Ana içeriğe git   Paylaşıma git
Sol tarafta yarım ay biçiminde latin alfabesiyle, aşağıda braille alfabesiyle Engelsiz Erişim yazısı ve ortada güneşin içinde uçan bir kuş...

Yakınlaş

     

Bir gün, herkesle aynı anda, erişilebilir biçimde.

Tüm yaşamı, eşit, erişilebilir, engelsiz kılıncaya dek,

Mücadelemize devam edeceğiz.

Ara

Yorum ve Yazılar

Sizler de engellilik hakkında, bir şeyler düşünüyor, yorumluyor ve paylaşmak istiyorsanız, bu bölüm tam aradığınız yer olacak...

Orlando Günlükleri: Bir Engelsiz Erişim Serüveni

Derneğimiz üyeleri Engin Yılmaz ve Sevda Bozbey Yılmaz'ın, katıldıkları NFB 2015 Kongresinde gözlemlediklerini aktardığı harika bir yazı dizisini geçtiğimiz günlerde sizlerle buluşturmuştuk. Bu yazıda ikili deneyimlerini toparlayıp bizlerle paylaştılar. Herkesçe Eşit, Erişilebilir, Engelsiz bir hayatı paylaşmanın hayalini okuduğunuzda sizlerin de paylaşmasını diliyoruz.

Orlando Günlükleri Altıncı Gün: Korkmayan Birini Ezemezsin

Derneğimiz üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın katıldıkları NFB 2015 kongresi izlenimlerini aktardıkları yazı dizisinin altıncı bölümü.

Orlando Günlükleri Yedinci Gün: Görmez Değilim, Körüm

Derneğimiz üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın katıldıkları NFB 2015 Kongresi izlenimlerini aktardıkları yazı dizisinin yedinci bölümü.

Orlando Günlükleri Dördüncü Gün: Telefonda Gazete Okumanın A B C’si

Derneğimiz üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın NFB 2015 izlenimlerini aktardıkları yazı dizisinin Dördüncü Bölümü.

Orlando Günlükleri Beşinci Gün: Live The Life You Want. (İstediğin Hayatı Yaşa

Derneğimiz üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın NFB 2015 Kongre izlenimlerini aktardıkları yazı dizisinin beşinci bölümü.

Orlando Günlükleri İkinci gün: Kedi Resmi Yapmak

Derneğimiz üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın NFB 2015 Kongresi izlenimlerini aktardıkları yazı dizisinin ikinci bölümü.

Orlando Günlükleri Üçüncü gün: Sırlarla Dolu Bir Robot

Derneğimiz Üyeleri Engin ve Sevda Yılmaz'ın NFB 2015 izlenimlerini yazdıkları dizinin üçüncü bölümü.

Orlando Günlükleri Birinci Gün: Bir Erişilebilirlik Balonu: Amerikan Rüyası

Derneğimiz üyelerinden Engin ve Sevda Yılmaz'ın, katılım gösterdikleri 2015 NFB Kongresinde gözlemci olarak yer aldıkları günler içersinde deneyimlediklerini kaleme aldıkları yazı dizisi.

Her Yıl 3 Aralık

Her yıl 3 Aralık’ta bir dünya engelliler gününü kutlama furyası çıkar. Bir yıl boyunca engellilerle ilgili ajite haberler yapan medya bu günde de yoğun bir biçimde bu haberlerine devam eder.

Engelli Bireylerin Karar Alma Süreçlerine Etkin Katılımı

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik politikaların oluşturulmasında, alınmasında ve uygulanmasındaki en büyük eksiklik, karar alıcı ve uygulayıcı konumda olan mekanizmaların içerisinde engelli bireylerin olmamasıdır.

Kadraj

engelliler nerede?

Akım Derken

Toplumdaki engelli bireye bakış açılarını irdeleyen, temelinde geçtiğimiz günlerde AKP Tekirdağ millet vekili Ziaeddin Akbulut'un zihinsel engellilerin eğitimi yönünde faaliyete geçen bir merkezin açılışında gerçekleştirdiği konuşmasında sarfettiği söylemleri ele alan yazımız.

Özgürlüğün Önemine Dair

Bu günlerde zihnimi kurcalayan, kalbimi heyecanla çarptıran bir duyguyu, bir düşünceyi yada bir duygu tarifinin adını bulduğumu ve bunu herkeze anlatmak istediğimi farkettim.

Engelli Bireyin Eğitim Hakkı ve ÖSYM

Temel bir insan hakkı olan ‘eğitim hakkı’nın korunması, geliştirilmesi, eğitimde fırsat eşitliği için adil seçme yarışlarının yapılması bakımından önemli bir görev üstlenen ÖSYM ’nin 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) kılavuzunda engellilerle ilgili çarpıcı maddeler var.

Eğitim Her Engeli Aşar mı, Aşmaz mı Buyurun Beraber Bakalım!

Mert Karagüzel'in Görme Engelli Öğrenciler e-posta gurubunda paylaştığı, 19 Mayıs Üniversitesinde yaşadığı ayrımcılığa ilişkin yazısı....

Engelli Öğrenci Birimleri ve Yüksek Öğretim Kurumu

YÖK, engelli öğrenci birimlerini dentlemeli ve engelliler ile ilgili sadece rapro yazıp gönderen değil aynı zamanda engelli bireyin hayatına dokunan çalışmalar yapması için de yönlendirmelidir.

İnsan Hakları Engelli Bireyin de İnsan Hakkıdır

Hasan Kaya'nın Radikal gazetesi Yeni Söz sayfasında yayınlanan, derneğimiz üyesi Sevda Yılmaz'ın 2013 YDS sınav günü yaşadığı mâduriyeti ele alan yazısı.

Engelli bireyler karar süreçlerine de katılmalı

Son yılları saymazsak ne yazık ki engelliler konusunda çalışan STK'lar, engelli bireye yardım ve korumaya dayalı bir yol izlemiştir. Oysa engellilere yardım kadar önemli olan onların karar süreçlerine katılmasının yolunu açmaktır.

Engellilik girişime engel değil

'Dünya Engellilik Raporu'nda engellilikten kaynaklı sorunların çözümünün bir insan hakları olduğunun yanısıra 'kalkınma' öncelikli olduğunun da altı çizilmiştir. Rapor kalkınma politikalarının oluşturulması/uygulanması çerçevesinde engelli bireylerin de gözönünde bulundurulması ve sürece katılmasını önemsemektedir.

Evde bakım hizmeti sosyal bir haktır

Hükümetin uygulamaya koymuş olduğu evde bakım hizmeti gibi güzel ve insani uygulamayı genelden çıkararak farklı durumda olabilecek bireylere göre yeniden kanunlaştırması daha iyi sonuçlar verecektir. Bakım hizmetine ihtiyacı bulunan bireylerin tesbit edilmesi konusu yeniden gözden geçirilmelidir. Özellikle birden fazla bakıma ihtiyacı olan bireye sahip ailelerin durumlarına uygun ve mağduriyetlerini giderecek bir uygulamaya gidilmesi önemli olacaktır.

Yükseköğretim 'engellileri' nihayet görmeye başladı

'Yükseköğretimde engellilere yer var mı?' başlıklı yazı yazmış ve yüksek öğretimde engellilerin yeterince dikkate alınmadığını ifade etmiştim. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı, 3 Ocak 2013 tarihinde 'Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği'nin 11. maddesinin birinci fıkrasını değiştirerek; engellilerin sorunlarının doğrudan çözülmesi yönünde bir adım attı. Ama yüksek öğretimde engelliler için daha yapılacak çok şey var.

Engellinin Kent Hakkı

Görme, işitsel ve bedensel engelli bireyler kent yaşamının dışında kalmakta ve izole edilmektedirler.

Yükseköğretimde engellilere yer var mı?

Yükseköğretim Kurumu Yeni Yasa tasarısını medya ve kamuoyunu tartışmasına açmış ve Üniversitelerden, STK ve kamu Kurumlarından görüşler almaya başlamıştır.

İşaret dili bir insan hakkı talebidir

Herkesin yaşamın her alanında 'ana dili' ile yaşama, hizmet alma ve hizmet verme hakkı olmalıdır. "İşitme", "dil ve konuşma" engelli bireylerin, "anadil"i "işaret dili"dir. Bir insan hakkı talebi olarak, "işaret dili", "Yeni Anayasa" çalışmalarında resmi dil olarak yer almalıdır.

“Nevzat’ın Ardından…”

On gün kadar önce üzücü bir haber yayınlandı bazı televizyon kanallarında ve gazetelerde: “Ankara’da akülü aracıyla evine dönen engelli Nevzat Özyavuzer yüksek kaldırıma çıkamadı. Çöp kamyonu şoförü karanlıkta göremediği araca çarptı. Özyavuzer yaşamını yitirdi.”

SAKAT MI? ÖZÜRLÜ MÜ? ENGELLİ Mİ?

Sakat mıyım? Özürlü müyüm? Engelli miyim? Kendimi hangi kavrama göre tanımlayacağım? Hangisi bana uyuyor ya da uymuyor?

Engelliler spor yapmalı mı?

Sene 1999. O günkü Ödül Yönetmeliği’nde engelsiz sporculara Olimpiyat veya Dünya Şampiyonu olurlarsa, söz gelişi 300 cumhuriyet altını, engelli sporcular aynı başarıyı gösterdiğinde 25 cumhuriyet altını veriliyordu.

ÖSYM: Özürlülere sorun yaratma merkezi

Engelliler eşit, adil, şeffaf bir seçme ve değerlendirme sonucunda yapılacak yarışmalar neticesinde çıkacak sonuca elbette ki saygılılar, ama daha baştan sürecin dışında bırakılmalarına seyirci ve sessiz kalamazlar

Çalışma hayatının zencileri: Engelliler

Bugün milyonlarca insan; ırkından, dilinden, dininden, renginden yanı sıra fiziki görünümünden dolayı da yok sayılmakta, ayrımcılığa uğramakta ve ötekileştirilmektedir. Elleri/kolları/bacakları olmayan, gör(e)meyen, konuş(a)mayan, duy(a)mayan engelliler; bugünün dünyasının zencileridir.

Kapak toplamak engelleri kaldırır mı?

Belediyeler 'mavi kapak' toplayarak engellilerin sorunlarını çözemezler. Onların görevi yasalarda verilen görevleri yerine getirmektir.

Paralimpik Olimpiyatları'na neden ilgi gösterilmedi?

Yazılı medyadan görsel medyaya, siyasilerden spor yorumcularına kadar herkes Londra Olimpiyatları'nı canlı izledi. Peki ya yine Londra'da gerçekleşen Paralimpik Olimpiyatları'nı kaç kişi biliyor. Kaç kişi Nazmiye Uslu'nun halterde dünya rekorunu kırdığını biliyor?

Görmenin Hegemonyası

Bu yazımda görme engeliler özelinde normal diye nitelenen görme hegamonyasına nasıl yanıtlar verildiğini tartışmak istiyorum

Müfteri misiniz Mutemet mi?

Erişilebilirlikle ilgili süre Temmuz ayının 7. günü dolmaktaydı. Sözü dili bir iktidar partisinin pek kıymetli vekilleri dün meclisimize bir kanun teklifi vererek 2012'de dolan süreyi "Süreler makul değildi." gerekçesiyle 3 yıl ötelemek için harekete geçtiler.

Gören Göz Arka Plana, Görmeyen Göz Çukura Düştü!

Gören göz, herkese anlatıldığı gibi bir yazılım harikası mı? Yoksa bir yazılım faciyası mı?

Bir Çocuk Kalbinin Duvarları Yoktur

Hayatta yıkılması en zor olan “duvar”, önyargılarla örülmüş olandır.

Bilişim Ve Görme Engelliler

Günümüzde dünyada ve ülkemizde bir Kör hareketinden söz edebiliyorsak, bunda 3 B’nin önemli bir payı vardır: Braille, Beyaz Baston, Bilgisayar.

Bay Baston'un Güncesinden

17 Nisan 2010 02:52 İstanbul

BİR KENTİN DAYANILMAZ ÇARPIKLIĞI

Halil Köseler, kaldırımlar özelinden yola çıkarak, mevcut durumun yarattıgı genel sıkıntılar ve buna neden olan zihniyeti sorguluyor.

Hepiniz Aynısınız!

Biliyorum ki Birçok birey, yillar boyunca bu yaşam içinde özgün, benzersiz veya “sadece” yani tek olmak için, savaşır çevresindekiler ve hatta kendiyle çoğu kez...

Pandoranın Kutusu

Pandoranın kutusu açılır ve kötülükler...

Ekranı Duymak

Ekran okuyucunun en basit anlamda ne olduğu, temel olarak nasıl çalıştığı, Türkiye’nin bu teknolojinin neresinde olduğu, sektörün hem üretici hem de kullanıcı açısından sorunları, ekran okuyucunun geleceği ve sonuç biçiminde ele almaya çalışacağım bir yazı...

KİME İNDİRİM NIYE İNDİRİM?

Son dönemlerde yapılan indirimlerle ilgili Engelsiz Erişim Grubu'nun bakış açısı...

Paylaş:

Google Plus LinkedIn