Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     

Bir gün, herkesle aynı anda, erişilebilir biçimde.

Tüm yaşamı, eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,

Mücadelemize devam edeceğiz.

Ara

Körcül Tarifler

Körcül tarif, kör bir kişinin başlangıç noktasından varmak istediği yere kadar yolculuğu sırasında faydalanabileceği dönemeç, kasis, eyim, merdiven, zemin farkı, ses, şehir mobilyası gibi işaretleri baz alarak yapılan güzergah tarifidir. Bastonla bir yerden bir yere giderken tüm bu işaretler nerede olduğumuzun anlaşılması ve yönümüzün tayini açısından önem kazanır. Bu nedenle görmeyen birine bir noktayı tarif ederken, mavi boyalı binayı geçip, üzerinde VS mağzası yazan tabeladan sonra sağa dön gibi görsel bir anlatım yapmak yerine, kaldırımdaki ikinci kasisten sonra yolun karşısına geç, yolun sağını takip ederken önüne elbise askıları gelecek. Bu askılardan sonraki sokaktan sağa dön gibi körsel ipuçlarını vermek daha yararlı olacaktır. Bir körcül tarif hazırlamaktaki en temel amaç, kişinin yolculuğuna başlamadan önce gideceği güzergahla ilgili kafasında bir harita oluşturmasına yardım etmektir. Bunu doğru biçimde başardığımızda, kör birey etrafından çok fazla yardım almaya ihtiyaç duymadan gideceği yere ulaşacaktır. Sizler de çevrenizde çok bilinen, lokanta, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, dernek, kitabevi gibi yerleri körcül tarif edip bize göndermek isterseniz, biz bu tarifi sitemizde yayınlayarak daha geniş bir havuzun oluşmasına kattkıda bulunmaktan mutluluk duyacağız. Bu bölümümüzde sizlerin hazırladığı bu tür körcül tariflere yer vereceğiz. Böylece bir havuz oluşturmayı amaçlıyoruz. Tariflerinizi bekliyoruz.

Feshane için Körcül Tarif

İstanbul'un Önemli fuar ve eğlence merkezlerinden Feshane için görme engellilerin kolay ulaşımını amaçlayan ipuçları yazısı.

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Körcül Tarif

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kozyatağı ve bostancı köprüsü arasında E5 üzerinde yer almaktadır.

Körcül Tarif Hazırlama Yönergesi

Körcül tarif, kör bir kişinin başlangıç noktasından varmak istediği yere kadar yolculuğu sırasında faydalanabileceği dönemeç, kasis, eyim, merdiven, zemin farkı, ses, şehir mobilyası gibi işaretleri baz alarak yapılan güzergah tarifidir.

Paylaş:

Google Plus LinkedIn