Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

Türkiye Körler Federasyonu'nun Yüksek Seçim Kurulu Önünde Yapacağı Basın Açıklamasına Davet

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih14.02.2019

Toplam okunma0

Değerli takipçilerimiz, Türkiye Körler Federasyonu 15 Şubat 2019 Cuma günü Yüksek Seçim Kurulu’nun önünde görme engelli seçmenlerin gizli oy taleplerini dile getirmek  için bir basın açıklaması düzenleyecektir. Açıklamaya Kitlesel katılım önemlidir. Bu basın açıklamasına herkesi bekliyor, federasyonun bize gönderdiği mesajı paylaşıyoruz.

Bildiğiniz gibi mevcut mevzuata göre görme engelliler birinin refakati ile oy kullanmakta, bu durum engellilerin gizli oy hakkının ihlal edilmesine yol açmaktadır. En son 16 Nisan referandumunda ve 24 Haziran seçimlerinde görme engellilerin şablon kullanmasına Yüksek Seçim Kurulu tarafından izin verilmiş, ancak şablonların basımı işini Engelsiz Erişim Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi üstlenmişlerdi. Taktir edeceğiniz gibi bir sivil toplum kuruluşunun böyle bir masrafı sürekli olarak üstlenmesi mümkün değildir. Bu durumu görüşmek amacıyla Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’ndan istemiş olduğumuz randevu talebine 10 gündür cevap verilmemiştir. Görme engellilerin gizli oy sorununu bütün boyutlarıyla kamuoyuna duyurabilmek amacıyla federasyonumuz sizlerin de desteği ile 15 Şubat 2019 Cuma günü saat 12:00’de Yüksek Seçim Kurulu’nun Mithatpaşa Caddesi No: 15 Ankara adresinde başkanlık binası önünde kitlesel bir basın açıklaması yapacaktır.

Tarih: 15.02.2019

Saat: 12:00

Yer: Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No: 15 Ankara.

İrtibat tel: Suha Sağlam 0542 414 17 16

 

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle