Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Tatil Hürriyeti Engellendi

Basın Açıklamaları

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih18.09.2019

Toplam okunma0

Gün geçmiyor ki bir ayrımcılık vakasıyla karşılaşmayalım. Bu kez yaşanan durumu akıllara durgunluk verecek bir olay olarak nitelendirmemizin nedenini, açıklamamızın detaylarını okuduğunuzda sizin de anlayacağınıza inanıyoruz.

PEMAR Beach Resort Side ‘Rezaleti’ başlığıyla turizminsesi.com web sitesinden yayınlanan makale aracılığıyla  öğrendiğimiz olayda, PEMAR Beach Resort isimli turizm işletmesi tarafından görme engelli iki misafirin tatil hürriyeti insanlık dışı bir biçimde engellendi.

Görme engelli misafirler Özden ÇETİN ve Engin GRANTEPE 25.01.2019 tarihinde Tatilbudur isimli rezervasyon sitesi üzerinden, Side konumunda bulunan Pemar Beach Resort isimli otele 03.09.2019 giriş tarihli rezervasyon yaptırmış ve gerekli organizasyon ve planlamaları yaparak, tatil gününü beklemeye başlamışlardır. Ancak 02.09.2019 günü akşam saatlerinde aldıkları telefonla akıllara durgunluk veren ayrımcılık politikası devreye girmiş ve Pemar Beach Resort isimli otel tarafından aranarak fiziki koşulları uygun olmaması sebebiyle otellerine görme engelli misafirlerin kabul edilmediği bilgisi iletilmiştir. Yapılan itirazlardan sonra kendilerine dönüş olmaması nedeniyle sorunun çözüldüğünü düşünen Özden ÇETİN ve Engin GRANTEPE , 03.09.2019 tarihinde Antalya’ya ulaştıklarında farklı bir otelde tatillerini geçirmek zorunda kalmışlardır. Özden ÇETİN tarafından aranan Pemar Beach Resort, görme engellileri yanlarında refakatçi olması halinde kabul edebileceklerini, aksi halde kendilerinin ücretli bir refakatçi temin edeceklerini ifade etmekte hiçbir sakınca görmeyerek; görme engellileri birey olarak kabul etmediklerini ve kişilik haklarını yok saydıklarını ortaya koymuştur.

1982 Anayasası’nın Temel Hak ve Hürriyetler bölümünde Seyahat Hürriyeti, Sosyal ve Ekonomik Haklar bölümünde ise Dinlenme Hakkı düzenlenmiş ve anayasal güvence altına alınmıştır. Bu hakların, yine Anayasa ile belirlenen koşullar dışında hiçbir şekilde ve hiçbir kurum ya da kişi tarafından sınırlanması veya kullanımının engellenmesi söz konusu değildir.

Ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ek Protokolleri ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve ayrıca İLO Sözleşmelerinde de Seyahat ve Dinlenme Hakkı düzenlenmiş ve bu sözleşmeler, Türkiye Cumhuriyeti tarafından Anayasa’da belirtilen koşullarla onaylanarak yürürlüğe girdiğinden, kanun hükmü kazanmıştır.

Anılan yasal düzenlemelerde yer alan Tatil ve Dinlenme Hakkı, sadece çalışanın haftalık ve yıllık izin kullanma hakkını değil, aynı zamanda, bu tatillerini nerede ve nasıl geçireceğine özgürce karar verme hakkını da kapsamaktadır. Zira, iş hayatında çalışanın fiziksel ve psikolojik sağlının korunması amacıyla getirilen bu düzenlemelerde hedeflenen, çalışanın işyerinde geçirdiği dönemde yaşamış olduğu stres, kaygı ve yorgunluktan kurtulması ve dinç, ruh ve beden sağlığı yerinde olarak tekrar iş yaşamına dönmesidir.

Pemar Beach Resort tarafından, yukarıda özetlenen tüm yasal düzenlemelere aykırı olarak, görme engelli misafirlerinin Tatil ve Dinlenme Hakkı açıkça ihlal edilmiştir.

            Anılan otelin sergilemiş olduğu tutum açıkça ayrımcılık içermekte olup; hem Uluslararası Sözleşmeler hem de Türk Ceza Kanunu bağlamında suç teşkil etmektedir.

Ayrıca yine söz konusu otel tarafından, engelli misafirleri birey olarak kabul edilmemiş; kişisel hakları da yok sayılmıştır. Zira, anılan otel tarafından, hiçbir mantıklı gerekçe belirtilmeksizin, sadece kendilerince bir değerlendirme yapılarak otelin fiziksel koşullarının uygun olmadığı belirtilmiş ve bundan hiçbir rahatsızlık duyulmamıştır. Gelecek kişilerin otellerini deneyimleyerek kişisel tercihlerine uygun olup olmadığını anlamalarına dahi izin verilmemiş; tıpkı bir eşyanın nerede durması gerektiğine karar verir gibi  otelden yararlanamayacakları kararına ulaşılmıştır.

Yapılan bu insanlık dışı muameleyi kınıyor, Pemar Beach Resort isimli işletmeyi, kamuoyu önünde Özden Çetin, Engin GRANTEPE ve onların nezdinde tüm engellilerden özür dilemeye davet ediyor ve her alanda olduğu gibi turizm alanında da evrensel erişilebilirlik kriterlerinin uygulanması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle