Ana i├žeri─če git   Payla┼č─▒ma git
Sol tarafta yar─▒m ay bi├žiminde latin alfabesiyle, a┼ča─č─▒da braille alfabesiyle Engelsiz Eri┼čim yaz─▒s─▒ ve ortada g├╝ne┼čin i├žinde u├žan bir ku┼č...

Yak─▒nla┼č

     
Ara

T├╝rk G├Ârme Engellilerden Microsoft M├╝hendislerine ├ça─čr─▒

Haberler

YazarEngin Albayrak

Tarih09.01.2015

Toplam okunma1391

Türk görme engelliler, microsoft firmas─▒n─▒ windows 10 içerisinde kapsaml─▒ ve i┼člevsel bir ekran okuyucuya yer vermeye ça─č─▒rd─▒lar. 

Görme engellilerin bilgisayar ve benzer araçlar─▒ kullanabilmeleri için, bu araçlar─▒n içerisinde ekran okuyucu ad─▒ verilen bir yaz─▒l─▒m bulunmas─▒ gerekiyor. Ekran okuyucu, bilgisayar vb araçlar─▒n ekranlar─▒nda yer alan her türlü denetimi sesli veya braille (körlere özel kabartmal─▒ yaz─▒) olarak tan─▒t─▒yor ve böylece bu araçlar─▒n görme engellilerce de kullan─▒lmas─▒na olanak sa─čl─▒yor.

Günümüzde Apple firmas─▒n─▒n hemen hemen tüm ürünlerinde, iPhone ve android sistemli dokunmatik araçlarda bile bu yaz─▒l─▒mlar bulunmakta ve bu sayede bu ürünler görme engelliler taraf─▒ndan da kolayl─▒kla kullan─▒labilmektedir.

Microsoft firmas─▒n─▒n ürünü olan ve özellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yayg─▒n olarak kullan─▒lmakta olan windows i┼čletim sistemi içerisinde de 2001 y─▒l─▒ndan beri "narrator adl─▒ bir ekran okuyucu bulundurulmas─▒na kar┼č─▒n, bu uygulama hemen hemen hiç bir yaz─▒l─▒m arayüzünü ba┼čar─▒yla okuyam─▒yor. Bu yüzden de, görme engellilerin bir i┼čine yaram─▒yor. Görme engelli windows kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n büyük bir bölümü, yakla┼č─▒k 1000 euro'ya sat─▒lan bir ba┼čka ekran okuyucuyu sat─▒n almak zorunda kal─▒yor.

Asl─▒nda ücretsiz ve oldukça ba┼čar─▒l─▒ bir ekran okuyucu seçene─či de bulunmas─▒na kar┼č─▒n, görme engelliler, bu uygulaman─▒n bulunup yüklenmesine kadar yine gören bir kullan─▒c─▒n─▒n yard─▒m─▒na gerek duyuyorlar. Oysa, mac, iPhone ve androit telefonlar bu sistemi kendi içlerinde bar─▒nd─▒rd─▒klar─▒ndan, bu araçlar─▒ sat─▒n al─▒r almaz, gören yard─▒m─▒ olmadan kullanmak mümkün olabiliyor. 

Görme engellilerin Microsoft'tan istedikleri, t─▒pk─▒ Macintosh bilgisayar, iPhone, i-pad ve android sistemli telefon ve tabletlerdeki gibi, ma─čazadan al─▒rken aktifle┼čtirebilecekleri ve araç içerisindeki tüm uygulamalar─▒ kullanmalar─▒n─▒ sa─člayacak yeterlilikte bir ekran okuyucu. E─čer Microsoft firmas─▒n─▒n mühendisleri böyle bir uygulama yazam─▒yorlarsa, nvda adl─▒ aç─▒k kaynak kodlu uygulamay─▒ sat─▒n alabilirler.

 

Görme engelliler bu amaçla :

Change.org

üzerinden bir kampanya ba┼člatt─▒lar. E─čer siz de bu kampanyaya imza vermek isterseniz:

┼ču ba─člant─▒y─▒ kullanabilirsiniz

 

Payla┼č:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kay─▒tl─▒ yorum bulunmuyor. ─░lk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle