Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Türk Görme Engellilerden Microsoft Mühendislerine Çağrı

Haberler

YazarEngin Albayrak

Tarih09.01.2015

Toplam okunma1409

Türk görme engelliler, microsoft firmasını windows 10 içerisinde kapsamlı ve işlevsel bir ekran okuyucuya yer vermeye çağırdılar. 

Görme engellilerin bilgisayar ve benzer araçları kullanabilmeleri için, bu araçların içerisinde ekran okuyucu adı verilen bir yazılım bulunması gerekiyor. Ekran okuyucu, bilgisayar vb araçların ekranlarında yer alan her türlü denetimi sesli veya braille (körlere özel kabartmalı yazı) olarak tanıtıyor ve böylece bu araçların görme engellilerce de kullanılmasına olanak sağlıyor.

Günümüzde Apple firmasının hemen hemen tüm ürünlerinde, iPhone ve android sistemli dokunmatik araçlarda bile bu yazılımlar bulunmakta ve bu sayede bu ürünler görme engelliler tarafından da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Microsoft firmasının ürünü olan ve özellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakta olan windows işletim sistemi içerisinde de 2001 yılından beri "narrator adlı bir ekran okuyucu bulundurulmasına karşın, bu uygulama hemen hemen hiç bir yazılım arayüzünü başarıyla okuyamıyor. Bu yüzden de, görme engellilerin bir işine yaramıyor. Görme engelli windows kullanıcılarının büyük bir bölümü, yaklaşık 1000 euro'ya satılan bir başka ekran okuyucuyu satın almak zorunda kalıyor.

Aslında ücretsiz ve oldukça başarılı bir ekran okuyucu seçeneği de bulunmasına karşın, görme engelliler, bu uygulamanın bulunup yüklenmesine kadar yine gören bir kullanıcının yardımına gerek duyuyorlar. Oysa, mac, iPhone ve androit telefonlar bu sistemi kendi içlerinde barındırdıklarından, bu araçları satın alır almaz, gören yardımı olmadan kullanmak mümkün olabiliyor. 

Görme engellilerin Microsoft'tan istedikleri, tıpkı Macintosh bilgisayar, iPhone, i-pad ve android sistemli telefon ve tabletlerdeki gibi, mağazadan alırken aktifleştirebilecekleri ve araç içerisindeki tüm uygulamaları kullanmalarını sağlayacak yeterlilikte bir ekran okuyucu. Eğer Microsoft firmasının mühendisleri böyle bir uygulama yazamıyorlarsa, nvda adlı açık kaynak kodlu uygulamayı satın alabilirler.

 

Görme engelliler bu amaçla :

Change.org

üzerinden bir kampanya başlattılar. Eğer siz de bu kampanyaya imza vermek isterseniz:

şu bağlantıyı kullanabilirsiniz

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle