Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Selen Özel 2012 Bilgi Yarışması 5 Mayısta yapılıyor!

Selen Özel Bilgi Yarışması

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih29.04.2012

Toplam okunma1074

Selen Özel Bilgi Yarışması 2012
( 05 Mayıs 2012 - Engelsiz ErişimDerneği)
 
“Bilgelik için tek anahtar devamlı soru sormaktır... Şüphe ederek bir araştırmaya başlarız. Araştırmakla da doğruya ulaşırız.”

Peter Abelard

İşte soru sormayı ve sorgulamayı kendine bir yaşam felsefesi  olarak benimsemiş Engelsiz Erişim Derneği  Bilgi Yarışmamızın beşincisi Selen Özel Adıyla 05 Mayısta Gerçekleşiyor.

5 yıldır her adımını Engelsiz Erişim Derneği üyeleri olarak planladığımız ve büyük bir heyecanla gerçekleştirdiğimiz bilgi yarışmamızın beşincisi bu yıl 05 Mayıs 2012 tarihinde Boğaziçi Ünüversitesin’de Gerçekleşecek. Anımsanacağı üzere, Yarışmamıza 2010 yılında kaybettiğimiz Arkadaşımızı anmak amacıyla, Selen Özel bilgi yarışması adını verdik. Bu çok değerli mücadeleci ve aktivist arkadaşımızın adını gelecek kuşaklara iletmeyi ise, derneğimizin bir misyonu olarak görüyoruz. Bu yılki grupların oluşturulması noktasında 3 kişilik gruplarınıza, eğer isterseniz, 2 görme engellinin yanında, diğer engel guruplarından ya da, engelsiz bir arkadaşınızı da dahil edebileceksiniz.

Yarışmamız her yıl olduğu gibi 15 sorudan oluşacak. Bu yıl soruların dağılımı ve türlerine ilişkin bazı değişiklikler yaptık. Buna göre, 1’er adet, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe, psikoloji, matematik, sağlık, spor, yemek kültürü, uluslararası ilişkiler, engellilik,  bilişim, kültür sanat,  güncel ve  sesli soru yarışmamızın soruularını oluşturacak. Yani psikoloji, uluslar arası ilişkiler, yemek kültürü ve sesli soru gibi yeni kategoriler de yarışmamıza eklenmiştir. Yine yarışmamızda ön eleme turları ve final turu olacak. Bu oturumlarda ilk sırada yer alacak gruplar doğrudan final oturumunda yarışmaya hak kazanacak. Oturum ikincileri arasında ise eşitliğin bozulduğu anda soruyu bilen grubun finale yükseleceği mini bir oturum daha gerçekleştirilecek. Yani ön eleme oturumlarındaki tüm grup birincileri ile ikinciler arasında gerçekleştirilecek mini oturumu kazanan gruplar final oturumunda yarışacak.

Her zaman olduğu gibi ön eleme turlarındaki sorularımız çoktan seçmeli, yedek ve final sorularımız ise tek yanıtlı olacak.

Bu yılda Yarışmamızda ilk üç sırada yer alan gruplara mütevazı ödüllerimiz var.
Üçüncü olan gurup üyelerine yüzer  lirallık hediye çeki,  ikinci olan gurup üyelerine Ercan Tutal’ın belirlediği bir restoranda iki kişilik akşam yemeği,   birinci olan grup üyelerine  ise Braille teknikten tercihlerine göre lisanslı jaws for Windows, nuance talks veya magic programlarından birini armağan edeceğiz. Ayrıca yarışmamızı ilk üç sırada tamamlayan tüm grup üyelerine  Ercan Tutal ile Kaş’da dalış ödülü kazanacaklarının müjdesini de vermekten sevinç duyuyoruz. Başka bir  sürprizimiz ise bu yıl yarışmamızda seyirciye sor bölümünün eklenmesiyle yarışma coşkumuzu biraz daha arttırmak olacak. Her oturumda, çekilişle belierleyeceğimiz bir konuğumuza bir soru soracağız ve bu soruyu bilmesi halinde kendisine görentek’ten 4 gb’lik flaş bellek hediye edeceğiz.

Yarışmanın ötesinde, bir arada olmak, bir şeyler paylaşmak, heyecanlı anlar yaşamak isterseniz, 05 Mayıs cumartesi günü saat 10:00’da sizleri de Boğaziçi Üniversitesi Kuzey park binasına  bekliyoruz.

Sizler de bizimle olmak ve yarışmamıza katılmak isterseniz, 3 kişilik grubunuzu oluşturun. Oluşturduğunuz grup üyelerinin isim ve soy isim, Cep telefonu ve varsa e-postalarını içeren yazıyı

mail@engelsizerisim.com

adresine gönderin ya da

www.engelsizerisim.com

adresindeki iletişim bağlantısına girip buradaki iletişim yollarından biri aracılığıyla bize bildirin.

Yarışmamıza 04 mayıs akşamına kadar başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer 3 kişilik bir grup kurmakta güçlük yaşıyorsanız üzülmeyin. Bu durumu bize bildirdiğiniz taktirde, grup oluşturmakta güçlük yaşayan ama yarışmamıza da katılmak isteyen arkadaşlarımızı biz yeterli sayıya ulaşır ulaşmaz bir grup haline getireceğiz.


Elbette yarışmacı olmanız şart değil. Bu heyecanı yerinde izlemek için 05 mayıs günü yarışmacı olsun olmasın hepinizi Boğaziçi Ünüversitesinde görmeyi arzuluyoruz.

Engelsiz Erişim Derneği olarak Selen Özel’I bir kez daha anıyor ve hep birlikte daha erişilebilir günlere diyoruz.

Yarışmayla ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki cep telefonları yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

Engin Yılmaz:   Skype actions   Skype actions  0532 552 1140 

Adem Vural:   Skype actions   Skype actions  0533 343 36 08  

Tarih: 05 Mayıs 2012 Cumartesi

Saat: 10:00

Yer: Boğaziçi Ünüversitesi Kuzey Kampüs yerleşkesi,  Kuzey Park Binası 104 nolu salon 

Ulaşım:

Boğaziçi Üniversitesine gelebilmek için Rumeli Hisarüstü yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Rumeli Hisarüstüne, Taksim, Şişli, Kabataş, Sarıyer
ve Kadıköy yönünden otobüsler bulunmaktadır. Bu hatların numaraları aşağıdaki gibidir.

Taksim-Hisarüstü Otobüsü 559C
Kabataş-Hisarüstü 43R
Şişli-Hisarüstü 59R
Sarıyer-Hisarüstü 59RS
Kadıköy-Hisarüstü 125

Yarışma mekanını bulmakta zorlanacağını düşünen davetlilerimizin nispetiye durağında inmeleri halinde, yukarıdaki telefon numaralarından bize ulaştıkları taktirde kendilerine yardımcı olacağımızı bildirmek isteriz.

Yarışmaya araç veya taksiyle gelecek arkadaşlarımız eğer Anadolu yakasından geleceklerse, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanarak Köprü çıkışından doğrudan Etiler Sapağına saparak Rumeli Hisarüstüne ve Boğaziçi Üniversitesine Gelebilir.

Avrupa yakasından gelecek arkadaşlarımızın ise, Zincirlikuyu, Etiler Akmerkez Yolunu kullanarak Rumeli Hisarüstüne gelmeleri, veya sahilden gelecek arkadaşlarımızın Bebek yönünden Rumeli Hisarüstüne çıkmaları gerekmektedir.

Anadolu Yakasından otobüs yoluyla gelmek isteyen,  ancak Kadıköy civarında oturmayan arkadaşlarımızın, Mecidiyeköy Topkapı yönüne giden ve birinci köprüden geçen otobüslere binerek köprü çıkışında inmeleri ve metrobüsten yukarı çıkarak Taksim ve Kabataş yönünden gelen 559C veya 43R otobüslerine binmeleri faydalı olacaktır. Eğer Beşiktaş yönündeki bir otobüse bindiyseniz, Yıldız durağında inip karşıya geçerek yine Taksim veya kabataş’tan gelen otobüslere binebilirsiniz.

Adem Vural: 

Skype actions   Skype actions  0533 343 36 08 

Engin Yılmaz: 

Skype actions   Skype actions  0532 552 11 40  

 
 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle