Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Siyah Baston Yürüyüşü!

Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih14.10.2015

Toplam okunma1214

Sevgili Dostlar, bildiğiniz gibi 14-17 Ekim tarihlerinde Beyaz Baston ve erişilebilirlik festivalimizin ikincisini yapmayı planlamıştık. Festivalimizin teması, Eşit, Erişilebilir, Engelsiz bir yaşamın bir hak olduğuna dikkat çekmek ve bunun mümkün olduğunu vurgulamaktı. Ancak 10 Ekim’deki hain saldırı bu festivali ertelememize neden oldu. Çünkü biliyoruz ki, nereden gelirse gelsin, aslında böyle canice saldırılar, esasen farklılıkların bir arada yaşamasına ve birlikte var olmasına yönelik yapılıyor. İnsanları tek tipleştirmeyi, düşünmemeyi, ötekileştirmeyi amaçlıyor.

Bizler de engellenmiş bireyler olarak, en çok farklılıklarımızın yok sayılmasından ve görünmez olmaktan zarar görüyoruz. Biliyoruz ki, barışın olmadığı, şiddetin ve korkunun kol gezdiği ortamlarda Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Bir yaşam asla mümkün olmayacak. Biliyoruz ki, farklılıkların susturulmaya ve kanla bastırılmaya çalışıldığı ülkemiz de bastonlarımız da beyaz kalamayacak. 15 Ekim Dünya Beyaz baston günü. Bizler bugün bastonlarımızı karartarak, Şiddet ve zorbalığın, bozulan barışın farklılıklarımızı nasıl da silme amacı taşıdığını kamuoyuna haykırmayı planladık. Bizler bugün siyah bastonlarımızla sessiz bir yürüyüş yaparak farklılıklarımızı yok etmeye çalışan, Ankara’da ve diğer yerlerde ellerine yüzlerce masum insanın kanı bulaşan katillere karşı korkmadığımızı ve var olmaya devam edeceğimizi göstermeyi istedik.

Kendini engellenmiş hisseden herkesle, bastonlarınızla , sandalyelerinizle, varlığınızla, farklılıkların yanyana yaşayabileceğini ve bir zenginlik olduğunu vurgulamak isteyen herkesle’ 15 Ekim Perşembe günü, Saat 18:30’da Taksim Tünelde buluşuyoruz.

Burada bastonlarımızı siyahlara bürüyüp Taksim meydanına kadar yürüyeceğiz.

Dileyenlerle aynı Yürüyüşü 15 Ekim Perşembe Saat 12:00’da Boğaziçi Üniversitesi GETEM’in önünden Güney kampüse yapacağız.

Herhangi bir yeti kaybınız olsun veya olmasın, kendini engellenmiş hisseden, barışı bozanlara karşı haykırmayı arzu eden herkesi bekliyoruz.

Tüm kamuoyuna

Saygılarımızla duyrulur.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle