Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Seçmen Kayıt Sorgulama için Yapılması Gereken İşlemler

Yorum ve Yazılar

YazarMurat Akyol

Tarih20.02.2017

Toplam okunma785

E-devlet şifresi bulunan kişiler seçmen sorgulama işlemini e-devlet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirler.

Aşağıdaki işlemler Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesi üzerindendir.

Öncelikle aşağıdaki bağlantıya giriyoruz.

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp

Açılan ekranda kısa bir bilgilendirme yazısı var. Bu yazıyı okuduktan sonra kapat düğmesiyle ilgili alanı kapatabiliyoruz.

Sorgulama ekranında nüfus cüzdanı ve TC kimlik kartı seçenekleri onay kutusu şeklinde ve varsayılan olarak nüfus cüzdanı seçeneği seçili durumda olduğundan o alana dokunmanıza gerek yok.

Nüfusa kayıtlı il seçim kutusu üzerinde enter yapıp ilimizin baş harfini basarak aradığımız ili sorunsuz bulabiliriz. İlimizi ister oklarla, ister baş harfini basarak ilgili kutudan seçebiliyoruz.

Seçimi yaptıktan sonra bir kere tab tuşuna basıyoruz ve bu alana TC kimlik numaramızı yazıyoruz.

Bir kere daha tab basıp bu kez Sıra No muzu yazıyoruz.

Bir kere daha tab bastığımızda güvenlik kodu alanı geliyor ve Jaws bize, güvenlik resmini sesli dinlemek ve tekrar ettirmek için nokta tuşuna basınız diyor.

Bu alana gelip uyarıyı duyduğumuzda klavyemizdeki nokta işareti yapan tuşa basıyoruz. 

Anlaşılır bir ses bize, birazdan duyacağınız kelimelerin baş harflerini yazınız diyor ve kodlanarak şehir adları okunuyor.

Biz form kipinden çıkmadığımız için kelimeler okunurken baş harflerini sırayla yazıyoruz.

Örneğin: Kırşehir dediyse K, Adana dediyse A şeklinde söylenen altı yedi tane kelimenin baş harflerini sırayla girip bir kere daha tab yapıyoruz ve sorgula düğmesine enter’layıp sorgulama sonuç sayfasına düşüyoruz.

Burada seçmen kaydımızı, engel durumumuzun var olup olmadığını var ya da yok şeklinde görüntülenmesini sağlayabiliyoruz.

Ayrıca e-posta ve telefon yazım alanlarına dilersek e postamızı ve telefonumuzu girebilir, “e posta ile bilgilendirme almak istiyorum”, “kısa mesajla bilgilendirme almak istiyorum” kutularının birini ya da her ikisini de işaretleyebiliriz. Bu sayede oy kullanacağımız sandık sonuçları açıklandığında e-posta ya da kısa mesajla ya da her ikisiyle de bilgilendirme almamız mümkün oluyor. 

YSK tarafından hazırlanan ve 2017 Nisan ayında yapılacak Referandumda, engelliler ile ilgili düzenlemeleri ve hakları içeren belgelere aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz:

 

2017 Halk Oylaması afiş ve bilgilendirme dokümanları: 40 MB.

https://drive.google.com/open?id=0B_2Wd5OEbbCndWtrdHQxOUwySWc

 

Yukarıdaki bağlantıda yer alan arşiv içerisinden de ulaşabileceğiniz, Yurt içi seçmen oy kullanma talimatları ve YSK Oyunuzu Engelsiz Kullanın Broşürü: kota sorunu yaşayanlar için 2 MB.

https://drive.google.com/open?id=0B_2Wd5OEbbCnU0xMRFUtYzdUdDg

 

 

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle