalım ve işimiz bitince eskeyp tuşuna basalım.

Tebrikler ilk slaydınızı oluşturdunuz. Artık tab ve shift+tab ile yer tutucularınız arasında dolaşırken, jaws size yer tutucu adını söyledikten sonra, “Level1” deyip yer tutucu içeriğini de okuyacaktır. Artık bu dersteki diğer slaytlarımızı ekleyebiliriz

Yeni Slaytlar Ekleme

 

İlk slaydımızı oluşturduktan sonra yeni slayt eklemenin en basit yolu doğrudan Ctrl+M tuşuna basmaktır. Kontrolle birlikte Manisa’nın M harfine bastığımızda Otomatik olarak yeni bir slayt eklemiş oluruz. Artık tab ve Shift+Tab ile slayt yer tutucuları arasında dolaşırken Title Place Holder, (Başlık Yer tutucusu), ve Obje or Body Place Holder (Gövde yer tutucusu) başlıklarını duyacaksınız. Başlık yer tutucusuna gelerek girişe basın ve şunu yazın:

Bu üçüncü slayt

Eskeyp tuşuna basın ve tab ile Object Place Holder bölümüne gelin ve giriş tuşuna bastıktan sonra şu satırları yazın. Her satırı yazdıktan sonra giriş tuşuna basarak yeni bir madde imi oluşturun.

Bu birihnci madde imim

Bu ikinci Madde imim

Bu üçüncü Madde imim

 

Tebrikler. Şimdi tekrar ctrl+M ile yeni bir slayt ekleyin Slayt Başlığına şunu yazın.

Bu ikinci Slaytım

Tekrar eskeype basın ve slayt gövde yer tutucusuna gelerek şunları yazın. Her satır sonrası girişe basmayı unutmayın. Aşağıdakileri kopyalamayın. Bizzat kendiniz yazın ve girişe basarak bir sonraki madde imine geçin. Son maddinizi yazdıktan sonra girişe değil eskeype basın.

Bu birinci dersim

Bu ikinci Dersim

Bu üçüncü dersim

 

Slaytlar arasında gezinme ve Slaytları Yönetme.

 

Eğer her şey yolunda gittiyse şu ana dek 3 slayttan oluşan bir sunum hazırladık. Ama dikkat ettiyseniz, ikinci sıradaki slaytımıza “Bu üçüncü slayt” yazmıştık. Bu durumda sıralamada bir hata yaptık. Gelin şimdi hem slaytlar arasında gezinelim hem de bu hatamızı düzeltelim. Slaytlar arasında gezinmenin en kolay yolu slayt parmak ucu görünümü dediğimiz bölüme gelmektir. Daha önce de belirtildiği gibi F6 tuşuna basarak Slide ThumbMail Tab adındaki bu bölüme gelebiliriz. Buraya gelindiğinde, görsel olarak sol tarafta slaytların adlarının bulunduğu liste sağ tarafta da slayt içerikleri görülecektir (Bilgilendirme için az gören kursiyerlerimize teşekkürler). Biz bu bölüme geldikten sonra yukarı ve aşağı yön tuşlarını kullanarak oluşturduğumuz slaytlar arasında gezebiliriz. Geldiğimiz bir slaytın tamamını okutmak istersek insert veya CapsLock+aşağı yön tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

bu bölümde slayt içeriği düzenlenemez yalnızca adı görülür ve insert+aşağı yön tuşuyla içeriği okutulabilir. Ancak burada oklar yardımıyla slaytlar arasında gezerken, slayt del tuşuna basılarak silinebilir. Aynı zamanda slayt kesilebilir, kopyalanabilir ve yapıştırılabilir. Kesme ve kopyalama işini yapabilmemiz için yön tuşuyla bu işlemi yapacağımız slayt üzerine gelindikten sonra Shift+aşağı yön tuşuyla slaytın tamamı seçilmelidir. Şimdi Üçüncü slaytımızı bulunduğu yerden kesip birinci slaytımızın altına yapıştıralım.

·         İlk olarak oklar yardımıyla Bu ikinci Slayt dediğimiz üçüncü slatımızın üzerine gelelim.

·         Shift+aşağı yön tuşuna basarak slaytın tamamını seçelim.

·         Ctrl+X tuşuna basarak slaytımızı bulunduğu yerden keselim.

·         Şimdi Slaytı yapıştırmak istediğimiz bölüme gelmek için oklarımız yardımıyla başlık slaytımız olan birinci slaytımızı bulalım. Yani slaytı nereye yapıştıracaksak onun üstündeki slayta gelmeliyiz.

·         Ctrl+V ile kestiğimiz slaytı yapıştıralım.

·         Oklarımız yardımıyla slaytların sırasını tekrar kontrol edelim.

 

Alternatif olarak Slayt Sıralayıcısı

 

Bazı durumlarda Slayt parmak ucu görünümünde Slaytları kesme ve kopyalamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle zamanlarda görünüm sekmesine gelerek tab tuşuyla slayt sıralayıcısını seçebilirsiniz. Bu durumda slaytlar soldan sağa yan yana görünecektir. İstediğiniz slayt üzerine gelip yine ctrl+X tuşuyla slaytı kesebilir ve yapıştırmak istediğiniz yerin bi solundaki slayt üzerine geldikten sonra, ctrl+V ile slaytı yapıştırabilirsiniz. Slaytların sırasıyla ilgili işiniz bittikten sonra tekrar görünüm sekmesinden normali seçmeyi unutmayın.

Slayt sıralayıcısına ayrıca F6 ile durum çubuğuna gelip sağ yön tuşuna basarak da ulaşabilirsiniz.

Slayt sıralayıcındayken Slayt Alanı, Slayt parmak ucu gibi bölümler görünmez. Bu nedenle işiniz bitince mutlaka normal görünümüne dönmelisiniz.

 

Ödev

 

Bu derste yaptıklarımızı pekiştirmek için, 4 slayttan oluşan ve 3 günün akşam yemeğini içeren bir menü slaytı hazırlayalım.

Birinci slaytımızın başlığı Akşam yemeği Menüsü olsun ve alt başlık yer tütücüsünde kendi ad soyadınız yazsın.

İkinci slaytımızın başlığı Cumartesi,

Üçüncü Slaytımızın başlığı Pazar

Ve Son slaytımızın başlığı pazartesi olsun.

Her slaytın gövde yer tutucusunda o günki menüye konulmasını istediğiniz 4 çeşit yemeği yazın. Her yemeği yazdıktan sonra giriş tuşuna basmayı unutmayın.

 

İpucu: Son yemeği de yazdıktan sonra enter değil eskeyp tuşuyla metin seviyesinden çıkmalısınız.

 

 

 

PowerPoint Kursu Ders2

 

Kursumuzun bu dersinde, Excell veya Word ortamında oluşturulmuş ve Ders2 klasörünüzde bulunan tabloları ve  dosyaları PowerPoint Slaytlarımıza ekleyeceğiz. Ayrıca excell içinde bir pasta grafiği oluşturup bunu da Slaytımıza ekleyeceğiz.

Bir Dosyayı Nesne olarak Slayta Ekleme

PowerPoint içersinde yeni bir slayt içine doğrudan bir dosyayı nesne olarak ekleyebiliriz. Böylece o dosya içindeki tüm bilgileri gösterebilme fırsatımız olacaktır. Özellikle tek bir tablonun bulunduğu küçük dosyalarınız varsa, bu özellik faydalı olabilmektedir. Birçok içeriği barındıran büyük dosyalarınız içinse bu özelliği kullanmamanızı öneriyoruz. Bir dosyayı nesne olarak ekleyebilmek için, ekle menüsü veya sekmesi içine girildiktan sonra tab tuşu yardımıyla nesne seçilmeli, ve gelen ekranda shift+tab tuşuna basılarak aşağı yön tuşuyla dosyadan oluştur seçeneği seçilmelidir. Ardından göz at düğmesine basılarak dosyamızın yeri gösterildikten sonra Tamam düğmesine basarak dosyamızı nesne olarak ekleyebiliriz. Bütün bunları yapmadan önce yeni ve boş bir PowerPoint dosyası açalım. İlk slaytımızın başlığına “Tablo ve Grafik Sunumu” yazalım. Subtitle denen alt başlık yer tutucusuna ise kendi ad ve soyadımızı yazdıktan sonra, ctrl+M ile ikinci slaytımızı ekleyelim ve aşağıdaki adımları izleyelim.

·         PowerPoint 2007 ve 2010 kullanıyorsak, alt+O ile, 2003 kullanıyorsak, alt+E ile ekle sekmesi veya menüsüne girelim.

·         Burada PowerPoint 2007 ve 2010 kullanıyorsak tab  tuşunu , 2003 kullanıyor isek veya sanal şerit menülerimiz açıksa, aşağı yön tuşunu kullanarak nesne bölümünü bulalım ve boşluk çubuğuna basarak içine girelim. Burada alt+O yaptıktan sonra 2007 kullanıcıları H harfine, 2010 kullanıcıları ise N harfine basarak da doğrudan nesne ekle bölümüne girebilirler.

·         Karşımıza çıkan yeni iletişim kutusunda bir kez Shift+tab tuşuna basalım.

·         Karşımıza 2 seçenekten oluşan bir seçim düğmesi grubu çıkacaktır. İmleç otomatik olarak yeni oluştur seçim düğmesinin üzerindedir. Bir kez aşağı yön tuşuna basarak “Dosyadan Oluştur” seçeneğini seçelim.

·         Bir kez taba bastığımızda, dosya adı denen bir alan karşımıza çıkacaktır. İkinci kez taba basarak gözat düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basarak içine girelim.

·         Karşımıza, dosya açma bölümündekine benzer bir iletişim kutusu çıkacaktır. Shiftt+Tab tuşuna basarak dosyaların listelendiği alanı bulalım ve Ders2 klasörü içinde bulunan Kullandığımız Office için uyumlu, Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları.xlsx veya Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları.xls dosyasını bulup girişe basarak seçelim.

·         Gelen ekranda tab ile ilerleyerek Tamam düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Bir süre hiçbir şey yapmadan bekleyerek Programın Excell dosyamızı Slayta eklemesini bekleyelim.

·         Bilgisayarların hızına bağlı olarak bu işlem biraz uzayabilmektedir. Hatta zaman zaman hata mesajları alınabilmektedir. Bu nedenle çok büyük dosyaları eklemekten kaçının. İşlem bitince Yer tutucumuz içinde, “Embedded OLE Object: İliştirilmiş OLE Nesnesi” adıyla excell dosyamız görülecektir. Bu dosyamızı açabilmek için tab ile bu yer tutucumuz üzerine geldikten sonra uygulama tuşuna basarak sağ tıklamalıyız. Çıkan menüden Çalışma Sayfası Nesnesi alt menüsüne girip aç öğesi üzerinde girişe bastığımız taktirde, eklediğimiz excell dosyası açılacaktır.

 

Slayta Tablo Ekleme

 

PowerPoint içinde de ekle sekmesinden yeni bir tablo oluşturmak mümkündür. Ancak, burada tablo oluşturmak, bu işi excell ve Word ortamında yapmaya kıyasla erişilebilirlik açısından zayıftır. Bu nedenle, Daha önce Excell veya Word ortamında bir tablo oluşturup, bu tabloyu basit biçimde kopyaladıktan sonra slaytımızın Object Place Holder bölümüne yapıştırmak çok daha hızlı ve basit bir yol olacaktır. Bu işi nasıl yapacağımızı görmeden önce, tablo eklemesi hakkında 2003 ile 2007 ve 2010 arasındaki farka bir gözatalım.

PowerPoint 2003 kullanıcıları başka bir yerde oluşturulan tabloyu slaytlarına eklemeden önce Bir tablo slaytı oluşturmak zorundadır. Bunun için yeni slaytı ctrl+M tuşlarına basarak eklemek yerine ekle menüsüne girerek Yeni Slayt öğesi üzerinde girişe basılmalıdır. Burada farklı slayt düzenlerinin olduğu bir liste karşımıza çıkacaktır. Aşağı yön tuşuna basarak tablo slaytı seçeneğini bulup giriş tuşuna basılmalı ve ardından eskeyp veya F6 tuşuna basılarak slayt alanına geri dönülmelidir. Tab ile slayt yer tutucuları arasında dolaşıldığında, Body Place Holder (Gövde Yer Tutucusu) yerine Table Place holder (Tablo Yer Tutucusu) başlığını duymalısınız. İşte daha önce seçtiğiniz tabloyu, bu table place holder yani tablo yer tutucusu alanına yapıştırmalısınız.

PowerPoint 2007 ve 2010 kullanıcılarının ayrı bir tablo slaytı oluşturmalarına gereksinim yoktur. PowerPoint yapıştırılan içeriğin tablo olduğunyu otomatik olarak algılayarak tablo biçiminde yorumlayacaktır.

Şimdi kullandığımız ofis ssürümüne göre aşağıdaki adımları izleyerek slaydımıza tablo ekleyelim.

·         Ders2 klasörümüz içinde bulunan kullandığımız Office programına uygun Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları dosyasını açalım. Elinizdeki bu dosyada A1 ile F10 arasında veriler bulunmaktadır. Birinci satırda birleştirilmiş hücre içinde “Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları” yazmaktadır ve A1 ile F1 arasındaki hücreler birleştirilmiştir. Ctrl+Home ile bu hücreye geldiğinizde birleştirilmiş bir hücrede olduğunuz için A1’den F1’e kadar olan hücreleri otomatik olarak seçmiş olursunuz. Dolayısıyla bir kez Shift+Aşağı yön tuşuna bastığınızda, A1 F1 seçimine ek olarak A2 ile F2 arasındaki hücreleri de seçmiş olursunuz.

·         Bu nedenle ctrl+Home tuşuna basalım ve 9 kez shift+aşağı yön tuşuna basarak A1’den F10’a kadar olan bölümü seçelim. JAWS size seçili olan aralığı söyleyecektir. Bunu söylerken, seçtiğiniz ilk ve son hücrenin içeriğini de okuyacaktır. Yani fazla veya eksik seçim yaptıysanız, shift+aşağı veya yukarı yön tuşunu kullanarak doğru seçimi yapabilirsiniz.

·         Ardından ctrl+C tuşlarına basarak seçtiğimiz hücre aralığını panoya kopyalayalım.

·         Alt+Tab ile PowerPoint sunumuza dönelim ve Ctrl+M ile yeni bir slayt ekleyelim. Ofis 2003 kullanıyorsak, Ctrl+M yerine Ekle menüsündeki yeni slayt öğesini kullanalım ve çıkan listeden tablo slaydı öğesini ekleyelim. Slayt başlık yer tutucumuza “Excell Tablosu” yazıp Eskeype basalım ve sonra da obje yer tutucumuza geçmek için tab tuşuna basalım.

·         Bu alana Ctrl+V ile tablomuzu yapıştıralım.

·         Tab ile dolaştığımızda Obje yer tutucumuzda tablomuz otomatik olarak bize okunacaktır. Tab ile tablomuzun olduğu yer tutucusuna geldikten sonra, Tablomuzu satır satır baştan sona okutmak için insert+Shift+R tuşlarına basabilirsiniz. Tablomuzu sütun sütun baştan sona okutmak içinse, insert+Shift+C tuşlarını kullanabilirsiniz.

Not: Bir tabloyu slaytımıza eklerken, tabloyu excell veya word içersinden seçip kopyaladıktan sonra Slaytımızın obje yer tutucusu üzerine geldiğimizde, giriş tuşuna basmaksızın metin seviyesine geçmeden slaytı yapıştırmamız gerekmektedir. Aksi halde, Yapıştırılan metin bir tablo şeklinde değil, yazı biçiminde görünecektir.

 

Bir MSWord dosyası içindeki Tabloyu slaytımıza Ekleme

 

Bir Word dosyasındaki tabloyu da yukarıdakine benzer biçimde, excell tablomuza ekleyebiliriz. Burada ilgili tabloyu seçmek, kopyalamak ve yeni slaytımıza yapıştırmak yeterli olacaktır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ders2 klasörümüz içinde bulunan kullandığımız Office programına uygun Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları Word dosyasını açalım.

·         Aşağı yön tuşuyla tablomuzu bulalım. Tablo içine geldiğimizde, Word mevcut şeridine tabloyla ilgili Tasarım ve  Düzen sekmeleri de eklenecektir. Alt tuşuna bastıktan sonra sağ yön tuşuna basarak düzen sekmesine gelelim.

·         Bir kez tab tuşuna basarak seç alt menüsüne ulaşalım ve boşluk çubuğuna basarak menüyü açalım.

·         Aşağı yön tuşuna basarak tablo seçeneğini bulalım ve girişe basalım.

·         Office 2003 kullanıcıları tablo üzerindeyken, tablo menüsüne girip, buradaki seç alt menüsü içinden tablo öğesi üzerinde girişe basarak yukarıdaki işlemi yapabilirler.

·          

·         Ardından ctrl+C tuşlarına basarak seçtiğimiz tabloyu panoya kopyalayalım.

·         Alt+Tab ile PowerPoint sunumuza dönelim ve Ctrl+M ile yeni bir slayt ekleyelim. Ofis 2003 kullanıyorsak, Ctrl+M yerine Ekle menüsündeki yeni slayt öğesini kullanalım ve çıkan listeden tablo slaydı öğesini ekleyelim. Slayt başlık yer tutucumuza “Word Tablosu” yazıp Eskeype basalım ve sonra da obje yer tutucumuza geçmek için tab tuşuna basalım.

·         Bu alana Ctrl+V ile tablomuzu yapıştıralım.

·         Tab ile dolaştığımızda Obje yer tutucumuzda tablomuz otomatik olarak bize okunacaktır. Tab ile tablomuzun olduğu yer tutucusuna geldikten sonra, Tablomuzu satır satır baştan sona okutmak için insert+Shift+R tuşlarına basabilirsiniz. Tablomuzu sütun sütun baştan sona okutmak içinse, insert+Shift+C tuşlarını kullanabilirsiniz.

 

Bağlantı Olarak bir tabloyu Slayta Ekleme

Yukarıda bir tabloyu doğrudan seçerek PowerPoint slaytımıza yapıştırmıştık. Elinizde sadece PowerPoint dosyanızı taşıyorsanız, bu seçenek yararlıdır. Ancak bazı durumlarda, PowerPoint’e tablo ekledikten sonra, orijinal dosyada değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, partilerin Marmara bölgesinde aldıkları oy oranlarını anbean excell tablonuza işliyor olabilirsiniz, böyle durumlarda yaptığınız değişikliklerin doğrudan PowerPoint içine yansıması için, tablonuzu slayt içine doğrudan yapıştırmak yerine, özel yapıştır seçeneğini kullanarak Tabloyu bağlantı olarak slaytınıza ekleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ders2 klasörümüz içinde bulunan kullandığınız Office programına uygun Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları dosyasını açalım. Elinizdeki bu dosyada A1 ile F10 arasında veriler bulunmaktadır. Birinci satırda birleştirilmiş hücre içinde “Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağalımları” yazmaktadır ve A1 ile F1 arasındaki hücreler birleştirilmiştir. Ctrl+Home ile bu hücreye geldiğinizde birleştirilmiş bir hücrede olduğunuz için A1’den F1’e kadar olan hücreleri otomatik olarak seçmiş olursunuz. Dolayısıyla bir kez Shift+Aşağı yön tuşuna bastığınızda, A1 F1 seçimine ek olarak A2 ile F2 arasındaki hücreleri de seçmiş olursunuz.

·         Bu nedenle ctrl+Home tuşuna basalım ve 9 kez shift+aşağı yön tuşuna basarak A1’den F10’a kadar olan bölümü seçelim. JAWS size seçili olan aralığı söyleyecektir. Bunu söylerken, seçtiğiniz ilk ve son hücrenin içeriğini de okuyacaktır. Yani fazla veya eksik seçim yaptıysanız, shift+aşağı veya yukarı yön tuşunu kullanarak doğru seçimi yapabilirsiniz.

·         Ardından ctrl+C tuşlarına basarak seçtiğimiz hücre aralığını panoya kopyalayalım.

·         Alt+Tab ile PowerPoint sunumuza dönelim ve Ctrl+M ile yeni bir slayt ekleyelim. Slayt başlık yer tutucumuza “Excell Tablosu Bağlantısı” yazıp Eskeype basalım ve sonra da obje yer tutucumuza geçmek için tab tuşuna basalım.

·         Bu sefer doğrudan ctrl+V tuşlarına basmak yerine, Office 2003 kullanıyorsak düzen menüsünden, 2007 veya 2010 kullanıyorsak, giriş sekmesinden özel yapıştır seçeneğini bulup girişe basalım. Office 2007 kullanıcıları giriş sekmesi üzerinde tab tuşuna bastıktan sonra gelen yapıştır düğmesi üzerinde önce boşluk çubuğuna basarak menüyü açmalı ve burada aşağı yön tuşuna basarak özel yapıştır öğesini bulmalıdır.

·         Açılan iletişim kutusunda bir kez Shift+tab tuşuna basalım ve bir kez aşağı yön tuşuna basarak, “Bağlantı Yapıştır” öğesini bulalım.

·         Tab tuşuna bastığımızda çıkan listede daha önce panoya kopyaladığımız için “Microsoft Excell Çalışma Sayfası Nesnesi” öğesi seçili olacaktır. Bir kez daha tab tuşuna basarak tamam düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Tab tuşuyla slayt yer tutucuları arasında dolaşırken, karşımıza 2 değil 3 yer tutucu çıkacaktır: “Title Place Holder”, “Object Place Holder” ve “Linked Ole Object”.Burada Eklediğimiz bağlantı, “Linked Ole Object” içinde görülecektir.

·          

·         Tab ile dolaşarak Object PlaceHolder bölümüne gelelim ve buraya “Aşağıda bir Seçim Tablosu Bulunmaktadır” açıklamasını yazalım. Böylece F5 ile sunum yaparken, karşınızda neyin olduğuyla ilgili kendinize bir kolaylık sağlamış olursunuz.

·         Bu bağlantımızı açabilmek için tab ile Link Ole Object üzerine geldikten sonra uygulama tuşuna basarak sağ tıklamalıyız. Çıkan menüden “Bağlı WorkSheet Nesnesi” alt menüsüne girip aç öğesi üzerinde girişe bastığımız taktirde, bağlantısını eklediğimiz excell tablosu açılacaktır.

Not: Eğer PowerPoint dosyamıza bir bağlantı eklediysek, dosyamızı daha sonra tekrar açtığımızda, Karşımıza bir bağlantı oluşturduğumuzu ve bu bağlantıyı güncelleyip güncellemeyeceğimizi soran bir iletişim kutusu açılacaktır. Bağlantıları Güncelle seçeneğini seçersek, orijinal tabloda yaptığımız değişiklikler PowerPoint dosyasına da yansır. İptal seçeneğini seçersek, PowerPoint dosyasındaki veriler güncellenmez ve eklediğimiz günki durumunda kalır.

Excell İçinde Grafik Oluşturma ve Bu Grafiği PowerPoint Slaydına Ekleme

 

Grafikler, görsel olarak bir şeyi daha akılda kalır biçimde anlatmanın yollarından biridir. Sayısal bir doğrudaki iniş çıkışları grafikler biçiminde sunduğunuzda, izleyen kişinin fotoğrafik hafızasına çok daha akılda kalıcı bir veri sunmuş olursunuz. Örneğin, Marmara bölgesinde partilerin ne derecede oy aldıklarını sayılarla anlattığınızda, etkisi güçlü olmayabilir. Ancak aynı şeyi bir büyük pastadan partilerin aldıkları oya göre onlara düşen pasta dilimleri biçiminde izleyiciye sunarsanız, anlatımınızı çok daha güçlü yapmış olabilirsiniz. Aşağıda Marmara bölgesindeki X, Y, Z Partiler ile Diğer seçeneklerinin ne kadar oy aldıklarını pasta dilimi grafiğiyle gösterecek ve bunu PowerPoint slaytımıza ekleyeceğiz. Bir grafik oluşturmak için ilk koşul, Grafikte yer almasını istediğimiz hücreleri seçmektir. Biz Marmara bölgesi satırındaki hücreler ile bunların başlıkları olan bir üst satırdaki ilgili hücreleri seçeceğiz. Ardından Ekle sekmesi veya menüsündeki Grafik öğesine girip buradaki grafik seçenekleri arasından Pasta grafiğini seçeceğiz ve grafiğimiz oluşmuş olacak. Bunun için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ders2 klasörümüz içinde bulunan kullandığınız Office programına uygun Bölgelere Göre Partilerin Oy Dağılımları Excell dosyasını açalım.

·         Ctrl+Home ile dosya başına geldikten sonra bir kez aşağı yön tuşuna basarak Bölge adı yazısı olan A2 hücresine gelelim.

·         Üzerinde bulunduğumuz için A2 hücresi otomatik olarak seçilidir. 4 Kez Shift+Sağ yön tuşuna basarak, Sırasıyla, X Parti, Y Parti, Z Parti, ve Diğer yazıları bulunan hücreleri seçelim. Yani A2 ile E2 arasındaki hücreleri seçmiş durumda olalım.

·         Bir kez Shift+Aşağı Yön tuşuna basarak Marmara bölgesinin bulunduğu A3 ile E3 arasındaki hücreleri de seçelim. Böylece A2 ile E3 arasındaki hücreleri seçmiş olmalıyız. Seçimimizi yaptığımıza göre artık grafiğimizi oluşturabiliriz.

·         Ekle Sekmesi veya menüsüne girip burada Grafik grubuna veya alt menüsüne girelim.

·         Burada Sanal menü kullanmıyorsak, tab tuşuyla, Sanal menü veya 2003 kullanıyorsak, yön tuşları yardımıyla pasta grafiğini bulup girişe basalım.

·         Karşımıza ilk seçenek olarak “Pasta: Her bir Değerin Toplama yaptığı Katkıyı Görüntüler” seçeneği gelecektir. Girişe basarak bu seçimi onaylayalım.

·         JAWS11 kullanıyorsak, otomatik olarak Grafiğin açıklamasının bulunduğu bir sanal ekran karşımıza çıkacaktır. JAWS12 kullanıyorsak ise, grafiğimizle ilgili bu sanal ekranı görüntülemek için ctrl+insert+C tuşlarına basmamız gerekmektedir. Her iki versiyonda da eskeyp yaparak excell hücremize dönebiliriz.

·         Excell hücresindeyken eklediğimiz grafik veya grafiklere gidebilmek için önce ctrl+Shift+O ile Grafiklerin listesini açmamız, gelen listeden istediğimiz grafiği bulup girişe basarak grafiği seçmeliyiz. Ardından bu grafiği ctrl+c veya X ile kopyalayabilir veya kesebiliriz. Aynı biçimde uygulama tuşuna basarak çıkan menüden de grafikle ilgili kesme, kopyalama ve diğer işlemleri yapabiliriz. Ayrıca Grafik içine girdiğimizde, excell menü şeridimize, Tasarım, Düzen ve Biçim sekmeleri de eklenecektir.

·         Eklediğimiz grafiği yukarıda anlatıldığı üzere ctrl+shift+O ile grafik listesine ulaşım yön tuşlarıyla seçerek girişe bastıktan sonra, ctrl+C ile kopyalayalım.

·         Alt+Tab ile PowerPoint sunumuza dönelim ve Ctrl+M ile yeni bir slayt ekleyelim. Slayt başlık yer tutucumuza “Excell Grafiği” yazıp Eskeype basalım ve sonra da obje yer tutucumuza geçmek için tab tuşuna basalım.

·         Bu alana Ctrl+V ile Grafiğimizi yapıştıralım.

·         Maalesef Tab tuşuyla yer tutucular arasında dolaşırken, sunuma grafik eklediğimize ilişkin herhangi bir ipucu duyamayız. İlerki ekran okuyucu sürümlerinde bu erişilebilirlik sorununun giderileceğini umuyoruz. Grafik eklediğimizi anlayabilmenin tek yolu, object Place Holder üzerindeyken uygulama tuşuna basarak menüyü açmak olacaktır. Burada eğer grafiği eklediysek, daha önce görmeyeceğimiz, grafik türünü değiştir, Verileri Düzenle gibi öğeler de görünecektir. Bu biçimde grafik eklediğimizi teyid edebiliriz. Bu nedenle Bir grafik ekleyeceksek, bu grafiği excell içersinde, doğru bir biçimde anlamak ve öğrenmek önemlidir. Slayt başlığımıza da buna göre doğru bir açıklama yazmak, sunum sırasında kolaylık Sağlayacaktır.

·         Grafiğimizin içeriğini öğrenebilmek için, Object Place Holder üzerinde uygulama tuşuna basmak ve verileri düzenle seçeneğini bulup girişe basmak yararlı olacaktır. Ancak İlgili excell dosyası bilgisayarda kayıtlı değilse, bu seçenek işe yaramayacaktır.

Ödev

İşlediğimiz konuları daha iyi anlayabilmek için, önce bir excell tablosu oluşturup bunu PowerPoint sunumuzda kullanacağız. Yeni ve boş bir Excell sayfası açtıktan sonra, 4 sütun ve 2 satırdan oluşan bir excell tablosu oluşturalım. Bu tablomuzun ilk satırında Cuma, Cumartesi, Pazar ve Toplam yazılı olan 4 sütun olsun. Yani A1 hücresine Cuma, B1 hücresine Cumartesi, C1 Hücresine Pazar, ve D1 hücresine  Toplam yazalım. Not Excel i içersine bir hücreden diğerine gitmek için yön tuşlarını kullanmalısınız. Yani Ctrl+home ile en başa geldiğinizde bu hücre A1 hücresidir. Buraya Cuma yazdıktan sonra, bir yandaki sütuna yani B1 sütununa geçmek için sağ yön tuşuna basmalısınız. Bu biçimde birinci satırı doldurduktan sonra önce giriş tuşuna basarak bir alt satıra geçelim ve home tuşuna basarak A2 hücresine ulaşalım. Şimdi Cuma günün altında bulunan A2 hücresine, Cuma günü harcadığımız para miktarını yazıp sağ yön tuşuyla B2 hücresine yani cumartesi gününün altına geçelim. Bu biçimde Cumartesi ve Pazar günü yaptığımız harcamalarımızı da B2 ve C2 hücrelerine girdikten sonra D2 hücresine yani toplam sütununa bu 3 günlük harcamalarımızın toplamını yazalım. Bu toplama işlemini zihninizden yapabileceğiniz gibi D2 sütununa şu formülü yazarak da doğrudan toplam sonucu elde edebilirsiniz.

=topla(A2:C2)

Bu formül A2 hücresiyle C2 hücreleri arasındaki rakamları toplayacaktır. Formülü yazdıktan sonra girişe basarak bunu onaylamalısınız. Daha sonra tekrar D2 hücresine geldiğinizde toplam sonucu duyabilirsiniz.

Yaptığımız bu tabloyu Harcamalarım adıyla kaydedelim. Ardından boş bir PowerPoint dosyası açalım. İlk Slaytımızın ve dosyamızın adı “Harcamalarımın sunumu” olsun. Yine Subtitle kısmına kendi ad ve soyadımızı yazalım.

İkinci slaytımıza excell harcamalarım dosyasını dosya olarak ekleyelim. Slayt başlığı excell dosyası olsun.

Üçüncü slaytımıza excell dosyamızı tablo olarak ekleyelim. Slayt başlığımız excell tablosu olsun.

Dördüncü slaytımıza aynı tabloyu bağlantı olarak ekleyelim. Başlığımız excell bağlantısı olsun.

Beşinci ve son slaytımız içinse, Excel içinde A1 ile B4 arasındaki hücreleri seçerek bir pasta grafik oluşturalım ve bu grafiği slaytımıza ekleyelim. Slayt başlığımız Excell Grafiği olsun.

Hepinize kolaylıklar dilerim.

 

 

PowerPoint Kursu Ders 3

 

Kursumuzun bu dersinde, arka planı biçimlendirme, slayt temalarını tanıma, yazıtipi ve boyutları değiştirme gibi biçimsel özellikler üzerinde duracağız.

 

 

Ofis Temaları ya da Tasarım Şablonları

 

Word, Excell, PowerPoint gibi tüm ofis uygulamalarında 2003 için tasarım şablonu, 2007 ve 2010 içinse Tema adı verilen şablonları uygulamak mümkündür. Bu Şablonlar oluşturulacak içeriğin, yazı tipi, yazı tipi rengi, boyutları ve diğer görsel özelliklerini belirler. Ofis içinde mevcut temaları keşfedebilir veya internet üzerinden yeni temalar indirebilirsiniz. Burada yalnızca bu bölüme nasıl ulaşabileceğinize deyineceğiz.

Bunun öncesinde, Slaytlardaki seviyelere bir kez daha deyinmek yararlı olacaktır. Bir PowerPoint dosyası içinde 3 seviyeden söz etmek mümkündür.

1.      Slayt seviyesi, Slaytlara şablon uygulamak, arka plan rengi ve biçimini değiştirmek, slaytları kopyalamak, kesmek veya silmek için bu seviye kullanılmalıdır. Bu seviye en üst seviyedir. Bu seviyeye gelip slaytlar üzerinde işlem yapabilmek için F6 tuşuna basarak Slayt alanı veya slayt parmak ucu alanına gelinmesi gerekmektedir. Bu alana gelindiğinde ,uygulama tuşuna basılarak ulaşılan menüde arka planla ilgili öğeler de görünecektir.

2.      Obje veya Nesne Seviyesi: Bu alana F6 ile slayt alanına gelindikten sonra tab ve Shift+tab ile ulaşılır. Tab ile dolaşılırken, Jaws tarafından söylenen Title Place Holder, Object Place Holder gibi alanlar obje seviyesihni oluşturur. Yapılan işlemler üzerinde bulunulan objeyi etkiler tüm slaytı etkilemez.

3.      Metin Seviyesi: Tab ile bir obje seviyesine gelindikten sonra giriş tuşuna basıldığında ulaşılan alandır. Yer tutucu içinde yazılı olan metni görüp düzenlemenizi sağlar ve en alt seviye olarak kabul edilir.

Ofis2003 Tasarım Şablonları

 

Ofis 2003 içersinde Bir tasarım şablonu uygulamak için Önce F6 ile Slayt alanına gelelim. Uygulama tuşuna basarak çıkan menüden Slayt tasarımı öğesini bulup girişe basalım. Tab tuşuna basarak “Bir Tasarım Şablonu Uygula liste kutusuna gelelim ve buradaki titrek ışık , okyanus tarzı öğeler arasında dolaşalım. İstediğimiz tasarım şablonunu uygulamak için üzerinde giriş tuşuna basabiliriz. Daha sonra eskeyp tuşuna basarak slayt alanımıza geri dönebiliriz. Burada artık tasarım şablonları bir görev bölmesi şeklinde görünecektir. Yani artık F6 tuşuna basarak tasarım şablonlarının bulunduğu listeyi de görebilir ve şablonu değiştirebiliriz. Ardından tab ve Shift+Tab ile yer tutucuları üzerine geldiğimizde, Insert+F tuşlarına basarsak, yazı tipi ve boyutu gibi bilgilerin uyguladığımız tasarım şablonuna göre değiştiğini görebiliriz. Farklı tasarım şablonları uygulayarak değişiklikleri gözleyebiliriz.

Ofis 2007-2010 Temaları

Ofis 2007 ile birlikte tasarım şablonlarının yerini temalar almıştır. Bu temaları sunumuza uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

·         F6 ile slayt alanına gelelim.

·         tasarım sekmesine gelelim.

·         Buradan Temalar bölümünden Temalar Açılır düğmesi üzerinde boşluk çubuğuna basalım.

·         Karşımıza Ofis temasıyla başlayan bir liste çıkacaktır. Bu listede her satırda 4 tema olmak üzere temalar dizilmiştir. Dilediğimiz bir temayı seçip girişe bastığımızda, yazı tipi, boyutu, ve hizalama ona göre değişecektir.

·         Örneğin Kalabalık teması seçildiğinde, Tab ile başlık yer tutucusuna Gelirsek, Inserrt+F tuşlarına bastığımızda, Yazının sağa hizalandığını, Yazı  tipi renginin  siya üzerine gri olduğunu, Yazı tipinin Lucida Sans Unicode olduğunu ve yazı büyüklüğünün 48 punto olduğunu görebiliriz.

 

Bir Resmi Arka Plan olarak Slayta Ekleme

 

Slayt seviyesindeyken slaytımızın arka planında değişiklikler yapabiliriz. Bu iki bölümde önce slaytımızın arka planına bir resim ekleyecek, ardından diğer slaytlarda kullanılacak arka plan rengimizi belirleyeceğiz.

·         Öncelikle boş ve yeni bir PowerPoint sunumu açalım.

·         Ofis 2003 kullanıyorsak, sırasıyla ekle menüsü, Resim, ve Dosyadan resim seçeneklerine tıklayalım.

·         2007 veya 2010 kullanıyorsak, ekle sekmesinden resim seçeneğini seçelim. Ofis 2007 ve sanal menü kullananlar, ekle sekmesi içindeki çizimler alt menüsünden resim öğesini bulabilir. Ofis 2010 kullanıcıları ise doğrudan ekle sekmesi içinde aşağı yön tuşuyla resim öğesini bulabilir. Sanal menü kullanmayanlar ise doğrudan tab tuşuna basarak veya resmin kısayol harfine basarak ekle sekmesinden resim öğesine ulaşabilir.

·         Karşımıza çıkan ve dosya adı isteyen bölümde Ders3 klasörümüzde bulunan AğaçtaBaykuşArkaPlanResmi.jpg dosyasını bulup girişe basalım.

·         Tebrikler resmimizi ekledik. Ancak bu haliyle bıraktığımızda, resim yer tutucularını kaplayacağından yer tutucuları içine yazdığımız yazılar görünmeyecektir. Bunun için ana başlık ve alt başlık yer tutucularımıza yazılarımızı yazıp bunları en öne getir seçeneğini işaretlemeliyiz.

·         Tab tuşu ile Center Title Place Holder (Ana Başlık Yer Tutucusu) bölümüne gelip buraya “Wetlands Kuşları” yazalım ve eskeyp tuşuna basalım.

·         Uygulama tuşuna basarak çıkan menüden “En Öne Getir” bölünmüş düğmesi üzerinde giriş tuşuna basarak  başlık yazımızı görünecek biçimde öne getirelim.

·         Tab tuşuna basarak Sub Title Place Holder (Alt Başlık Yer Tutucusu) bölümüne gelelim ve Kendi ad ve soyadımızı yazalım. Ardından yukarıdaki işlemleri tekrarlayarak bu yazıyı da en öne getirelim.

·         Sunumuzu kaydedelim ve adına Wetlands Kuşları adını vererek kapatalım.

 

 

Sunu Arka plan rengini değiştirme ve tüm slaytlara uygulama

 

Sunumuzun  arka plan rengini değiştirmeden önce, hatırda tutalım ki, eğer bir slaytın arka planına bir resim eklediysek, sununun genel arka plan rengini değiştirsek bile, resim eklediğimiz bu slayta değiştirdiğimiz arka plan rengi etki etmeyecektir. Ofis 2003 ve 2007 içinde arka plan rengini değiştirmek biraz farklıdır. Bu işin ofis 2007 ve sonrasında çok daha erişilebilir olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Önce ofis 2003 için nasıl arka plan rengi değiştireceğimizi görelim.

 

Ofis2003 Arka Plan Rengi Değiştirme

 

·         Boş bir PowerPoint Sunumu açalım ve slayt seviyesinde olduğumuzdan emin olmak için birkaç kez F6 tuşuna basarak slayt alanına gelelim.

·         Uygulama tuşuna basarak Arka plan öğesini bulalım ve giriş tuşuna basalım.

·         Karşımıza dolgulama yazan bir menü çıkacaktır. Yön tuşları yardımıyla tüm renkler üzerine gelelim ve girişe basalım.

·         Maalesef 2003 kullanıcıları olarak yön tuşlarıyla renk seçmemiz mümkün değildir. Bu nedenle yazarak arka plan rengimizi belirlemek zorundayız. Renkler RGB  adı verilen kırmızı Yeşil ve Mavinin karışımından oluşmaktadır. Bu nedenle, bu 3 rengin farklı değerler alması diğer renkleri oluşturur. Hangi rengin kodunun ne olduğunu JAWS paylaşılan dosyalar bölümünde bulunan colors.ini dosyasından öğrenebilirsiniz. Biz şimdi gece mavisini arka plan rengi olarak belirleyelim.

·         Ctrl+tab ile özel sekmesine geçelim.

·         Tab tuşuyla kırmızı yazılabilir döner kutusunu bulalım ve 3 tab alanına sırasıyla şu değerleri yazalım. Yani ilk değeri yazdıktan sonra tab tuşuna basıp diğer alana geçerek bu değerleri yazalım: 025 025 112

·         Giriş tuşuna basalım. Odak renk bölümüne geri dönecektir. Tab tuşuyla tümüne uygula düğmesini bulalım ve girişe basarak arka plan rengimizi onaylayalım.

·         Arka plan rengimizi değiştirdik ancak bunu anlamamız JAWS için pek de erişilebilir durumda değildir. Arka plan rengimizi anlayabilmek için önce tab tuşu ile Center Title Place Holder bölümüne gelelim ve buraya: Arka Plan Rengi Denemesi yazalım. Ardından eskeyp tuşuna basalım.

·         Insert+numped eksi veya laptop kullanıcıları Capslock+ğ tuşlarına basarak jaws imlecini p c imlecine taşıyalım.

·         Yön tuşlarımız yardımıyla biraz evvel yazdığımız Arka Plan rengi Denemesi yazısının herhangi bir karakter veya sözcüğü üzerine gelelim.

·         Burada insert+5 tuşlarına bastığımız taktirde değiştirdiğimiz arka plan rengini fark edebiliriz.

·         İşimiz bitince tekrar NumPed artı veya laptop kullanıyorsak CapsLock+ş tuşlarıyla p c imlecine geçmeyi unutmayalım.

·         Tümüne uygula seçeneğini seçtiğimiz için bundan sonra ekleyeceğimiz tüm slaytların arka plan rengi de aynı olacaktır. Sadece uygula seçeneğini seçersek, sadece o an seçili olan slaytın veya slaytların arka plan rengini değiştirmiş oluruz.

 

Ofis 2007-2010 arka plan Rengi değiştirme

·         Boş bir PowerPoint Sunumu açalım ve slayt seviyesinde olduğumuzdan emin olmak için birkaç kez F6 tuşuna basarak slayt alanına gelelim.

·         Uygulama tuşuna basarak çıkan menüden Arka planı biçimlendir  öğesini bulalım ve giriş tuşuna basalım.

·         Karşımıza dolgu yazan bir bölüm çıkacaktır tab tuşuna üç kez basarak, renk açılır menüsüne basalım.

·         Burada 2003’ten farklı olarak renkler oldukça erişilebilir olarak seçilebilir. Karşımıza ilk olarak Otomatik işaretli denen bir menü çıkacaktır. Bir kez aşağı yön tuşuna basarak renklerin bulunduğu bölüme ulaşabiliriz. Ana renkler arasında sağ ve sol yön tuşlarıyla, bir rengin, açık koyu gibi tonları arasında da aşağı ve yukarı yön tuşuyla dolaşabilirsiniz.

·         Buradan Sağ yön tuşuna basarak Açık deniz Mavisini bulalım ve 2 kez aşağı yön tuşuna basarak, “Açık Deniz Mavisi, Vurgu5, 60%” öğesini bulup girişe basalım.

·         Odak arka plan bölümüne  geri dönecektir. Tab tuşuyla tümüne uygula düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım. Ardından Shift+tab ile kapat düğmesini bulup boşluk çubuğuna basarak arka plan rengimizi onaylayalım.

·         Arka plan rengimizi değiştirdik ancak bunu anlamamız JAWS için pek de erişilebilir durumda değildir. Arka plan rengimizi anlayabilmek için önce tab tuşu ile Center Title Place Holder bölümüne gelelim ve buraya: Arka Plan Rengi Denemesi yazalım. Ardından eskeyp tuşuna basalım.

·         Insert+NumPed eksi veya laptop kullanıcıları Capslock+ğ tuşlarına basarak jaws imlecini p c imlecine taşıyalım.

·         Yön tuşlarımız yardımıyla biraz evvel yazdığımız Arka Plan rengi Denemesi yazısının herhangi bir karakter veya sözcüğü üzerine gelelim.

·         Burada insert+5 tuşlarına bastığımız taktirde değiştirdiğimiz arka plan rengini fark edebiliriz.

·         İşimiz bitince tekrar NumPed artı veya laptop kullanıyorsak CapsLock+ş tuşlarıyla p c imlecine geçmeyi unutmayalım.

·         Tümüne uygula seçeneğini seçtiğimiz için bundan sonra ekleyeceğimiz tüm slaytların arka plan rengi de aynı olacaktır. Sadece uygula seçeneğini seçersek, sadece o an seçili olan slaytın veya slaytların arka plan rengini değiştirmiş oluruz.

 

Slayt boyutları ve Yazıtipi boyutu

 

Powerpoint içersinde bir yer tutucusuna yazı yazılırken, otomatik olarak yazının çokluğuna göre yazıtipi kendiliğinden ayarlanır. Yani daha fazla bir yazı varsa, yazı tipi boyutu küçülecektir. Bir alana daha uzun bir şey yazarak başlangıçtaki ve yazı yazdıktan sonraki yazı tipi boyutlarını karşılaştırabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda, Otomatik olarak yazıya göre yazı tipi boyutunun küçülmesini tercih etmeyebilirsiniz. Bunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Alt+D ile Dosya ya da ofis menüsünü açalım.

·         Üst yön tuşuna basarak PowerPoint Seçenekleri öğesini bulalım ve girişe basalım.

·         Bir kez aşağı yön tuşuyla yazım denetleme bölümünü bulalım ve tab tuşuna basarak, Otomatik Düzeltme seçeneklerini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Ofis2003 kullanıyorsak, araçlar menüsünden, Otomatik düzeltme seçeneklerini bulalım ve girişe basalım. Ardından ctrl+tab ile Yazarken Otomatik Biçimlendir sayfasını bulup tab tuşuna basalım.

·         Karşımıza çıkan listede aşağı yön tuşuna basarak Metni yer tutucuya Otomatik Sığdır ve Metni Gövdeye Otomatik sığdır öğelerini bulalım. Bunlar varsayılan olarak işaretlidir. Her ikisinin de işaretini boşluk çubuğuna basarak kaldıralım.

·         Önce girişe basalım ve gelen bölümde tab ile tamam düğmesini bulup boşluk çubuğuna basalım.

·         Artık yazdığımız yazı fazla olursa, slaytın taştığına ilişkin JAWS bizi uyaracaktır. Tab tuşu ile Title Place Holder bölümüne gelelim ve bu alana: “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık, Özürlüler İdaresi” yazalım.

·         Eskeyp tuşuna basalım ve bir kez taba bastıktan sonra Shift+tab ile bulunduğumuz alana geri dönelim. Jaws yazılan yazıyı bize okuduktan sonra, “There are Approximately one too many lines in this title place holder based on the current font size of 44 points: 44 puntolu yazı tipi olan bu başlık yer tutucusunda çok fazla satır var”. Uyarısını yapacaktır.

 

Durumu düzeltmek için birkaç yol izlememiz mümkündür. İlk ve en önerilen yol, yazıyı küçültmektir. Örneğin Bu kadar uzun bir yazı yerine Yalnızca “Özürlüler İdaresi” yazarsak ve tekrar kontrol edersek JAWS bu uyarıyı bize yapmayacaktır. Ancak Yer tutucusundaki yazı boyutunu kendimiz el ile küçülterek de bunu yapabiliriz. Bunun için şu adımları izleylim.

Slayt Yazıtipi boyutunu ayarlama

 

·         Tab ile yer tutucumuz üzerine gelelim. Ve giriş tuşuna basalım. Böylece tüm yazı seçilmiş olacaktır.

·         Ofis 2003 kullanıcıları biçim menüsünden, Ofis 2007 ve sonrası ise giriş sekmesinden yazıtipi boyutu bölümünü bulalım ve buraya 40 yazalım. Eğer sanal menü kullanıyorsak, yazıtipi altmenüsünde bulunan boyuta bir şey yazabilmek için giriş tuşuna basarak internette olduğu gibi yazı kipini açmamız gerekir.

·         Gelen kutuya 35 yazarek girişe basalım.

·         Tekrar tab ve shift+tab ile gelip kontrol ettiğimize Artık JAWS’ın slayt taşma uyarısını vermediğini göreceğiz.

·         Bu bölümden yazı tipi  rengini ve yazı tipini de değiştirebileceğimizi not edelim.

 

Yer Tutucu Yüksekliğini ayarlama

 

Zaman zaman yazıtipi boyutunu değiştirmek yerine yer tutucumuzun yüksekliğini arttırarak da slayt taşmasını engelleyebiliriz. Ancak bu durumda dikkatli olmamız gerekir. Çünkü yüksekliği çok fazla arttırırsak, bir sonraki yer tutucumuzun üzerine taşma olasılığımız olacaktır. Bu nedenle, görsel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Yüksekliği değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

·         Öncelikle yukarıdaki adımları yeniden uygulayarak yazı tipi boyutunu yeniden 44 olarak ayarlayalım. JAWS tekrar bize taşma uyarısını verecektir.

·         Eskeype basalım ve tab ile taşan yer tutucumuz üzerine gelelim.

·         Uygulama tuşuna basarak çıkan menüden boyut ve konumu bulalım ve girişe basalım.

·         Gelen alanda bir kez tab tuşuna basalım ve yükseklik yazma alanındaki yazılı değeri 1 CM arttıralım. Yani nokta işaretinin solundaki rakamı değiştirelim ve girişe basalım. Bu biçimde yükseklik ayarını da değiştirebiliriz.

 

Ödev

 

Derste yaptıklarımızı uygulamak amacıyla 4 slayttan oluşan bir sunum hazırlayalım. Birinci Slaytımıza yani başlık slaytımıza Windows içinde bulunan örnek resimler klasöründeki Gün batımı resmini arka plan rengi olarak ekleyelim. Elinizdeki ders3 klasöründe bu resim de bulunacaktır.

Ana başlık yer tutucusuna Gün batımı yazıp. Alt başlık yer tutucusuna ad ve soyadımızı yazalım. Bunların görünmesi için en öne getir seçeneğini her iki yer tutucu için de işaretlemeyi unutmayalım.

Diğer slaytlarımıza geçmeden önce arka plan rengimizi zeytin yeşili olarak belirleyelim. Ofis 2003 kullanıcıları 025, 025, 112 kodlarını kullanarak arka plan rengini gece mavisi yapabilir.

İkinci slaytımızın başlığı arka plan rengi olsun. Gövde yer tutucusunda da bu slaytın rengi zeytin yeşilidir veya ofis 2003 kullanıcıları için bu slaytın rengi gece mavisidir olsun.

Üçüncü slaytımıza sadece başlık koyalım. Başlık yer tutucumuzda Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu yazsın. Bu objenin yazı tipi boyutunu 33 punto yapalım.

Dördüncü Slaytımızın başlığına  2011 Selen Özel Bilgi Yarışması Engelsiz Erişim Grubu yazalım. Bu objenin yüksekliğini 5.18 yapalım.

Kolaylıklar….

 

 

PowerPoint Kursu Ders4-5

 

Merhabalar. Birleştirilmiş olarak işlediğimiz bu 2 dersimizde, ctrl+m dışında da sunumuza farklı tiplerde slaytlar ekleyebileceğimizi göreceğiz. Ardından, bu farklı düzendeki slaytımıza resim ve ses ekleyecek ve bunlara daha erişilebilir olmaları için açıklamalar ekleyeceğiz. Takip eden beşinci dersimizde ise, yaptığımız bu farklı eklemeleri animasyonlarla destekleyerek güzel bir sunum ortaya çıkaracağız. Bütün bunlar için 3. Dersimizde oluşturduğumuz ve başlık slaytını eklediğimiz Wetlands kuşları sunumumuzu açacağız. Hatırlanacağı üzere, bu dosyanın ilk slaytının başlığına Wetlands Kuşları yazmış, alt başlığına da kendi ad ve soyadımızı yazmıştık. Arka plan resmi olarak da Ağaçta Baykuş Arka Plan Resmi dosyasını eklemiştik. Yine bu dosyamızda diğer slaytlara uygulanacak arka plan rengimizi de değiştirmiştik. İşte 4 ve 5. Dersimizde bu dosyaya ikinci bir slayt ekleyip işlemlerimizi bu slayt üzerinde yapacağız. O yüzden önce bu dosyayı açalım ve 3. Derste yaptığımız işlemleri yapmadıysak, bu derse geçmeden önce onları yappalım.

 

Sunuya Farklı Tiplerde Slayt Düzenleri Ekleme

 

Bilindiği gibi, şu ana dek sunumuza slayt eklemek için ctrl+m tuşlarını kullanmıştık. Hızlı biçimde sunumuza devam edebilmek için bu en basit yoldur. Ancak, zaman zaman farklı tipte düzenleri olan slaytları sunumuzda kullanmak isteyebiliriz. Örneğin, sadece başlık ve yazma alanı olan değil, başlık, yazma alanı ve resim eklemek için daha fazla yer tutucusu olan slaytlar eklemek isteyebiliriz. Bunun için ofis 2007 ve 2010  kullanıcıları giriş sekmesini 2003 kullanıcıları ise ekle alt menüsündeki yeni slayt öğesini kullanmalıdır. Farklı tipde slayt düzenleri ekleyebilmek için aşağıdaki adımları izleyelim.

Ofis 2003 Farklı Tipte Slayt Düzeni Ekleme

·         Önce ekle menüsüne girelim ve oradan da Yeni slayt öğesini bulup girişe basalım.

·         Karşımıza slayt düzenlerinin olduğu yeni bir görev bölmesi açılacaktır. Aşağı ve yukarı yön tuşlarını kullanarak 20’den fazla slayt düzenini burada görebilirsiniz.

·         Yön tuşlarını kullanarak Başlık, Metin ve İçerik öğesini bulalım ve girişe basalım.

·         Tekrar slayt alanımıza gelmek için Shift+F6 tuşlarına basalım.

·         Tab ile slayt alanlarımız arasında ilerlerken, Title Place holder (Başlık Yer Tutucusu), Body Place Holder (Gövde Yer Tutucusu) ve Object Place holder (Nesne Yer Tutucusu) adlı 3 yer tutucusu göreceğiz. Buradaki object place holder (Nesne Yer Tutucusu) bölümüne resim, body (gövde) bölümüne de metin ekleyeceğiz.

 

Ofis 2007-2010 Farklı Tipte Slayt Düzeni Ekleme

·         Ofis 2007 ve 2010 içersinde sanal şerit menüsünü dilediğimiz an açıp kapamak için, insert+V tuşlarına bastıktan sonra V harfine basarak “Virtual Ribbon Menu” bölümüne gelebilir, bunu boşluk çubuğuna basarak açık ya da kapalı hale getirebiliriz. Türkçe JAWS içinde bunun adı sanal Şerit menüsü olacaktır. Dolayısıyla hızlı ulaşım için V değil S harfine basmanız gerekecektir.

·         Alt ile Giriş sekmesine girelim. Sanal Şerit menülerinde en son hangi menüyü kullandıysanız, alt tuşuna bastığınızda o bölüme ulaşacağınızdan, böyle durumlarda üstteki giriş, ekle gibi sekmelerin olduğu ana şeride gitmek için bir veya birkaç kez sol yön tuşuna basmanız gerekebilir.

·         Gelen alanda önce Slayt alt menüsüne girelim ve Slaytlar Drop Down Grid (Aşağı Açılır Ağ) üzerinde girişe basalım.

·         Karşımızda içersinde, Sıfırla, Düzen ve Yeni Slayt öğelerinin bulunduğu bir menü çıkacaktır. Sağ veya sol yön tuşlarını kullanarak Yeni slaytı bulalım ve girişe basalım.

·         Ofis 2003 aksine slayt düzenleri karşımıza alt alta değil, her satırda 3 öğe bulunacak biçimde çıkacaktır. Sağ sol yön tuşuyla dolaştıkça, o satırdaki öğeler arasında dolaşılabilir. Aşağı yön tuşuyla bir alt satıra inilebilir ve buradaki öğeler arasında yine sağ sol yön tuşlarıyla dolaşılabilir. Buradaki öğeler arasında, Başlık Slaytı, İki İçerik, Karşılaştırma, Başlıklı İçerik, ve Başlıklı Resim gibi slayt düzenleri görülecektir. Biz bunlar arasından İki İçerik düzenini seçelim ve girişe basalım.

·         Tab ile slayt alanlarımız arasında ilerlerken, Title Place holder (Başlık Yer Tutucusu), Object Place Holder (Nesne Yer Tutucusu) ve bir  Object Place holder (Nesne Yer Tutucusu) daha olan 3 yer tutucusu göreceğiz. Buradaki birinci object place holder bölümüne metin , ikincisine de resim ekleyeceğiz.

2003’ten farklı olarak Ofis 2007 ve 2010 içersinde bir daha ctrl+M tuşlarına basarak yeni slayt eklediğimizde, en son seçtiğimiz slayt düzeni yeni slayt olarak eklenecektir. 2003 içersinde ise her seferinde yeni slayt düzenini kendiniz seçmeniz gerekmektedir.

Not: dilerseniz yeni bir slayt eklemek yerine mevcut slaytınızın düzenini de değiştirebilirsiniz. Bunun için 2007 ve 2010 kullanıcıları, Slaytlar aşağı Açılır ağa tıkladıktan sonra çıkan menüden düzen öğesini tıklayarak diledikleri düzeni seçebilirler. Ofis 2003 kullanıcıları ise F6 tuşuna bastıklarında görecekleri slayt düzenleri görev bölmesinden başka bir düzeni seçip girişe bastıklarında, tekrar Shift+F6 ile slayt alanına geldiklerinde, slayt düzenlerinin değiştiğini göreceklerdir.

 

Slayda Resim ve Resim Açıklaması Ekleme

 

Slaydımıza resim eklemeden önce Başlık yer tutucusuna ve 2003 için Body (gövde), 2007 ve 2010 için birinci object Place Holder (Nesne Yer Tutucusu) bölümüne bir şeyler yazalım. Başlık Yer Tutucumuza “Ağaçkakan” yazalım. Önce eskeype, sonra Bir kez taba bastıktan sonra gelen yer tutucumuza bir şey yazmadan önce giriş tuşuna basalım. Bu şekilde, yazacağımız ilk ibarenin başına Power Point’in madde imi koymasını sağlamış oluruz. Yazdığımız ibareden sonra girişe basarsak, alttaki ibare öncesinde de madde imi konacaktır. Bu nedenle  Aşağıdaki öğeleri yazarken, her öğe sonrasında girişe basmayı unutmayalım. Bu bilgiyi aklımızda tutarak slayt içersine şu bilgileri yazalım:
Bilimsel Adı, Dryocopus pileatus
Vücudu
Gaga Tarifi
Diğer Özellikleri
Üremesi
Dağalımı
Habitatı
Beslenmesi

Artık slaytımıza bir resim ekleyebiliriz. Beslenmesi ibaresini de yazdıktan sonra Eskeyp tuşuna basalım ve aşağıdaki adımları izleyelim.

Bir kez tab tuşuna basarak Resim eklemeyi planladığımız object place holder (Nesne Yer Tutucusu) bölümüne gelelim.

2003 kullanıcıları ekle alt menüsündeki Resim alt menüsünden dosyadan öğesine, 2007 kullanıcıları ekle sekmesi altındaki çizimler altındaki resim öğesine, 2010 kullanıcıları da Ekle sekmesindeki resimler altındaki resim düğmesine basarak dosya ekle iletişim kutusunu açalım.

Burada ders4-5 klasörümüz içinde bulunan “Ağaçkakan.jpg” dosyamızı listeden bulup giriş tuşuna basalım. Tab ile dolaştığımızda bu obje yer tutucumuzda resim dosya adını duyabiliriz.

Bu resmin daha anlamlı biçimde bize bir şey ifade etmesi için ona açıklama ekleyelim. Bunun için tab ile resmimizin bulunduğu yer tutucusuna geldikten sonra uygulama tuşuna basalım.

2003 kullanıcıları çıkan menüden resim biçimlendir öğesini, 2007 ve 2010 kullanıcıları ise Boyut ve Konum öğesini bulup girişe basalım.

Gelen menüde ctrl+tab tuşlarına basarak 2003 kullanıcıları Web sekmesini, 2007 ve 2010 kullanıcıları ise Diğer Metin sekmesini bulalım.
Not: 2010 kullanırken, ctrl+tab kullanılmasında sorun yaşanırsa, tab ile sekmelerin bulunduğu alana geldiktan sonra sağ ve sol yön tuşları yardımıyla da diğer Metin sekmesi bulunabilir.

2003 ve 2007 kullanıcıları olarak bir kez tab tuşuna bastığımızda açıklama kısmı gelecektir. Açıklama kısmına şunu yazalım: “Yosunla Kaplı Bir ağaca Tutunmuş bir Ağaçkakan”.

Ofis 2010 kullanıyorsak, bir kez taba bastığımızda başlık, ikinci kez taba bastığımızda ise açıklama kısmı gelecektir. Bu 2 alanı da dolduralım. Başlık kısmına: “Ağaçkakan Resmi” yazalım ve açıklama kısmına ise, “Yosunla Kaplı bir ağaca tutunmuş bir ağaçkakan” yazalım.

Tab ile kapat düğmesini bulalım ve giriş tuşuna basalım.  Tab ile yer tutucularımız arasında dolaşalım. Resmimizin olduğu yer tutucusuna geldiğimizde, eklediğimiz resim ve açıklamasını duyabiliriz.

 

Slayta Ses ve Ses İkonu Açıklaması Ekleme

Slayta Ses eklemek de resim eklemek gibi oldukça kolaydır. Ancak ofis 2010 içinde sesin otomatik çaldırılması için farklı ayarlar yapılması gerekeceğinden, bu bölüm ayrı biçimde başlaklandırılmıştır.

Ofis2003 ve 2007 için Slayta Ses ekleme

 

·         Ofis2003 kullanıcıları Ekle menüsündeki Film ve sesler alt menüsüne, 2007 kullanıcıları da ekle sekmesindeki medya Klipleri bölümüne girelim.

·         Ofis 2003 kullanıcıları Dosyadan Ses öğesine tıklayalım. Ofis 2007 kullanıcıları ise Medya Klipleri aşağı açılır ağ üzerinde girişe basalım, çıkan menüden Dosyadan Ses bölünmüş düğmesi üzerinde girişe bastıktan sonra , çıkan bölümden tekrar Dosyadan ses öğesi üzerinde girişe basarak ses ekle iletişim kutusunu açalım.

·         Ders4-5 klasörümüz içinde bulunan Ağaçkakan.wav dosyasını gösterip girişe basalım

·         Karşımıza eklediğimiz sesin otomatik olarak mı yoksa tıklatıldığında mı çalacağını soran bir uyarı diyaloğu gelecektir. Tab ile otomatik olarak düğmesine gelip girişe basalım. Böylece sunum sırasında ses otomatik olarak çalacaktır.

·         Bu medya nesnemize de Resim de olduğu gibi açıklama ekleyebiliriz. Bunun için tab ile dolaşırken, medya adında bir nesneyle daha karşılaşacağız, yine uygulama tuşuna bastıktan sonra, 2003 kullanıcıları Resim Biçimlendir, 2007 kullanıcıları da Boyut Ve Konum bölümüne girelim.

·         Gelen Alanda 2003 kullanıcıları web sekmesine 2007 kullanıcıları da Diğer Metin sekmesine ctrl+tab ile geldikten sonra, bir kez tab tuşuna basalım ve açıklama kısmına “Ağaçkakan sesi” yazalım.

·         Tab ile kapatdüğmesini bulup girişe basalım. F5 ile slayt gösterimizi başlattıktan sonra, ikinci slayta geldiğimizde ağaçkakan sesinin otomatik olarak çalındığını görebiliriz.

 

Ofis 2010 için Slayta Ses ekleme

·         Ekle sekmesindeki medya Klipleri bölümüne girelim.

·         Medya Klipleri aşağı açılır ağ üzerinde girişe basalım, çıkan menüden Dosyadan Ses bölünmüş düğmesi üzerinde girişe bastıktan sonra , çıkan bölümden tekrar Dosyadan ses öğesi üzerinde girişe basarak ses ekle iletişim kutusunu açalım.

·         Ders4-5 klasörümüz içinde bulunan Ağaçkakan.wav dosyasını gösterip girişe basalım

·         Ofis 2003 ve 2007 aksine bu aşamadan sonra sesin otomatik veya tıklama ile çalınacağını soran iletişim kutusu 2010 içinde görünmeyecektir. Bu nedenle sesin sunum sırasında otomatik çalınmasını El ile ayrlamamız gerekecektir. Bunun için tab ile ilerleyerek medya nesnemiz üzerine gelelim.

·         Şerit menümüze ses araçları adında yeni bir menü eklenecektir. Alt ile ana şerit bölümünü açtıktan sonra sağ yön tuşuna basarak ses araçları menümüze ulaşalım.

·         Burada Kayıt Yürütme ve Biçim diye 2 ana kategori karşımıza çıkacaktır. Kayıttan yürütme içinde ilerleyerek, Başlangıç seçim kutusunu bulalım ve giriş ile seçim kutumuzu açalım.

·         Yön tuşlarımızla otomatik olarakseçeneğini seçip girişe basalım. Böylece sunum sırasında ses otomatik olarak çalacaktır.

·         Bu medya nesnemize de Resim de olduğu gibi açıklama ekleyebiliriz. Bunun için tab ile dolaşırken, medya adında bir nesneyle daha karşılaşacağız, yine uygulama tuşuna bastıktan sonra, Boyut Ve Konum bölümüne girelim.

·         Gelen Alanda tab ile sekmelerin bulunduğu bölüme gelip sağ yön tuşuyla Diğer Metin sekmesine geldikten sonra, bir kez tab tuşuna basalım ve başlık kısmına “Ses Öğesi” yazalım. Bir kez daha taba basıp, açıklama kısmına “Ağaçkakan sesi” yazalım.

·         Tab ile kapatdüğmesini bulup girişe basalım. F5 ile slayt gösterimizi başlattıktan sonra, ikinci slayta geldiğimizde ağaçkakan sesinin otomatik olarak çalındığını görebiliriz.

 

Slayta Animasyon Efekti Ekleme

 Yukarıda da açıkladığımız üzere, F5  ile sunumu başlattığımızda, boşluk çubuğuyla ilerleyerek ikinci slaytımıza geçtiğimiz zaman, ağaçkakan sesi de otomatik olarak çalacaktır. Halbuki bazı durumlarda bu ses, yazıyı ekran okuyucu ile okumamıza engel olabilir. Bu nedenle önce yazımızı okumak ve sonra ağaçkakan sesinin duyulmasını tercih edebiliriz. Hata her madde iminin boşluk çubuğuna bastıkça ekranda ayrı ayrı görünmesini isteyebiliriz. İşte animasyon ve animasyon efektleri bu tür ihtiyaçlar için kullanılan bir özelliktir. Gelen slayttaki bir veya birden fazla yer tutucunun sunu sırasında ekrana nasıl yansıyacağını, nasıl bir sıra izleyeceğini animasyonlarla kontrol edebiliriz. 5. Dersimizde önce, slaytımıza animasyon ekleyecek, ardından bu animasyonun sırasını değiştireceğiz. Son olarak da ses efektimizin biraz daha geç çalmasını sağlayacağız.

Slaytımıza bir animasyon efekti eklemek için öncelikle ofis 2003 ve 2007 kullanıcılarının özel animasyon öğesini bulup işaretlemeleri gerekecektir. Böylece F6 ile dolaşırken, bir animasyon görev bölmesinin de karşımıza çıkmasını sağlamış oluruz. Ofis 2010 kullanıcılarında Özel Animasyon öğesinin yerini Animasyon bölmesi almıştır. Onlar da öncelikle bu animasyon bölmesini işaretlemelidir. Ofis 2003 kullanıcıları Slayt gösterisi menüsü içindeki Özel Animasyon öğesini bulup girişe basabilir veya uygulama tuşuyla çıkan menüden Özel animasyonu bularak girişe basabilirler

2007 kullanıcıları Animasyonlar sekmesi içindeki animasyonlar alt menüsü içersinden özel animasyon seçeneğini bulup girişe basmalıdır.

2010 kullanıcıları ise yine animasyonlar sekmesi içersindeki gelişmiş animasyon alt menüsüne girip Animasyon bölmesi seçeneği üzerinde girişe basmalıdır.

Böylece her 3 sürümde de F6 ile ulaşılabilecek bir animasyon görev bölmesi karşımıza çıkacaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek Madde imlerimizi yazdığımız bölüme uçarak giriş animasyon efektimizi ekleyelim.

Ofis 2003-2007 için Özel Animasyon Efekti Ekleme

·         Ofis 2003 Kullanıcıları Slayt Gösterisi menüsünden, 2007 kullanıcıları da animasyonlar sekmesi içersindeki Animasyonlar alt menüsünden özel animasyon öğesini girişe basarak işaretleyelim.

·         Slayt içindeki her nesne ve yer tutucusu için ayrı animasyon ekleyebiliriz. Bunun için önce tab ile animasyon eklemek istediğimiz yer tutucusunu bulmalıyız. Burada biz tab ile ilerleyerek, ağaçkakanın bilimsel adı ve diğer özelliklerini yazdığımız metin yer tutucumuzu bulalım.

 

·         F6 Tuşuna Basarak, animasyon görev bölmemize gelelim. Bu bölümde tab ile dolaşırken, Yürüt, Ön İzle, Ses efektimizin bulunduğu liste ve Efekt ekle gibi seçenekler karşımıza çıkacaktır. Tab ile efekt ekle seçeneğini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Karşımıza bir içerik menüsü çıkacaktır. Buradan önce giriş alt menüsüne girelim.

·         Gelen bölümde aşağı yön tuşuyla uçarak Giriş öğesini bulup girişe basalım.

 

Ofis 2010 için Animasyon Ekleme

 

Ofis 2010 içersinde animasyon bölmesi için efekt ekleme özelliği kaldırılmıştır. Bunun yerine gelişmiş animasyon bölümünün kullanılması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek ofis 2010 içinde animasyon ekleyebiliriz.

·         Animasyonlar sekmesi içindeki Gelişmiş Animasyonlar alt menüsü içersinden animasyon bölmesi öğesini girişe basarak işaretleyelim.

·         Slayt içindeki her nesne ve yer tutucusu için ayrı animasyon ekleyebiliriz. Bunun için önce tab ile animasyon eklemek istediğimiz yer tutucusunu bulmalıyız. Burada biz tab ile ilerleyerek, ağaçkakanın bilimsel adı ve diğer özelliklerini yazdığımız metin yer tutucumuzu bulalım.

·         Tekrar animasyonlar sekmesi içersine girip buradan gelişmiş animasyonlar alt menüsüne girelim.

·         Buradan Animasyon Ekle Aşağı Açılır Ağ üzerinde girişe basalım. Çıkan animasyon seçenekleri arasında tab ya da yön tuşlarımızla dolaşabiliriz. Uçarak Giriş animasyonunu bulup girişe basalım. Böylece 2010 için de animasyon eklemiş olacağız.

Not: Ofis 2010 içinde sesi otomatik çaldırabilme ve uçarak giriş animasyonunu ekleme konusundaki uyarı ve bilgilendirmeleri için Kursiyerimiz Yusuf Budaka Teşekkürler.

Slaytlardaki Animasyon Efektlerini düzenleme ve Sırasını Değiştirme

 

Bu aşamada F5 tuşuna basıp slaytımızı görüntülemek istersek, ikinci slayta geçtiğimizde yalnızca slayt başlığımızı duyar ve sesin çaldığını görürüz. Bunun nedeni, şimdilik, önce ses çalması ve ardından tıklarsak madde imlerinin görüneceğidir. Bunu değiştirebilmek için F6 ile daha önce açtığımız animasyon görev bölmesine gelmemiz gerekecektir. Hatırlayacağımız üzere, 2003 ve 2007 kullanıcıları özel animasyon, 2010 kullanıcıları olarak da animasyon bölmesini işaretlemiştik. Eğer F6 ile yürüt, Ön izle gibi öğelerin bulunduğu animasyon bölmesini görmüyorsak, Özel animasyon veya Animasyon Bölmesi öğeleri işaretli değil demektir. Slaytımızda önce Ağaçkakan özelliklerinin görünmesi ve ardından sesin çalması için aşağıdaki adımları izlemeliyiz.

·         Özel animasyon veya animasyon bölmesinin işaretli olduğundan emin olalım. JAWS bunun üzerinde, Pressed: Basıldı” diyorsa, bu bölüm işaretli demektir. Eskeyp ile çıkalım. Böyle bir şey demiyorsa, girişe basarak özel animasyon veya animasyon bölmesini işaretleyelim.

·         F6 ile animasyon bölmesine gelelim

·         Burada Tab ile ilerlediğimizde karşımıza bir liste çıkacaktır. Bu listede yukarı ve aşağı yön tuşlarımızla dolaştığımızda şu öğeleri görürüz. “Öncekinden Sonra Yürüt Ağaçkakan.wav” ve “Tıklatınca uçarak giriş 2 içerik yer tutucuşu”.

·         Daha fazla animasyon ekleseydik yine bu listeye eklenecekti. Biz bu listeden istediğimiz bir öğe seçip sırasını değiştirebiliriz. Yön tuşlarımızla “Tıklatınca uçarak giriş 2 içerik yer tutucusu” öğesini bulalım.

·         Bu öğeyi seçtiğimiz için tab ile ilerlersek, Aşağı Taşı, Kaldır gibi seçenekleri görebiliriz. Tab tuşuna basarak aşağı taşı seçeneğini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım. Böylece bu öğe listemizin bir aşağı sırasına inecektir ve karşımıza otomatik olarak yukarı taşı seçeneği çıkacaktır. Bu biçimde liste öğelerinin sırasını değiştirebiliriz.

·         Tekrar F6 ile slayt alanımıza gelelim ve F5 ile slayt gösterimizi başlatalım, ikinci slaytımıza geldiğimizde, her boşluk çubuğuna bastıkça, ağaçkakan için yazdığımız madde imlerinin teker teker ekrana çıktığını göreceğiz. Burada yazdığımız son Öğe olan Beslenme öğesine geldiğimizde ise  Ağaçkakan sesi de çalacaktır. Dersimizin son başlığında, bu ses öğesinin nasıl geciktirilebileceğini göreceğiz.

 

 

Slayta Gelecek Bir Sonraki Animasyon Efektini Geciktirme

 

Yukarıda da açıkladığımız üzere, Slaytımızda çalınan sesin biraz daha geç çalmasını sağlayarak, sunumumuzu daha rahat yapacağız. Bunun için şu adımları izleyelim.

 

·         F6 ile animasyon bölmemizi bulalım.

·         Tab ile ilerleyerek animasyon efektlerimizin listesini bulalım.

·         Burada, “Öncekinden Sonra Yürüt Ağaçkakan.wav” öğesini aşağı veya yukarı yön tuşlarımız yardımıyla bulalım ve düzenlemek için girişe basalım.

·         Karşımıza, Efekt, Zamanlama ve Ses ayarları sekmeleri olan bir iletişim kutusu çıkacaktır. Ctrl+Tab ile zamanlama sekmesine gelelim ve bir kez tab tuşuna basalım.

·         Gelen Gecikme yazma alanında 0 yazmaktadır yön tuşlarımız yardımıyla bu süreyi değiştirebilir veya doğrudan kendimiz yazabiliriz 5 yazarak, çalmanın son öğeden 5 saniye sonra çalmasını sağlayalım ve girişe basalım.

·         Önce F6 ile slayt alanımıza gelelim ve ctrl+S ile yaptığımız değişiklikleri kaydedelim. F5 ile sunumumuzu başlatalım. İkinci slayta geldiğimizde son madde imi olan beslenme öğesine boşluk çubuğuna basarak geldiğimizde, sesin daha sonra çaldığını göreceğiz. Dosyamızı kapatıp bir ara verebiliriz.

 

Ödev

Derste yaptıklarımızın pratikte uygulamasını görmek için, Ders4-5 klasöründe bulunan ve bu sene yapılan Selen Özel Bilgi Yarışması 1. Oturum sorularının bulunduğu grup1 dosyası içersindeki ilk 5 soruyu PowerPoint sunusu haline getirmemiz gerekiyor. Bunun için boş bir PowerPoint dosyası açalım. İlk Slaytımızın başlığına Bilgi Yarışması diyelim ve alt başlık kısmına isim ve soy ismimizi yazalım. Ardından 2007 ve 2010 kullanıcıları slayt düzenlerinden iki içerik slaytını ikinci slayt olarak sunumumuza ekleyelim. 2003 kullanıcıları ise ekle içersindeki yeni slayt bölümünden Başlık, Metin ve İçerik seçeneğini seçebilir.

Bundan sonra her soruyu bir slayt olacak biçimde ayarlamalıyız. Title Place Holder bölümüne sorunun kendisini kopyalayıp yapıştıralım.

İlk object yer tutucusuna Seçeneklerimizi yapıştıralım.

İkinci yer tutucumuza ise Yanıtı yapıştıralım.

Ardından yanıtımızın bulunduğu alana, uçarak giriş animasyonunu ekleyelim. Böylece F5 ile sunumu başlatıp boşluk çubuğuna bastığımızda, Soru ve seçeneklerin görünmesini, yanıtın ise ancak biz tıkladığımızda görünmesini sağlamalıyız.

Kolaylıklar…

PowerPoint Kursu Ders 6

 

Merhabalar. Slaytlarımıza, animasyon, resim, ses ve açıklamalar ekledikten sonra, bu dersimizde, Slayt geçişleri ekleme, bir sesi birden fazla slayt için kullanma gibi konuları göreceğiz. Bu arada slayta konuşmacı notu ile alt ve üst bilgi ekleyecek, yazım ve dil bilgisi kontrolü yapacağız. Tüm bunlar öncesinde 4 slayttan oluşan bir sunum hazırlayalım. Aşağıdaki bilgileri slaytlarımıza girelim.

Slayt 1.

Başlık: Slayt Geçişleri

Alt başlık: Ad Soyad.

 

Slayt2.

Başlık: Made imleri

Nesne yer tutucu: Birinc made imi

İkinci Madde imi

Ücüncü Madde imi

 

Slayt3.

Başlık: Dersler

Nesne Yer tutucu: PowerPoint Ders 1

PowerPoint der 2

PowerPoint Ders 3

 

Slayt 4.

Başlık: Notlar

Nesne Yer Tutucu: Burada bir Konuşmacı Notu Yer almaktadır.

 

 

 

Slayda Konuşmacı Notu Ekleme

 

Sunum sırasında, kendiniz için bir not eklemiş ve bunu kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ctrl+shift+N tuşlarına basarak bu notu duyabilirsiniz. Böyle bir not eklemek için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Slayt alanındayken Sayfa yukarı veya aşağı tuşlarına basarak, konuşmacı notu eklemek istediğimiz slayta gelelim. Biz kendi örneğimizde notlar slaytımızı bulalım.

·         F6 tuşuna basarak notlar bölmesine gelelim.

·         Buraya istediğimiz notu yazalım. Maalesef MS 2007 ve sonrasında, JAWS yazılan notu okuyamamaktadır. Bu nedenle notu başka bir editörde yazıp doğrudan buraya yapıştırmak daha sağlıklı olabilir. Bu bölüme “Notlarım burada” yazalım.

·         Slaytlar arasında notu olan slayta geldiğimizde, JAWS bizi “Notu Var” şeklinde uyaracaktır. Böylece bu slaytın bir notu olduğunu anlayabiliriz.

·         F5 tuşuna basarak sunumumuzu görüntüleyelim.

·         Boşluk çubuğuyla son slaytımızı bulalım. Burada ctrl+Shift+N tuşuna bastığımızda, JAWS konuşmacı notu bölümündeki notu bize okuyacaktır.

·         Eskeyp ile gösteriyi kapatalım.

 

Yazım ve Dil Bilgisi Kontrolü

Yukarıda slaytlarımızı oluştururken, Kasti olarak bazı kelimeleri yanlış yazmıştık. Şimdi bunları düzeltelim. Bunun için, önce ilk slaytımıza sayfa yukarı tuşuna basarak gelelim ve Basitçe F7 tuşuna basalım. Ayrıca Gözden geçir sekmesi üzerinden de bu bölüme ulaşabiliriz. Buraya 2003 kullanıcıları araçlar menüsünden ulaşabilirler.

F7 tuşuna ilk basışımızda, Karşımıza yanlış yazılan sözcük yerine verilen öneri çıkacaktır. Eğer bu öneri bizim aradığımız şey değilse, aşağı yön tuşuyla verilen diğer öneriler arasında gezebiliriz. Eğer öneriyi benimsediysek, Alt+D ile verilen öneriyle yanlış yazılan sözcüğü değiştirebiliriz. Alt+m tuşuna basarsak, bu sözcüğün geçtiği her yerde yerine verilen öneri koyulur ve değiştirilir. Bu bölümde ayrıca, Yoksay, Tümünü Yoksay, ve Sözlüğe Ekle gibi bölümler de bulunmaktadır. Bütün bu düğmeler arasında Tab ve Shift+tab ile dolaşılabilir. Verilen öneriyi ofis 2003 içinde JAWS harf Harf okumaktadır ancak 2007 ve sonrasında Verilen öneriyi harf harf duymak için insert+NumPed 8 tuşuna veya Dizüstü bilgisayarlarda CapsLock+ı tuşlarına peşpeşe 2 kez basılmalıdır.

İlk slayta geldikten sonra, yanlışları değiştir düğmesine basarak düzeltelim ve bunu, “Yazım ve Dil bilgisi tamamlandı” uyarısını alıncaya dek sürdürelim.

 

Bir Slayta Slayt Geçişi Ekleme

 

Slayt geçişi slayt gösterisi sırasında bir slayttan diğerine geçiş sırasında kullanılan efektlere denir. Bu görsel bir biçimde gerçekleşebileceği gibi, bizim aşağıda yapacağımıza benzer sesler biçiminde de olabilir. Slayt geçişlerine MS 2003, 2007 ve 2010 içinde farklı yollardan ulaşılır. Ofis 2003 kullanıcıları Slayt gösterisi menüsü altında bulunan Slayt Geçişleri… öğesine tıklayarak Slayt geçişleri adında yeni bir görev bölmesi oluşturabilirler. Bu görev bölmesine de F6 tuşuna basarak ulaşabilirler.

2007 Kullanıcıları Animasyonlar menüsü içindeki Bu slayta Geçiş grubundan slayt geçişlerini görebilir.

2010 kullanıcıları ise, Slayt geçişleri sekmesi içersinden slayt geçişlerini kullanabilirler.

Şimdi ilk slaytımıza geçiş eklemek için aşağıdaki adımları kullanalım.

·         Sayfa Yukarı tuşuna basarak Slayt Geçişleri adındaki ilk slaytımız üzerine gelelim.

·         2003 Kullanıcıları slayt gösterisi menüsü içinden Slayt Geçişleri öğesini bulup girişe basalım ve ardından F6 tuşuna basalım.

·         2007 kullanıcıları Animasyonlar altından Bu slayta geçiş alt menüsüne girelim.

·         2010 kullanıcıları  Slayt geçişleri sekmesine girelim.

·         2003 kullanıyorsak Tab tuşuyla Ses yok seçim kutusunu bulalım ve alt+aşağı yön tuşuyla seçim kutusunu açalım.

·         2007 kullanıyorsak ve sanal menü kullanmıyorsak  aynı yolu izleyelim. Sanal menü kullanıyorsak, Ses yok üzerinde önce girişe basarak form kipimizi açalım.

·         2010 kullanıyorsak, Tab ile zamanlama öğesini bulalım bir kez Tab ve Shift+tab tuşuna basarak, Ses Yok seçim kutusunu bulalım ve alt+aşağı yön tuşuyla listeyi bulalım.

·         Buradan alkış seçimini bulup giriş tuşuna basalım.

 

Tebrikler ilk slaytımıza geçiş eklemiş olduk. Şimdi ikinci slaytımıza bomba sesini, üçüncü slaytımıza, Çan sesini ve dördüncü slaytımıza da daktilo sesini ekleyelim.

 

·         2003 kullanıyorsak, önce F6 tuşuna basalım, Sayfa aşağı yaparak bir sonraki slaytımızı seçelim. Ardından Tekrar F6 tuşuna basalım, ve slayt geçişleri görev bölmesine ulaşalım. Ardından yukarıdaki adımları izleyelim.

·         2007 veya 2010 kullanıyorsak, bir kez sayfa aşağı tuşunu kullanalım. Ve bir sonraki slaytı seçelim. Bir kez alt tuşuna bastığımızda, en son kaldığımız menüye geri döneriz. Burası da Slayt geçişleri içindeki Ses bölümü olacaktır. Alt+aşağı yön veya sanal menü kullanıyorsak, giriş tuşuna basarak listeyi açalım ve bomba sesini seçelim.

·         3 ve 4. Slaytlarımıza da aynı biçimde çan ve daktilo seslerini ekleyelim.

·         F5 tuşuna basarak slayt gösterimizi açalım. Bu tuşa basar basmaz, alkış sesi bizi karşılayacaktır. Boşluk çubuğuna her basışımızda, sırasıyla, bomba, çan ve daktilo seslerini duyacağız.

 

Otomatik Slayt Geçişleri

Şu ana dek F5 ile slayt gösterisini açtığımızda hep boşluk çubuğuyla tıklayarak bir sonraki slayta geçmiştik. Halbuki Slaytların otomatik olarak ilerlemesini de sağlamamız mümkündür. Bunun için yine yukarıda nasıl girebileceğimizi anlattığımız slayt geçişleri görev bölmesi, alt menüsü veya sekmesini kullanacağız. Aşağıdaki adımları izleyelim.

·         2003 kullanıyorsak, Önce ilk slaytımızı bulup F6 ile slayt geçişleri görev bölmesine ulaşalım.

·         2007 kullanıyorsak, Animasyonlar altından bu slayta geçiş alt menüsüne, 2010 kullanıyorsak, doğrudan slayt geçişleri bölümüne ulaşalım.

·         2003 ve 2007 kullanıyorsak, tab ile ilerleyerek Otomatik onay kutusu üzerinde boşluk çubuğuna basalım.

·         2010 kullanıyorsak, Fare Tıklatması üzerinde boşluk çubuğuna basarak işareti kaldıralım.

·         Her iki durumda da tekrar slayt alanına döneriz. 2003 içinde işlem devam edecektir. 2007 ve 2010 kullanıyorsak, tekrar alt tuşuna basıp tab ile zaman yazma alanına gelelim.

·         2003 kullanıyorsak, menü kapanmayabilir. Doğrudan tab ile zaman yazma alanına gelelim.

·         Burada yazılı değere geri sil ile silip 00:05 yazalım. Bu, 5 saniye sonrasında bu slayttan diğerine otomatik olarak geçileceğini ayarlayacaktır. Giriş tuşuna basarak seçimimizi onaylayalım.

·         Tekrar Menü kapanıp Slayt alanına döneriz.

·         2003 kullanıyorsak Shift+F6 tuşuyla slayt alanımıza gelelim. 2007 ve 2010 kullanıyorsak, zaten slayt alanımıza dönmüş olacağız. Bir sonraki slaytımızı seçelim.

·         2003 kullanıyorsak, F6, 2007 ve 2010 kullanıyorsak, Alt ile slayt geçişleri bölümüne ulaşalım.

·         Önce tekrar 2003 ve 2007 kullanıyorsak, Otomatik slayt geçişini işaretleyelim. 2010 kullanıyorsak, Fare Tıklatmasında onay kutusunun işaretini kaldıralım.

·         2007 ve 2010 kullanıyorsak tekrar alt ile slayt geçişleri alanımıza gelip zaman bölümüne 00:05 yazalım.

·         Bu 2 işlemi 3 ve 4. Slayt için de uygulayalım.

·         İşimizi bitirince F5 tuşuna basarak slayt gösterimizi başlatalım. 5 saniyede bir sırasıyla alkış, bomba, çan ve daktilo seslerini duyacağız. Bu slaytlarımızın otomatik olarak geçtiğini bize gösterecektir. Ancak Maalesef JAWS otomatik slayt geçişlerinde, birinci slaytta kalmaktadır. Diğer slaytlara geçtiğimizi ancak yukarıda yaptığımız gibi her slayt geçişine ses ekleyerek anlayabilmekteyiz.

 

 

Slayta Bir Ses Ekleme ve Bu sesi Diğer Slaytlarda Kullanma

 

·         Slaytınıza bir müzik ekleyip otomatik slayt geçişleri sırasında bu müziğin çalmasını ister misiniz? İşte şimdiki konumuzda bu özelliği anlatacağız.

·         Önce ilk slaytımıza gelelim ve daha önce öğrendiğimiz biçimde, 2003 kullanıcıları, ekle menüsü altından Film ve Sesler, 2007 ve 2010 kullanıcıları ise Medya Klipleri altından Dosyadan ses bölümüne gelerek Ders6 klasöründe bulunan LUNGO LA STRADA-ITALYA.mp3 dosyasını ilk slaytımıza ekleyelim.

·         Tab ile Medya yer tutucusu üzerine gelelim.

·         2003 kullanıyorsak, uygulama tuşuna basalım ve çıkan menüden ses nesnesini düzenle öğesine tıklayalım.

·         2007 veya 2010 kullanıyorsak, Medya düğmesi üzerine geldikten sonra alt ile menü çubuğunu açalım. Şeridimize Ses ile ilgili yeni menüler eklenecektir. Buradaki sesle ilgili bölümlerden ses eçenekleri bölümüne girelim.

·         Tab ile ilerleyerek, “Gösteri sırasında Gizle” onay kutusunu işaretleyelim. Böylece, Slayt gösterisi sırasında ses simgesi ekranda görünmeyecektir.

·         2007 ve 2010 içinde menü kapanacağından tekrar alta basalım ve tab ile ilerleyerek “Durdurulana Kadar Dön” onay kutusunu da işaretleyelim. Böylece Slaytlar bitmeden müzik biterse baştan çalmaya başlayacaktır.

Şimdi bu sesin sadece ilk slaytta değil diğer slaytlarda da çalmaya devam etmesini sağlayalım.

·         Bunun için önce 2003 veya 2007 kullanıcıları olarak özel animasyon bölümünü işaretlememiz gerekmektedir. Bildiğimiz gibi 2003 kullanıcıları slayt gösterisi menüsü içinden, 2007 kullanıcıları da Animasyonlar bölümünden Özel animasyonu işaretleyebilir ve böylece yeni bir görev bölmesi eklenmiş olur.

 

·         2010 kullanıcıları ise yine animasyonlar şeridindeki Gelişmiş animasyon grubundan, Animasyon bölmesini işaretlemelidir.

·         Ardından F6 tuşuyla Animasyon görev bölmesine gelelim ve tab ile ilerleyerek, “Öncekinden Sonra Yürüt  LUNGO LA STRADA-ITALYA.mp3” öğesini bulalım ve üzerinde girişe basalım.

·         Karşımıza sesin Efekt seçenekleri iletişim kutusu açılacaktır. Bir kez tab tuşuna basalım ve seçim düğmeleri arasında yön tuşlarıyla dolaşalım. Burada, Tıklatınca Başlat, Geçerli Slayttan sonra yürüt ve Slayt sonra yürüt seçeneklerini göreceğiz. Yön tuşlarıyla aşağıya doğru ilerlediğimizde, odağımız otomatik olarak bir yazma alanına gelecektir. Bu durumda üçüncü seçeneği, yani “Slyt sonra yürüt” seçeneğini  seçmiş oluruz.

·         Burada 4 slaytımız olduğu için 4 yazalım ve girişe basalım. Böylece 4 slayt boyunca ses çalmaya devam edecektir.

·         F5 tuşuna basarak Slayt gösterimizi açalım. Hem müziği hem slayt geçişlerini duyacağız.

 

Yalnız, göreceğiniz gibi Müziğimiz daha 20. Saniyede kesilecektir. Çünkü her slayt için 5 saniyelik bir süre ayarlamıştık daha önce. Şimdi bu süreyi şarkı süremiz kadar yapalım.

 

Slayt Geçişlerini Tüm Slaytlara Uygulama

Şarkımızın süresi 2 dakika 46 saniyedir. Yani 166 saniyedir. Bu nedenle, 4 slaytımız olduğuna göre her slaytımızın 41 saniye aralıklarla geçmesini sağlayacağız. Bunun için yine yukarıda yaptığımız gibi ilk slaytımızı seçelim ve slayt geçişleri bölümüne gelelim.

Tab ile daha önce 00:05 yazan otomatik geçiş zaman bölümünü bulalım e buradaki rakamı 00:41 yapalım. Böylece birinci slaytımızın 41 saniye sürmesini sağlamış olacağız. Daha önce otomatik seçeneğini işaretlediğimiz için bir daha bunu işaretlememiz gerekmeyecektir.

Şimdi yaptığımız bu değişikliği tüm slaytlara uygulayalım. Böylece her 41 saniyede bir otomatik olarak slaytlarımız geçecektir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         2003 kullanıyorsak, ve slayt geçişleri görev bölmesinde değilsek, otomatik slayt geçişi uyguladığımız birinci slaytımızı bulalım. Slayt gösterisi bölümünden Slayt geçişlerini işaretleyelim ve F6 ile bu bölmeye gidelim.

·         2007 ve 2010 kullanıyorsak, birinci slaytımızı seçtikten sonra yukarıdaki 2007 ve 2010 ile ilgili açıklamalara uygun olarak slayt geçişi bölümünü bulalım.

·         Her iki durumda da tab ile ilerleyerek tüm slaytlara uygula düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Böylece birinci slayttaki geçiş sesi ve zamanıyla ilgili ayarlarımız tüm slaytlara uygulanmış olacaktır.

·         F5 ile sunumumuzu görüntüleyelim. Beklediğimiz taktirde her 41 saniyede bir alkış sesini duyarız. Bu, diğer slayta geçtiğimizi gösterecektir. Bu arada müzik de kesintisiz devam edecektir. Müzik bitiminde slayt gösterimiz de bitmiş olacaktır.

 

Not: Dikkat ederseniz daha önce eklediğimiz Bomba, Çan ve daktilo sesleri kayboldu. Bunun nedeni, birinci slayttaki geçiş sesinin alkış oluşu ve bizim bu slaytın geçiş düzenini diğerlerine uygulamış olmamızdır. Eğer üçüncü slaytın geçiş düzenini tüm slaytlara uygulamış olsaydık, bu durumda, her slayt geçişinde çan sesi duyulacaktı.

 

Slaytlara Üst ve Alt Bilgi Ekleme

 

Diğer ofis uygulamalarında olduğu gibi PowerPoint içinde de slaytlarımıza üst ve alt bilgi ekleyebiliriz. Örneğin Üst bilgi olarak tarih, alt bilgi olarak da Kendi ad ve soyadımızı ya da şirketimizin veya derneğimizin adını kullanabiliriz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         2003 kullanıcıları görünüm menüsünden, 2007 ve 2010 kullanıcıları Ekle menüsünden üst ve alt bilgi üzerine gelip girişe basalım. Sanal menü kullanıyorsak, 2007 ve 2010 içinde, üst ve alt bilgi metin alt menüsünde yer almaktadır.

·         Karşımıza açılan iletişim kutusunda ilk öğe Tarih ve Saat 3 durum düğmesidir. Boşluk çubuuna basarak bunu işaretleyelim.

·         Bu düğmeyi işaretlediğimizde karşımıza 3 ayrı tab alanı daha eklenecektir. Bunlardan ilki otomatik güncelleştir onay kutusu, ikincisi, o günkü tarihin yazdığı alan ve üçüncüsü de tarihin ekleneceği dil seçim kutusudur. Dilersek bu bölümleri değiştirebiliriz.

·         Biz bu bölümleri değiştirmeden tab ile geçelim ve slayt numarası bölümüne de dokunmayarak alt bilgi onay kutusunu bulalım ve işaretleyelim.

·         Karşımıza bir şey yazabileceğimiz bir yazı alanı çıkacaktır. Buraya “Kopya Hakkı PowerPoint Kursu” yazalım.

·         Tab ile ilerlemeye devam edersek, Tümüne uygula, Uygula ve İptal düğmelerini göreceğiz. Tahmin edeceğiniz üzere, tümüne uygula dendiğinde, tüm slaytlara eklediğimiz üst ve alt bilgi eklenir. Ancak her slayta ayrı ayrı üst ve alt bilgi ekleme imkanımız da vardır. Biz tümüne uygula diyerek üst ve alt bilgimizi tüm slaytlarda görünecek şekilde ayarlayalım.

·         Burada ayrıca başlık Slaytında gösterme 3 durum düğmesi de bulunmaktadır. Bunu işaretlersek, üst ve alt bilgimiz başlık slaytında görülmez.

·         Üst ve alt bilgi ekledikten sonra Tab tuşuyla yer tutucularımız arasında dolaşırsak, eklediğimiz üst ve alt bilgiyi de birer yer tutucu olarak görebiliriz.

 

 

Ödev

Derste yaptıklarımızın daha iyi anlaşılması açısından, Ders 6 klasöründe bulunan, Selen Özel Bilgi Yarışması Final Grubu sunumumuzu açalım. Bu sunumdaki her slayt için 40 saniyelik bir zaman dilimini geçiş olarak ayarlayalım.

Her 5 slaytta bir farklı bir parçayı ses olarak ekleyip o 5 slayt boyunca çaldıralım. Yani 1, 6, 11 ve 16. Slaytlara ses ekle bölümünden parçalar ekleyelim ve 5 slayt boyunca çalmasını sağlayalım.

Elbet son parçamızın sunum sonuna dek yani 7 slayt boyunca çalmasını sağlayacağız.

Son olarak yalnızca başlık slaytımıza, Kopya Hakkı deyip kendi ad ve soyadımızı alt bilgi olarak ekleyelim.

Herkese kolaylıklar….

 

 

PowerPoint Kursu Ders 7

 

Merhaba. Artık slayt oluşturmayı, bunlara animasyon, slayt geçişi ve diğer efektleri eklemeyi öğrendik. Sıra sunumuzu göstermeye geldi. Hatırlanacağı üzere geçen dersimizde, otomatik olarak slayt geçişlerini ayarlamış, hatta her slaytın sunu sırasında ekranda ne kadar kalacağını ayarlamıştık. Bu dersimizde, Slayt gösterisi ayarlarını yapacak, zamanlama provası kullanarak slayt gösterimizi ihtiyaçlarımıza göre özelleştireceğiz. Ayrıca slayt gizleme, özel slayt gösterisi ayarlama gibi konuları da göreceğiz.

 

Zamanlama Provası

Daha önceki dersimizde, Slaytların otomatik olarak belirli bir süre sonra değişmesini slayt geçişleri bölümünden yapmıştık. Bunun için her slayt için ayrı ayrı veya bütün slaytlara uygulanabilecek bir zaman aralığı da belirlemiştik. Örneğin her 5 saniyede bir slaytların otomatik olarak geçmesini sağlayabildiğimizi görmüştük. Bazı durumlarda bu geçiş zamanını prova ederek bulmak da yararlı olabilir. Örneğin bir şiir dinletisi hazırlıyor olabiliriz. Her slaytta birkaç dize yer alabilir. Böyle bir durumda, bu şiiri okuma zamanımızın o salaytın geçiş zamanı olmasını ayarlamak isteyebiliriz. İşte böyle durumlarda slayt gösterisi menüsünde bulunan zamanlama provası kullanılır. Ofis 2003 kullanıyorsak, doğrudan slayt gösterisi menüsünde, 2007 ve 2010 kullanıyorsak slayt gösterisi sekmesi içindeki ayarla grubunda zamanlama provasına ulaşabiliriz. Zamanlama provasına ulaştığımızda F5 ile görüntülediğimiz gibi bir gösteri karşımıza çıkacaktır. Bu bölümde gerçek zamanlı olarak, sanki sunuyu seyircilere yapıyormuş gibi slaytları anlatalım ve anlatımımız bitince boşluk çubuğuyla bir sonraki slayta geçelim. Bu biçimde gösteriyi sonuna dek ilerletelim. Son slaytımızı da geçtiğimizde, Powerpoint Karşımıza sunu toplam zamanının ne olduğunu gösteren bir iletişim kutusu çıkaracaktır. Buraya tamam dedikten sonra F5 tuşuna basarsak, slaytlar provada yaptığımız zamanlarda otomatik olarak geçecektir.

Slayt Gösterisini Başlatma ve Yönetme

 

Sunumuzu hazırladıktan sonra, belki de işin en zevkli kısmı, bu emeği karşımızdakilere sunmak olacaktır. Önceki derslerimizde de çeşitli vesilelerle gördüğümüz gibi, slayt gösterisini başlatmak için F5 tuşuna basabiliriz. Ayrıca tüm ofis versiyonlarında slayt gösterisi menüsü içinden slayt gösterimizi görüntüleyebiliriz. Bunun için ofis 2003 kullanıcıları slayt gösterisi menüsünün ilk öğesi olan “Gösteriyi Görüntüle” öğesi üzerinde girişe basabilir. 2007 ve 2010 kullanıcıları ise, Slayt gösterisi sekmesindeki, Slayt gösterisini başlat grubunda bulunan Baştan veya geçerli slayttan düğmelerinden birini kullanarak gösteriyi başlatabilirler. Gösteriyi geçerli olan, yani o an üzerinde bulunduğunuz slayttan başlatmak istiyorsanız, tüm ofis sürümlerinde Shift+F5 tuşlarına basabilirsiniz.

Slayt gösterisini başlattığınızda, JAWS internet sayfalarındakine benzer, sanal bir ekran karşınıza çıkaracaktır. Slaytın en başında slayt numarası ve slayt başlığı yer alır. Yön tuşlarıyla ilerlediğinizde, slayt içeriğini görebilir ve standart okuma komutlarıyla bunu okuyabilirsiniz. Normal ekranda JAWS ile gördüğünüz slayt numarası görünmeyecektir. Eğer JAWS kapalıyken F5 ile gösteriyi başlatırsanız, aşağı ve yukarı yön tuşlarına basarak slaytlar arasında geçiş yapılabilmektedir. JAWS açıkken ise boşluk çubuğuyla bir sonraki slayta veya slayttaki bir sonraki animasyon efektine gidebilir, Geri Sil (Backspace) tuşuna basarak da bir önceki slayta ya da animasyon efektine dönebilirsiniz. Ders 7 klasörünüzde bulunan Selen Özel Bilgi Yarışması 2011 Grup2.pptx dosyasını açıp F5 ile görüntülediğinizde, boşluk çubuğuna her basışınızda, önce soruyu, sonra yanıtını göreceksiniz. Bu, daha önce öğrendiğimiz üzere yanıta uçarak giriş animasyon efekti eklenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Yani her boşluk çubuğuna veya geri sil tuşuna bastığımızda, o an projeksiyon ekranında görünen slaytın tamamı veya ayarlanmış bölümü görünecektir. Eğer slayta herhangi bir animasyon eklemediyseniz, slaytın tamamı ekran görünür.

Yukarıda da belirtildiği üzere, boşluk çubuğu veya geri sil tuşlarıyla slaytlar arasında ileri geri gidebilirsiniz. Dilerseniz, bu ekranda istediğiniz slayta da diğerlerini atlayarak gitmeniz mümkündür. Bunun için, slayt gösterisi açıkken, uygulama tuşuna basarak içerik menüsünü açalım. Gelen menüden yön tuşlarımızla slayta git alt menüsünü bulup sağ yön tuşuyla içine girelim. Burada sunumuzdaki tüm slaytlar, slayt numarası ve başlığıyla birlikte görülecektir. İstediğimiz slaytı seçip girişe bastığımızda, doğrudan seçilen slayt görüntülenir.

Ofis 2003 kullanıcıları için bu noktada her şey yolunda gitmesine karşın, Ofis 2007 ve 2010 kullanıcıları şu anki JAWS sürümünda bir sorun yaşamaktadır. Slayt gösterisindeyken slayta git veya benzer bir biçimde menüden bir ayarlama yapıldığında, tekrar gösteriye dönmek yerine, ekranda menü açık kalmaktadır. Tekrar slayt gösterisini görebilmek için, git alt menüsünden, istenen slayt seçildikten sonra, bir kez alt+tab tuşuna basalım ve elimizi alt tuşundan çekelim. Muhtemelen, PowerPoint ana ekranına dönmüş oluruz. Ardından tekrar Alt+tab tuşuna basalım ve alt tuşundan elimizi çekelim. Böylece slayt gösterimizi seçtiğimiz slaytın  bulunduğu yerden görebiliriz. (Bilgilendirme için Yusuf Budak’a Teşekkürler).

 

Slayt Gösterisi Ayarları

Şu ana dek, F5 veya Shift+F5 ile sunumuzu baştan sona ilerletmekle ilgili bilgiler verdik. Dersimizin bu bölümünde, çeşitli slayt gösterisi ayarlarını inceleyeceğiz. Powerpoint dosyamızda oluşturduğumuz tüm slaytları gösterimizde kullanmak zorunda değiliz. Örneğin, gösterimizde elimizde bulunan dosyadaki ilk 10 slayttan oluşacak bir gösteri ayarlayabilir beya sunumuzdaki bazı slaytları gizleyebiliriz.

 

Slaytları Gizleme

 

Powerpoint içinde sunum yaparken, gösterimizde bazı slaytları o anki durum için gizleme şansımız vardır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

F6 ile slayt alanına gelelim. Sayfa yukarı veya sayfa aşağı tuşlarıyla gizlemek istediğimiz slaytın üzerine gelelim. Eğer arka arkaya birden fazla slaytı gizlemek istiyorsak, Slayt parmak ucu bölümüne F6 ile gelip Shift+aşağı yön tuşlarına basarak birden çok slaytı seçebilir veya görünüm menü veya sekmesinden slayt sıralayıcısını seçerek yine shift+sağ ve sol yön tuşlarıyla gizlemek istediğimiz slaytları seçebiliriz.

Ofis 2003 kullanıyorsak, Slayt gösterisi menüsü içinde Slayt gizle öğesini bulup girişe basalım. Ofis 2007 ve 2010 kullanıyorsak, Slayt gösterisi sekmesi içinden, ayarla grubuna girelim ve buradan Slayt gizle düğmesini bulup girişe basalım.

Böylece F5 ile sunumu görüntülediğimizde seçtiğimiz slayt veya slaytlar gösteride görüntülenmez. Bu slaytların tekrar gösteride görüntülenmesi için, aynı slaytları tekrar seçtikten sonra slayt gizle düğmesini tekrar bulduğumuzda, Slayt Gizle İşaretli ibaresiyle karşılaşırız. Girişe bastığımızda bu işaret kalkar ve slaytlar yeniden gösteride görüntülenebilir.

Slayt Gösterisi Ayarlama

 

Slayt gösterisi ayarlarken, ilk başlangıç ve son bitiş slaytını gösterebilir ve bu biçimde, sunumda sadece o aralıktaki slaytların olmasını sağlayabiliriz. Örneğin ilk bölümüne 5, Son bölümüne de 15 yazdığımızda, gösterimizde 5 ile 15 arasındaki slaytlarımız görüntülenecektir. Böyle bir gösteri ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ofis 2003 kullanıyorsak, Slayt gösterisi menüsünden Gösteri ayarla bölümüne girelim. Ofis 2007 ve 2010 kullanıyorsak, slayt gösterisi sekmesindeki ayarla grubunda bulunan slayt gösterisi ayarla bölümüne girelim.

·         Bir kez shift+tab tuşuna basalım. Burada 2 adet seçim düğmesi bulunmaktadır ve imlecimiz Tümü seçim düğmesi üzerinde yer alır. Aşağı yön tuşuna basarak diğer seçim düğmesini seçelim.

·         İmlecimiz otomatik olarak ilk yazma alanının üzerinde kalacaktır. Buraya 5 yazalım ve slaytımızın Beşinci slayttan başlamasını sağlayalım. Ardından tab tuşuna basalım.

·         İmlecimiz son yazma alanına geldi. Bu sunumuzda 22 slayt olduğundan, alanda 22 yazdığını göreceğiz. Biz bunun yerine 15 yazalım. Böylece slayt gösterimizin on beşinci slayta kadar sürmesini sağlamış olacağız.

·         Giriş tuşuna basarak seçimlerimizi onaylayalım.

·         F5 tuşuna basarak sunumuzu görüntüleyelim. Gösterimizin 5. Slaytta başlayıp 15. Slayt sonunda biteceğini görebiliriz.

 

F5 tuşuna basıldığında yeniden tüm slaytların gösterilmesini istiyorsak, Tekrar Slayt gösterisi menüsü veya sekmesinden gösteri ayarla bölümüne girelim. Bir kez Shift+tab tuşuna basalım ve yukarı yön tuşuyla tümü seçim düğmesini işaretleyerek giriş tuşuna basalım. Böylece tekrar tüm slaytlar gösterimizde yer alacaktır.

 

Özel Slayt gösterisi Ayarlama

 

Bazı durumlarda, tüm slaytları veya slaytların bir bölümünü arka arkaya görüntülemek istemeyebiliriz. Örneğin, 1, 3, 7, 9 ve 11. Slaytların bulunduğu bir gösteri ayarlamak istersek, bunu özel slayt gösterisi ayarla bölümünden yapabiliriz. Böyle bir gösteri ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ofis 2003 kullanıyorsak, Slayt gösterisi menüsüne girip üst yön tuşuna basarak seri bir biçimde Özel gösteriler… bölümüne ulaşıp giriş tuşuna basalım. Ofis 2007 ve 2010 kullanıyorsak, Slayt gösterisi sekmesi içinden Slayt Gösterisini Başlat grubuna girelim ve buradan Özel Slayt Gösterisi aşağı açılır düğmesi üzerinde girişe basalım. Çıkan menüden Özel gösteriler öğesini bulup girişe basalım.

·         Karşımıza özel gösterilerin bulunduğu bir iletişim kutusu çıkacaktır. Burada tab ile dolaştığımızda, Yeni, Slayt gösterilerinin bulunduğu bir liste ve kapat düğmelerini görebiliriz. Eğer daha önce bir özel gösteri ayarladıysak, listede bu öğe görünür ve tab ile dolaşırken, kaldır ve düzenle öğeleri de bu bölümde yer alır. Biz yeni bir gösteri ayarlayacağımız için tab ile yeni düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalaım.

·         Karşımıza ilk olarak Slayt Gösterisi Adı yazma alanı gelecektir buraya “Deneme Gösterisi yazalım”. Bu ad yukarıda bahsettiğimiz özel gösteriler listesinde görünecektir.

·         Tab tuşuna bastığımızda karşımıza sunuda tüm slaytların olduğu bir liste çıkacaktır. Bir kez daha tab tuşuna bastığımızda ekle düğmesini görürüz. Yani sunudaki slaytlar arasından bir slayt seçip ekle düğmesine bastığımızda, bu slayt tekrar taba bastığımızda göreceğimiz, Özel Gösterideki Slaytlar listesine eklenecektir. Ekle düğmesinin kısayol tuşu alt+E’dir yani listeden dilediğimiz slaytı seçip alt+E tuşlarına bastığımızda doğrudan seçtiğimiz slayt özelgösterideki slaytların listesine eklenecektir.

·         Tab tuşuyla ilerleyerek, Sunudaki slaytlar listesine gelelim. Burada önce 1. Slaytı seçip alt+E tuşuna basalım. Daha sonra oklar yardımıyla ilerleyerek 3, slaytı seçelim ve alt+E tuşuna basalım. Aynı işlemleri 7, 9, ve 11. Slaytlar için de tekrarlayalım.

·         Tab tuşuyla özel gösterideki Slaytlar listesini bulalım. Burada eklediğimiz, 1, 3, 7, 9 ve 11. Slaytları görebiliriz. Tab ile tamam düğmesini bulalım ve boşluk çubuğuna basalım.

·         Böylece ilk başta açtığımız özel gösteriler bölümüne geri dönmüş olduk. Burada tab ile ilerlediğimizde, Listede ayarladığımız Deneme gösterisi öğesinin bulunduğunu, Düzenle, kaldır, Kopyala ve Göster gibi öğelerin de bu bölüme eklendiğini görebiliriz. Göster düğmesine bastığımızda, ayarladığımız gösteri başlayacaktır.

·         Ayrıca F5 yapıp gösterimizi görüntülediğimizde, uygulama tuşuna basarak çıkan menüden Özel gösteriler alt menüsüne girerek buradan Deneme gösterisi öğesini seçerek de ayarladığımız gösteriyi görüntüleyebiliriz. 2007 ve 2010 kullanıcıları bunu yaptıktan sonra, yukarıda açıkladığımız üzere, bir kez alt+tab tuşuna basıp ellerini alt tuşundan çekmeli ve ardından tekrar alt+tab tuşuna basarak slayt gösterisine ulaşmalıdır.

 

Bir sunuda birden fazla özel slayt gösterisi ayarlayabilir ve dilediğimiz an dilediğimiz gösteriyi kullanabiliriz.

 

Ödev

Bu derste yaptıklarımızın pekişmesi için 5 slayttan oluşan bir küçük sunum hazırlayın. Önce 3 ile 5 slaytlar arasında süren bir gösteri ayarlayın ve bunu farklı kaydederek bir dosya oluşturun. Ardından yalnızca 1 3 ve 5. Slaytlarımızın olduğu bir özel gösteri ayarlayın.

Herkese kolaylıklar.

 

PowerPoint Kursu Ders 8

 

Merhabalar. Kursumuzun bu son dersinde, Bir sunuyu gösteri olarak kaydetme ve CD için paketleme gibi özellikleri gördükten sonra, sunuyu MS word içinde el ilanı olarak yayınlamayı öğreneceğiz. MS word içinde anahat olarak hazırlanan bir metni Powerpoint sunusu haline getirdikten sonra, en sık kullanılan JAWS kısayollarına göz atıp kursumuzu sonlandıracağız.

Sunumu Gösteri Olarak Kaydetme

Zaman Zaman PowerPoint içinde hazırladığımız bir sunumu yalnızca gösteri olarak kaydedebiliriz. Bunun anlamı oluşan yeni dosyanın yalnızca gösteri amaçlı olarak kullanılabilmesidir. Bu dosya giriş tuşuna basılarak açıldığında, kullanıcının karşısına doğrudan F5 tuşuna basarak görüntülenen slayt gösterisi çıkar. Dosya üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz ve Eskeyp tuşuna basıldığında dosya kapanır. Bu dosyalar Ofis 2007 ve 2010 sürümlerinde .ppsx, ofis 2003 sürümünde ise .pps uzantısına sahiptir. Böyle bir dosya oluşturmak için Ders8 klasörümüzde bulunan Selen Özel Bilgi Yarışması 2011 Final Grubu.pptx dosyasını kullanalım.

Önce bu dosyayı açalım. Ardından Ofis 2003, 2007 ve 2010 kullanıcıları Alt+D tuşlarına basarak, Dosya menüsüne ya da Ofis menüsüne girelim.

Burada yön tuşlarımızla farklı kaydet seçeneğini bularak girişe basalım. Doğrudan F12 tuşuna basılarak da farklı Kaydet iletişim kutusu açılabilir.

Bir kez tab tuşuna basarak dosya türü bölümüne gelelim.

Burada yön tuşlarına veya P harfine basarak, PowerPoint Gösterisi *.ppsx veya Ofis 2003 sürümünde *.pps öğesini bulup girişe basalım.

Bir kez daha tab tuşuna basıp kaydet seçeneğini bulalım ve girişe basalım. Böylece bulunduğunuz klasöre aynı adda bir pps veya ppsx uzantılı dosya konulacaktır. Bu dosyayı dilediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

 

Sunumu CD veya Klasör için paketleme

Zaman Zaman bilgisayarında Powerpoint programı olmayanlar veya eski sürümleri kullananlarla da sunumunuzu paylaşmak isteyebilirsiniz. PowerPoint, CD için paketle özelliğiyle böyle bir şeye imkan vermektedir. Bu biçimde oluşan klasörde, PowerPoint’in çalışabilmesi için gerekli tüm dosyalar kopyalanır. Sunumuzu CD İçin Paketlemek için aşağıdaki adımları izleyelim. Yine klasörümüz içindeki Selen Özel Bilgi Yarışması 2011 Final Grubu.pptx dosyasını kullanalım.

·         Ofis 2003 Kullanıyorsak, Dosya menüsünden CD için Paketle öğesini bulup girişe basalım. Ofis 2007 kullanıyorsak, yine Alt+d ile ofis menüsüne girip Yayınla alt menüsü içine sağ yön tuşuyla girelim ve CD için paketle öğesini bulalım. Ofis 2010 kullanıyorsak, Yine Alt+D ile arka sahne görünümü olarak da adlandırılan dosya sekmesine girelim. Bu sekme diğer şerit menülerinin aksine tüm ekranı kaplar. Ofis 2007’den farklı olarak, bu menüde de çeşitli sekmeler bulunmaktadır. Kaydet ve Gönder sekmesi bunlardan biridir. Bu sekmeye gelindiğinde, ekranon orta ve sağında bulunan bölümlerd de değişiklik olur. Bu tür sekmeler bir nevi alt menü gibidir. Bu nedenle, ekranın ortasında bulunan kaydet ve gönder ile ilgili bölümlere ulaşmak için tab tuşu veya sağ yön tuşu kullanılabilmektedir. İşte biz de 2010 kullanıyorsak, Kaydet ve Gönder Sekmesi üzerinde sağ yön tuşuna basıp aşağı yön tuşuyla ilerleyerek “Sunumu CD İçin Paketle” seçeneğini bulabiliriz.

·         Bu alanda girişe bastığımızda, Ofis 2003 içersinde doğrudan paketleme iletişim kutusu karşımıza çıkacaktır. 2007 veya 2010 kullanıyorsak ise çeşitli dosyaların güncelleştirileceğine ilişkin bir uyarı karşımıza çıkar. bu bölüme boşluk çubuğuyla tamam diyerek, CD paketleme iletişim kutusunu açalım.

·         Bu iletişim kutusunda, Paketimizin adının bulunduğu ve varsayılan olarak Sunun CD’si yazan yazma alanı, Dosya Ekle, Seçenekler, CD’ye Kopyala, Klasöre Kopyala ve kapat düğmeleri bulunur. Bunlar arasında tab ile dolaşılabilir.

·         Dosya ekle düğmesine basılırsa, pakette yer almasını istediğiniz başka PowerPoint dosyaları da pakete eklenebilir.

·         Seçenekler bölümüne girilirse, Burada sunumun otomatik olarak mı yoksa kullanıcıya bağlı olarak mı CD’den yürütüleceğini, dosyaların güncelleştirilip güncelleştirilmeyeceğini, Bağlı dosyaların da pakete girip girmeyeceğini, ayarlayabilir, dilerseniz paket için açma ve değiştirme parolası belirleyebilirsiniz.

·         Bu bölümlerle işiniz bittikten sonra Klasör Kopyala veya CD’ye kopyala düğmelerinden dilediğinize basın. CD’ye kopyala düğmesine basacaksanız, CD sürücünüze yazılabilir bir CD takmayı unutmayın.

·         CD’ye veya klasöre kopyala düğmesine bastıktan sonra, Klasör adı ve konumunu değiştirebileceğiniz bir bölüm karşımıza çıkacaktır. Burada klasör adını değiştirebilir Gözat düğmesine basarak konumu ayarlayabiliriz. Bir şey değiştirmeyeceksek tamam düğmesine basalım.

·         Burada bağlantılı dosyaları kopyalayıp kopyalamayacağımızı soran bir diyalok karşımıza çıkar evet düğmesi üzerinde boşluk çubuğuna basalım.

·         Bu işlem sonunda, tekrar CD için paketle iletişim kutusunun ana bölümüne ulaşırız. Tab ile kapat düğmesini bulup boşluk çubuğuna basalım.

·         Ardından belirlediğimiz konuma giderek adlandırdığımız klasörü bulabiliriz. Bu klasör içinde birçok dll dosyasının yanı sıra, Powerpoint dosyamızın kendisi ve varsa bağlantılı dosyalar da yer alır. Ofis 2010 paketinde, DLL ve gerekli dosyalar paket içinde ayrı bir klasörde konumlandırılmıştır.

 

Sunuyu El İlanı Olarak MS word İçinde yayınlama

Bazı durumlarda, hazırladığımız sunuyu dinleyicilerimize el ilanı olarak dağıtmak isteyebiliriz. Ya da sunuyu Word programına göndererek çok daha kolay okumak isteyebiliriz. Böyle bir şey için aşağıdaki adımları izleyelim.

·         Ofis 2003 kullanıyorsak, PowerPoint dosyamız üzerinde Dosya menüsüne, Oradan da Gönder alt menüsüne girelim ve buradan Microsoft Office Word öğesini seçelim.

·         Ofis 2007 kullanıyorsak, Alt+D ile ofis menüsüne girelim ve yayımla alt menüsüne girdikten sonra Microsoft Word’de El İlanı Oluştur öğesini seçelim.

·         Ofis 2010 kullanıyorsak ise, Önce Alt+D ile dosya bölümüne girelim. Buradan Kaydet ve Gönder sekmesine gelip sağ yön tuşuna basalım. Aşağı yön tuşuyla ilerleyerek dosya türleri altında bulunan Dinleyici notları oluşturu bulduktan sonra, tab tuşuna basalım ve karşımıza çıkan Microsoft Word el İlanı Oluştur öğesi üzerinde girişe basalım.

·         Gelen iletişim kutusunda tab ile ilerlediğimizde 5 seçim düğmesinden oluşan bir bölüm karşımıza çıkacaktır. Bu seçim düğmeleri sırasıyla “Slaytların Yanındaki Notlar, Slaytların Yanındaki Satırlar, Slaytların Altındaki Notlar, Slaytların Altındaki Satırlar, Yalnızca Anahat Görünümü” seçenekleridir. Burada yalnızca anahat görünümü dışında bir seçim düğmesi seçildiğinde, bir kez daha taba basıldığında yapıştır, ve bağlantıyı yapıştır seçim düğmelerini görürüz. Bağlantıyı yapıştır deyip tamam düğmesine basarsak, PowerPoint içinde yaptığımız değişiklikler, oluşturduğumuz Word dosyasını da etkileyecektir. Yapıştır seçeneğini seçersek, Word dosyamız PowerPoint dosyamızdan bağımsız olacak ve PowerPoint içinde yapılan değişiklikler Word dosyamızı etkilemeyecektir.

·         En erişilebilir olarak okuma kolaylığı için Yalnızca ana hat görünümünü seçip tamam düğmesine basalım.

·         Böylece Tüm PowerPoint sunumu bir word dosyası olarak karşımıza çıkacaktır. Bu dosyayı dilersek kaydedebiliriz. Özellikle içersinde daha çok metin olan, ve okumanız gereken sunumlar varsa, bunları Word içersine aktarıp öyle okumak, çok daha erişilebilir olabilmektedir.

 

 

MS Word İçinde Anahat olarak hazırlanan bir metni PowerPoint sunusuna dönüştürme

 

Bir yazıyı önce Word içersinde çok daha hızlı bir biçimde yazıp sonra bu metni PowerPointe bir sunu olarak aktarmak mümkündür. Bunu yapabilmek için Word içindeki yazının anahat biçiminde olması gerekmektedir. Yani, yazılan tüm satırlar başlıklandırılmış biçimde yazılmalıdır. Bu durumda Başlık1 seviyesindeki satırlar Slayt başlık yer tutucularında görünürken, Başlık 2 seviyesindeki her satır, Obje yer tutucusunun birer madde imi olarak sunuma yerleşecektir. Böyle bir anahat hazırlayabilmek için şu adımları izleyelim.

·         Boş Bir Microsoft Word belgesi açalım.

·         En üst satıra Deneme Slaytı 1 yazalım.

·         Giriş Tuşuna Bastıktan sonra, her satıra aşağıdaki ibareleri yazıp Giriş tuşuna basalım.

·         Bu Birinci Madde imi
Bu ikinci Madde İme
Bu Üçüncü Madde imi

·         Şimdi ikinci slaytımızın adını yazalım: Deneme Slaytı 2

·         Giriş tuşuna bastıktan sonra, aşağıdaki ibareleri yazalım. Her ibare sonunda girişe basmayı unutmayalım.

·         Birinci Öğe
İkinci Öğe
Üçüncü Öğe

·         Yaptığımız ve 2 slayttan oluşmasını planladığımız bu yazıyı PowerPoint’in algılayabilmesi için başlıklandıralım. Bunun için önce ctrl+Home ile dosya başına gelelim. Ve Deneme slaytı satırı üzerinde Alt+Shift+Sol yön tuşuna basalım. Jaws satırı bize okuyarak başlık seviyesi 1 diyecektir. Eğer Alt+Shift+sağ yön tuşuna basarsak, başlık seviyeleri küçülecek, sol yön tuşuna basarsak büyüyecektir. Eğer kısayol tuşunda bir sorun olursa, Ofis 2007 ve 2010 kullanıcıları giriş sekmesi içindeki sitiller gurubu içinde bulunan hızlı sitiller aşağı açılır düğmesine girip buradan başlık 1 başlık 2 gibi öğeleri bularak girişe basabilirler.
Ofis 2003 kullanıyorsak ise bir kez Biçim menüsünden sitiller ve biçimlendirme bölümüne girildikten sonra çıkan listeden aşağı ve yukarı yön tuşlarıyla başlık1 başlık 2 gibi sitiller seçilebilir. Buraya bir kez girildiğinde, artık sitiller ofis 2003 içinde bir görev bölmesi olarak görülecektir. Yani yeni bir satır üzerinde yine başlıklandırma uygulanacaksa, sadece F6 tuşuna basmak ve karşımıza gelen listeden istediğimiz başlık sitilini seçerek girişe basmak yeterli olacaktır.

·         Yukarıdaki bilgileri kullanarak Deneme Slaytı1 ve Deneme Slaytı 2 satırlarına başlık1 diğer satırlara Başlık2 sitilini uygulayalım. PowerPointin algılayabilmesi için her satıra tek tek doğru sitili uygulamamız gerektiğini unutmayalım.

·         İşimiz bittiğinde yön tuşlarımızla gezerek sitili doğru uygulayıp uygulamadığımızdan emin olalım.

·         Artık dosyamızı ctrl+S ile kaydedelim.

·         Ofis 2003 kullanıyorsak, doğrudan dosya menüsü içindeki gönder alt menüsüne girerek buradan PowerPoint seçeneği üzerinde giriş tuşuna basılarak, hazırladığımız bu anahat PowerPointe gönderilebilir.

·         Ancak ofis 2007 veya 2010 kullanıyorsak, dosyamızı kaydettikten sonra kapatalım ve boş bir Powerpoint sunusu açalım. Ctrl+O ile aç iletişim kutusunu görüntüleyelim.

·         Bir kez tab tuşuna basarak dosya türü liste kutusuna gelelim. Burada yön tuşları yardımıyla, Tüm Anahatlar (*.txt;*.rtf;*.doc;*.wpd;*.wps;*.docx;*.doc) öğesini bulup giriş tuşuna basalım.

·         Tab ya da shift+tab ile ilerleyerek listeden daha önce kaydettiğimiz dosyamızı bulup giriş tuşuna basalım.

·         Eğer başlıklandırmayı doğru yaptıysak, F5 ile sunumu görüntülediğimizde, 2 slayttan oluşan bir sunum karşımıza çıkacaktır. Birinci slaytta deneme slaytı1 başlık yer tutucusunda, Birinci, İkinci ve Üçüncü madde imi yazıları ayrı birer madde imi olarak obje yer tutucusunda görünecektir. Deneme Slaytı2 ve alt maddeleri de ikinci slaytın başlık ve obje yer tutucularında görünecektir.

 

JAWS For Windows’a Özel Bazı Temel PowerPoint Kısayolları

JAWS for Windows, PowerPoint’i genel oranda destekleyen scriptler üretmiştir. Bu vasıtayla, birçok PowerPoint nesnesi tanınabilmektedir. Aşağıda Insert+H harfiyle PowerPoint içinde alabileceğiniz yardım bölümüne yer verilmiştir. Ayrıca bir PowerPoint dosyası üzerinde Insert+F1 tuşuna basarak da bulunduğunuz nokta ve yapabileceklerinizle ilgili Türkçe yardım alabilirsiniz. Türkçe JAWS sürümlerinde PowerPoint içinde alacağınız mesajlar, Insert+H ve Insert+F1 mesajları tamamen Türkçedir.

İşte kullanabileceğiniz bazı kısayollar:

·         Jaws seçeneklerini ayarlamak için,  Insert+v tuşlarını kullanın.

·         Listeden bir nesne seçmek için, CONTROL+SHIFT+O tuşlarını kullanın.

·         Listeden bir köprü bağlantı seçmek için, Insert+F7 tuşlarını kullanın.

·         Eğer varsa, seçilen nesnenin bağlantısına gitmek için, Control+Shift+Enter tuşlarını kullanın.

·         Şu anki slayt görünümü veya gösterisiyle ilgili bilgi öğrenmek için, Control+Shift+S tuşlarına basın.

·         Şu anki slaytı okumak için, Insert+A tuşlarını kullanın.

·         Seçilen metin, nesne veya slaytı okumak için, Insert+Shift+Aşağı Yön tuşlarını kullanın.

·         Seçilen nesneyi duymak için, Insert+Tab tuşlarını kullanın.

·         Seçilen tabloyu satır satır okumak için, Insert+Shift+R tuşlarını kullanın.

·         Seçilen tabloyu Sütun sütun okumak için, Insert+Shift+C tuşlarını kullanın.

·         Tablo okuma yöntemini değiştirmek için, Control+Shift+T tuşlarını kullanın.

·         Seçilen şeklin animasyon durumu ve betimlemesini duymak için,  Control+Shift+A tuşlarını kullanın.

·         Konuşmacı notunu duymak için, control+shift+n tuşlarını kullanın.

·         Seçilen nesnenin boyutlarını ve yerini öğrenmek için, Control+Shift+D tuşlarını kullanın.

·         Durum çubuğunu öğrenmek için, Jaws Tuşu +sayfa aşağı tuşuna basın.

·         Paragraf seviyesini arttırmak için, Alt+Shift+Sol Yön tuşlarına basın

·         Paragraf seviyesini azaltmak için, Alt+Shift+Sağ Yön tuşlarına basın.

 

Bu kısayol tuşlarının yanı sıra, Bir slayt üzerinde Insert+F1 tuşuna bastığınızda, o an hangi slaytta olduğunuzu, slaytta kaç yer tutucu olduğunu, O an hangi düzeyde olduğunuzu ve temel olarak yapabileceklerinizi anlatan bir mesajla karşılaşırsınız. Bu nedenle, PowerPoint veya JAWS ile uyumlu herhangi bir program kullanırken, Insert+H ve Insert+F1 tuşlarını mutlaka aklınızda tutun ve her an kullanabileceğinizi unutmayın.

 

Ödev

Bu son dersimizde yaptıklarımızı pekiştirebilmek için, Microsoft Word programında doğru biçimde başlık sitillerini oluşturarak, 5 slayttan oluşabilecek bir metin hazırlayın ve ardından bu metni kaydedin. Daha sonra bu metni PowerPoint sunusuna dönüştürüp bu metni de kaydedin. Son olarak bu metni gösteri olarak kaydedin ve CD için bir paket oluşturun. En nihayetinde, bu sunumu yeniden Word içersine el ilanı olarak gönderin., 

Hazırlanan tüm içeriğin faydalı olması umuduyla

 

Genel Ödev

Okuduğunuz 8 derste öğrendiklerinizi sınamak ve pekiştirmek için, en az 10 slayttan oluşan bir sunum  hazırlamanızı öneriyoruz. Bu slaytların dilediklerinize, resim ve ses ekleyin. Bu resim ve seslerin yazılı metinden sonra çalması için gerekli animasyonları ve zamanlamayı kullanın.  Eklediğiniz resim ve seslere mutlaka metin açıklamaları koyarak sunumunuzun erişilebilir olmasını sağlayın. Hazırladığınız sunumun türüne göre bir grafik veya tablo da kullanabilirsiniz.

Bir sanatçının hayatı, bir şehrin tanıtımı, bilimsel bir konunun incelenmesi veya belirleyeceğiniz herhangi bir konuda öğrendiklerinizi kullanarak hazırlayacağınız bir sunum, bilgilerin daha kalıcı biçimde zihninizde yer etmesine yardımcı olacaktır.

Kitabın Sonu

 

Kaynakça

 

Freedom Scientific Training Department (2010) PowerPoint 2003 and 2007 with JAWS and MAGic
http://www.freedomscientific.com/Training/training-powerpoint.asp

Harrison. Earl. (2000) PowerPoint 2000 With JAWS For Windows Audio Tutorial, Freedom Scientific, inc.

Microsoft Office Yardım Sistemi, PowerPoint Yardım ve Nasıl Yapılır
http://office.microsoft.com/tr-tr/powerpoint-help/

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle