Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

SOSYAL AİKİDO EĞİTİM PROGRAMI ve EĞİTİMCİ BİLGİLERİ

2018-2019 Eğitim Sezonumuz

YazarElif Ünver, Engin Yılmaz

Tarih11.11.2018

Toplam okunma180

Kişisel bilgileri:

Adı Soyadı: Elif Ünver, Engin Yılmaz.

 

İletişim Bilgileri:

 

GSM: Elif 0530 604 46 26 Engin 0532 552 11 40

 

E-posta Adresi:

 

helifunver@gmail.com

 

 

engin_yilmaz@yahoo.com

 

Eğitim Programı Hakkında:

 

Eğitimin Adı: Sosyal Aikido

 

Eğitimcinin Notu: Sosyal Aikido ismi, bu eğitim için bize oldukça uygun göründü. Bilindiği gibi aikido, bir savunma sanatıdır. Kişinin, saldırganı etkisiz hale getirmesi ve saldırganın zarar görmeden korunması amacı ile ortaya çıkmış bir disiplindir. Biz de bu eğitimde, günlük yaşamda engelliler olarak karşımıza çıkan mikro saldırganlık, aşırı müdahalecilik, iyi niyet adı altında engelleyicilik gibi davranışları etkisiz hale getirmek ve bu durumlardan mümkün olan en az duygusal zararla kurtulmak için ne tür alternatif yöntemlerimizin olabileceğini tartışacağımızı göz önünde bulundurarak, Sosyal Aikido isminin metaforik de olsa uygun bir isim olduğunu düşündük. Bakalım siz de içeriklerimizin, eğitimin ismiyle örtüştüğünü düşünecek misiniz!

 

Eğitimin Amacı: Bu eğitim, genel olarak engelliler, özelde de körler olarak günlük yaşamda karşılaştığımız ve çoğu kez baş etmekte zorlandığımız iletişim ve erişilebilirlik temelli problemlere, alternatif bir bakış açısı kazanmak, deneyimlerimizi paylaşarak çözüm yöntemlerimizi genişletmek ve böylesi durumlarla sürekli olarak karşılaşmanın getirdiği tükenmişlik, toplumdan uzaklaşma ve diğer rahatsız edici duyguların üstesinden gelmek için güçlenmeye yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.

 

Eğitim Takvimi:

 

 • 22.11.2018 Perşembe: Sokakta yardım adı altında karşılaşılan aşırı müdahale karşısında engellenmişlik hissi ve alternatif tepkiler.
 • 29.11.2018 Perşembe: Toplu taşımada yaşanan teşhire karşılık, sıradan olma isteği ve alternatif tepkiler.
 • 06.12.2018 Perşembe: Taksi gibi bireysel ulaşım araçlarında yaşanan karşılıklı güvensizlik ve alternatif önlemler.
 • 13.12.2018 Perşembe: Hava alanları, tren, metro istasyonları, AVM’ler gibi mekanlarda, mekanın bilinmezliği karşısında çaresizlik ve oryantasyon kaybı ve alternatif çözümler.
 • 20.12.2018 Perşembe: Banka ve noterlerde yaşanan ayrımcılık karşısında duyulan öfke ve alternatif tepkiler.
 • 27.12.2018 Perşembe: Sağlık kuruluşlarında yaşanan hasta hakları ve gizlilik ihlalleri karşısında, birey olarak algılanma hakkı ve görünmezlik hissi ile alternatif tepkiler.
 • 03.01.2019 Perşembe: Alışveriş merkezlerinde ve marketlerde karşılaşılan erişilebilirlik sorunlarının yarattığı tükenmişlik ve anlaşılmama hissi ile alternatif çözümler.
 • 10.01.2019 Perşembe: Restoran ve kafe gibi sosyal alanlarda yaşanan utanma ve çekingenlik hissi ve alternatif yöntemler.
 • 17.01.2019 Perşembe: Sinema, tiyatro, müze gibi sosyo-kültürel etkinliklerde karşılaşılan ve erişilebilirlik eksikliklerinin yarattığı hayal kırıklığı ile alternatif çözüm yöntemleri.
 • 24.01.2019 Perşembe: Düğün, parti, konser gibi sosyal ortamlarda gürültü ve karmaşa karşısında yaşanan yalnızlık ve soyutlanma hissi ile alternatif yöntemler.
 • 31.01.2019 Perşembe: Seminer ve fuar gibi eğitim ve kültür faaliyetlerinde karşılaşılan, ihtiyaçların karşılanmaması durumunda yaşanan edilgenlik ve yok sayılma hissi ile alternatif çözümler.
 • 07.02.2019 Perşembe: Okul, sınıf, iş yeri gibi ortamlarda kurulan ilişkilerin, gerçek arkadaşlık mı yardım severlik mi olduğunu anlayamamaktan doğan kararsızlık ve güvensizlik hissi ile alternatif çözümler.
 • 14.02.2019 Perşembe: Akraba ziyaretlerinde yaşanan acıma ve aşırı merhamet karşısında hissedilen yabancılaşma hissi ve iletişimsizlik ile baş etme.
 • 21.02.2019 Perşembe: İş görüşmelerinde karşılaşılan önyargı karşısında umutsuzluk ve öz güven kaybı ile alternatif çözümler.
 • 28.02.2019 Perşembe: İşyerinde yaşanan ve sahip olunan niteliklere göre alt seviyede görevlendirme karşısında hissedilen yok sayılma hissi ile alternatif çözümler.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle