Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     
Ara

YSK Hazırlıkları

Duyurular

YazarEngelsiz Erişim Derneği

Tarih30.11.2015

Toplam okunma1325

"Kardeşimle oy kullanmaya gittim. Ama benim adıma bilgim olmadan istemediğim bir partiye oy kullanmış.”

"Sandık görevlileri kendi dayattıkları kişilerle oy kullanmamı istiyorlar.”

"Gizli oy hakkım ihlal ediliyor ve ben en yakınım da olsa, kime oy verdiğimi açıklamak zorunda kalmak istemiyorum.”

Bunlar, ülkemizde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından gerçekleştirilen seçimlerde bağımsız olarak oy kullanması engellenen görme engellilerin yaşadıklarına verilen birkaç örnek. Daha da fazlası her seçim döneminde yaşanmaya devam ediyor. Ülkemizde yarım milyondan fazla görme engelli vatandaş yaşıyor. Ancak, görme engelli bireylerin bağımsız oy kullanma hakkı, Anayasamızın 67. Maddesinde yerini bulan "gizli oy ilkesi"ne ve konuyla ilgili çözüm önerileri getirilmesine rağmen görmezden geliniyor. Tek başına erişilebilir biçimde oy kullanabilmenin en basitinden teknolojik yöntemlere kadar bir çok somut yolu olduğu defalarca tartışıldı ve açıklandı. Yani çözümü olmayan imkansız bir talepten söz etmiyoruz. Ayrıca bu sorunla bir tek görmeyen seçmenler değil, okuma yazma bilmeyen, ileri yaş nedeniyle görme güçlüğü yaşayan ve farklı ihtiyaçları olan kişiler de karşı karşıya kalıyor.

İki yıl içerisinde 4 farklı seçimi geride bıraktık. Her seçim öncesinde YSK tarafından görme engelli vatandaşlara yönelik istediği kişiyle oy kullanma hakkının sağlandığıyla ilgili duyurular yapılıyor. Oysa görme engelliler, tek başına oy kullanmak istiyor! Ülkemiz 2019 yılında 3 farklı seçim yapacak ve vatandaşlar kendisini temsil edecek yöneticilerini seçecek. Bizler, bu uzun süre zarfında, getirilen çözüm önerilerinin değerlendirilerek görme engelli vatandaşların bu seçimlerde tek başına oy kullanmasının sağlanmasını istiyoruz!

Bu amaçla YSK’nin bu hakkı teslim etmesine yönelik bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçeyi sizler de aşağıdaki bağlantıdan indirip imzalayarak vereceğimiz adrese yüklemek yoluyla çalışmamıza destek verebilirsiniz. Dilekçeyi indirmek için,

http://www.eged.org/secimdilekce

Bunun yanında, eğer dilekçeyi tarama imkanınız yoksa, imzaladıktan sonra 0312-418-14-12 numarasına faks çekebilirsiniz. Ayrıca postayla iletmek isterseniz Getem’e gönderebilirsiniz.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ile gelecek seçimlerde erişilebilir olarak oy kullanma talebimizi iletmek ve konuyla ilgili kamuoyu oluşturmak amacıyla bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu görüşme sırasında ayrıca bu dilekçeleri de ileteceğiz. Görüşme sonrası değerlendirmelerimiz kamuoyuyla detaylı olarak paylaşılacaktır.

Öte yandan Hazırladığımız change.org kampanyamız devam ediyor. Bu kampanyaya destek vermek ve çevrenize duyurmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.

Kaynağı görüntüle

Paylaş:

Google Plus LinkedIn

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor. İlk yorum yapan sen ol.

Yorum Ekle