Merhaba değerli Engelsiz Erişim takipçileri,
Sizinle buluşmamıza sadece bir gün kaldı ve biz yine çok heyecanlıyız. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Son güncel bilgileri de paylaşmak istedik.

Eğer desteğe ihtiyaç duyarsanız sizi Beyazıt tramvay durağında ve Vezneciler Metro durağının 16 Mart çıkışında Engelsiz Erişim Derneği’nden arkadaşlarımız ve İstanbul Üniversitesi’nden gönüllü öğrencilerimiz karşılıyor olacaklar. Eğer tramvay durağından veya metro durağından karşılama konusunda destek almak istiyorsanız sabah 08.30 ile 09.30 arasında durakta olmaya özen göstermelisiniz.

Eğer Kongre Merkezi’ne kendi imkânlarınızla ulaşmayı planlıyorsanız sizin için hazırladığımız körcül tarifi incelemeyi unutmayın. Körcül tarifi duyurunun en sonuna ekliyor olacağız. Kongre Merkezi’nin bulunduğu sokakta kazı çalışması yapıldığından yine oralarda da sizleri gönüllü öğrencilerimiz karşılıyor olacaklar.

Binaya ulaştığınızda gönüllü öğrencilerimiz yarışma alanına ulaşmanız konusunda ihtiyaç duyduğunuz yönlendirme desteğini sağlamak için yine orada olacaklar. Yarışmanın yapılacağı kata geldiğinizde kayıt masasına uğramayı unutmayın. Yemek fişinizi ve Seyirciye Sor kura çekilişi için numaralarınızı almak için mutlaka kayıt yaptırmalısınız. Oturumlar arasında çay-kahve ikramımız da olacak. Bu nedenle yarışmanın yapılacağı salonun olduğu katta çay-kahve alanının bulunduğunu bilmenizi isteriz. Geldiğinizde çay-kahve alanını da keşfetmeyi unutmayın. Tuvaletler yine yarışmanın yapılacağı salon ile aynı katta. Yarışma salonu ile tuvaletler arasındaki kılavuz yolu takip ederek tuvalete ulaşabilirsiniz.

Kısacası biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve heyecanla sizi bekliyoruz. Peki ya siz hazır mısınız?

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ PROF. DR. FUAT SEZGİN KONGRE MERKEZİ KÖRCÜL TARİF

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Yerleşkesine; Bağcılar-Kabataş tramvay hattını, Hacıosman-Yenikapı metrosunu, Anadolu yakasından gelecekler için ise Kadıköy-Tavşantepe metrosu ve Ayrılıkçeşmesi-Yenikapı Marmaray aktarmasıyla Yenikapı-Hacıosman hattına aktarma yapılarak ulaşılabilir. Atatürk Havalimanı-Yenikapı ya da Kirazlı-Yenikapı metro hatlarıyla da Yenikapı-Hacıosman metro hattına ulaşılabilir.
Tramvay hattını kullanacaklar “Beyazıt-Kapalı Çarşı” durağında, Marmaray aktarmalı ya da aktarmasız Hacıosman-Yenikapı metro hattına ulaşarak bu hattı kullanacaklar “Vezneciller-İstanbul Üniversitesi” durağında inmelidirler. Burada indikten sonra 16 Mart çıkışı tercih edilmelidir. Anadolu yakasından metrobüsle gelenler ya da Avrupa yakasında metrobüs kullananlar, Söğütlüçeşme-Avcılar ya da Zincirlikuyu-Avcılar metrobüs hatlarını kullanarak Cevizlibağ durağında inmelidirler. Cevizlibağ durağından Bağcılar-Kabataş tramvay hattındaki Kabataş yönüne giden tramvaya aktarma yaparak yine “Beyazıt Kapalı Çarşı” tramvay durağında inmelidirler.
Anadolu yakasından vapur ya da motorla gelecekler ise “Eminönü” iskelesine ulaşmalıdırlar. Eminönü iskelesinden Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Eminönü durağına ulaşıp Bağcılar yönüne giden tramvaya binmelidirler.
Otobüsle gelmek isteyenler için ise inecekleri duraklar ve bu duraklardan geçen hat isimleri aşağıdadır:

Vezneciler Otobüs durağı için:
39 A: Akşemsettin-Vezneciler
39 Y: Yeşilpınar-Vezneciler
MR 12: Kazlıçeşme Metrobüs-Vezneciler
37 Y: Yıldıztabya-Vezneciler
38 B: Yunusemre Mahallesi-Vezneciler
36 V: Yayla Mahallesi-Vezneciler
36 A: Cebeci-Vezneciler
77 A: Şişli-Vezneciler

Yukarıdaki hatlara ilişkin değişiklikler olabileceğinden seferlerin tarafınızdan kontrol edilmesi önerilmektedir.
Beyazıt-Kapalıçarşı ”  tramvay durağı, “Vezneciler-İstanbul Üniversitesi” metro durağı, “Beyazıt-Üniversite” ve “Vezneciler” otobüs duraklarına ulaştıktan sonraki körcül tarif ise aşağıdaki gibidir:

BEYAZIT-KAPALIÇARŞI TRAMVAY DURAĞINDAN MERKEZ YERLEŞKEYE ULAŞIM

 1. Beyazıt tramvay durağında indikten sonra turnikelerden çıkar çıkmaz sizi kılavuz yol karşılayacak. Eğer Kabataş yönünden geliniyorsa bu kılavuz yol hemen turnikenin bitimindedir.  Eğer Bağcılar yönünden geliniyorsa kılavuz yol için turnikeden çıkıldıktan sonra geriye yürünerek çıkıştan hemen sağa geçilmeli ve kılavuz yol bulunmalıdır.
 2. Kılavuz yolu takip ettiğinizde yolun sağa doğru döndüğünü göreceksiniz. Sağa dönüp kısa bir süre devam ettikten sonra kılavuz yol ile birlikte sola döneceksiniz ve yaklaşık 40-50m kılavuz yolu takip etmeye devam edeceksiniz.
 3. Kılavuz yol bitiminde sizi bir duvar karşılayacak.
 4. Duvarı bulur bulmaz sola döneceksiniz ve duvar kenarını takip ettiğinizde yolun sağa döndüğünü fark edeceksiniz. Kenarı bırakmadan siz de sağa döneceksiniz.
 5. Sağa döndüğünüzde aynı zamanda rampa başlayacak. Sağ kenarı hiç bırakmadan yürümeye devam edeceksiniz.
 6. Biraz yürüdüğünüzde sağda bir boşluk göreceksiniz. Orada sağa doğru çıkan merdivenler var. Siz sağdaki boşluğa girmeden yine düz devam ederek sağdaki duvarı bulup takip ederek rampayı çıkacaksınız.
 7. Rampanın ve duvarın bitiminde ayağınızın altında mazgalı hissedeceksiniz. İşte tam burada geniş bir meydana gelmiş olacaksınız ve beton zeminden Arnavut kaldırım taşı döşeli zemine geçmiş olacaksınız.
 8. Burada takip edilecek herhangi bir işaret bulunmuyor. Beyazıt Camii sağınızda kalacak ve siz saat 12:00 yönünde yaklaşık 150m dümdüz ilerleyeceksiniz.
 9. Burada zemin değişerek daha düz bir zemin olacak ve karşınıza kaldırım ve merdivenler çıkacak. Siz kaldırıma çıkmadan kaldırımı sağınıza alarak kenarını takip edeceksiniz.
 10. Kaldırım kenarını takip ederken bir süre sonra küçük bir boşluk gelecek ama siz oraya girmeden yaklaşık 5m düz yürüyeceksiniz ve rampanın duvarını bulacaksınız.
 11. Duvarı bulduğunuzda hafif sola dönüp sağdaki kenarı takip ederek yaklaşık 10m yürüyüp rampayı çıkacaksınız.
 12. Sağınızda tekrar küçük bir boşluk olacak ama siz yine o boşluğa girmeden düz yürüyerek yine duvarı bulup takip ederek rampayı çıkacaksınız.
 13. Rampayı bitirdiğinizde zemin değişecek ve düz zeminden bozuk zemine geçmiş olacaksınız.
 14. Burada hafif sol yapacaksınız yani saat 11:00 yönüne dönerek yürümeye devam edeceksiniz. Birkaç metre sonra karşınıza 11 basamaktan oluşan merdivenler çıkacak.
 15. Merdivenleri çıktığınızda yüzünüz üniversitenin giriş kapısına dönük oluyor. Burada saat 09:00 yönünde büyük parçalı Arnavut kaldırım zeminden yaklaşık 50 metre yürüyeceksiniz. Sağınızda üniversitenin duvarı, solunuzda Eczacılık Fakültesi kalacak. Buralarda kazılmış yerler olduğu için dikkatli olmanızı öneririz.
 16. Yolun soluna geçerek sol kaldırımı takip edeceksiniz.
 17. Soldaki birinci sokağı geçeceksiniz.
 18. Soldaki ikinci sokak boşluğundan içeri gireceksiniz.
 19. Bu sokağın başında ve içerisinde kazı çalışması yapıldığından çukurlara ve etrafa dikkat etmenizi öneririz.
 20. Bu sokak içerisinde yaklaşık 100 metre saat 12:00 yönünde düz şekilde yürüyeceksiniz. Bozuk zeminden geçerek binanın önüne geldiğinizde sizi binanın giriş kapısına giden kılavuz yol karşılayacak. Kılavuz yolu bularak giriş kapısına yönelebilirsiniz.
 21. Kongre binasının içine girdikten sonra kılavuz yolu takip ederek merdivenlere gidebilirsiniz. Ana salon  -2. kattadır.
 22. Ya da girişin saat 02:00 yönünde asansöre ulaşabilirsiniz.
 23. Merdivenle indiğinizde kılavuz yolu takip ederek ana salona ulaşabilirsiniz.
 24. Asansörden çıkınca saat 02:00 yönünde yine kılavuz yolu bularak ana salona ulaşabilirsiniz.

VEZNECİLER-İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ METRO DURAĞINDAN MERKEZ YERLEŞKEYE ULAŞIM

Metronun, 16 Mart çıkışı tercih edilmelidir.

 1. Metro istasyonundan yürüyen merdivenle yukarı çıkılıyorsa (4 kat yürüyen merdiven kullanılması gerekiyor) çıkıştan sonra tam sağa dönüp ufak mazgalları da geçip saat 12:00 yönünde yürüyün ve kaldırımın bitip yola ineceğinizi hissedin. Asansör ile çıkılıyorsa asansörden inince ufak mazgallar hemen solunuzda kalacaktır.
 2.  Bu yolda az da olsa trafik vardır. Bu yüzden dikkatlice karşıya geçiniz. Bu yol tek aracın geçebileceği genişliktedir.
 3. Kaldırımı bulduktan sonra kenar takibi yaparak yoldan yürüyebilirsiniz. Yol hafif sağa kıvrılacaktır. Burada kaldırıma yaklaşık 20cm uzaklıkta olan yol tarafındaki direklere dikkat ederek yürüyünüz.
 4. Yol sağa kıvrılınca biraz yürüyün ve saat 11:00 yönünde karşı kaldırıma doğru geçin.
 5.  Burada yine yoldan yürüyebilirsiniz. Ancak karşıdan gelebilecek araçlara dikkat edin.
 6. Kaldırımı takip ederken bir dört yol ağzı fark edeceksiniz. Buradan da saat 12:00 yönüne doğru karşıya ve yukarı eğimle beraber yürümeye başlayın.
 7. Tam karşıya geçtiğinizde yine kaldırımı takip etmeye başlayın.
 8. Burada bir güvenlik noktası olduğundan yol üzerinde bir demir ile karşılaşacaksınız. Bu demirin etrafından dolaşarak kaldırım takibini yukarı eğimli şekilde sürdürün.
 9. Kaldırım devam ederken bir araç giriş boşluğu olacak. Burayı geçin ve kaldırım kenarını yoldan takip etmeyi sürdürün.
 10. Yaklaşık 10m sonra yine bir araç girişi olacak ve bunu da geçerek kaldırımı takibi devam ettirin.
 11. Kaldırım bittiğinde bir dört yola geldiğinizi hissedeceksiniz.
 12. Burada Arnavut kaldırım yüzeyli sokağa sağa doğru dönerek sağ kaldırımı takip ederek ilerleyin.
 13. Yaklaşık 200 metre yürüyün.
 14. 2. sokak boşluğundan sağa dönün.
 15. Bu sokağın başında ve içerisinde kazı çalışması yapıldığından çukurlara ve etrafa dikkat etmenizi öneririz.
 16. Bu sokak içerisinde yaklaşık 100 metre saat 12:00 yönünde düz şekilde yürüyeceksiniz. Bozuk zeminden geçerek binanın önüne geldiğinizde sizi binanın giriş kapısına giden kılavuz yol karşılayacak. Kılavuz yolu bularak giriş kapısına yönelebilirsiniz.
 17. Kongre binasının içine girdikten sonra kılavuz yolu takip ederek merdivenlere gidebilirsiniz. Ana salon  -2. kattadır.
 18. Ya da girişin saat 02:00 yönünde asansöre ulaşabilirsiniz.
 19. Merdivenle indiğinizde kılavuz yolu takip ederek ana salona ulaşabilirsiniz.
 20. Asansörden çıkınca saat 02:00 yönünde yine kılavuz yolu bularak ana salona ulaşabilirsiniz.
 • Eğer “Laleli” metro çıkışından çıktıysanız:
 1. Yürüyen merdivenlerden çıktıktan sonra yaklaşık 10 metre yürüyün ve yolu fark edin.
 2. Buradaki sesli ışıkları kullanarak karşıya geçin.
 3. Karşıya geçerken ortadaki demire dikkat edin.
 4. Karşı kaldırıma geçince sağ duvarı takip edin.
 5. Bir boşluk fark edince hafif sağa kıvrılın ve hemen sola dönün.
 6. Biraz bozuk zemin ve eğimli kaldırımdan yürüyün.
 7. Yolu fark edince isterseniz karşıya geçip sağ yukarı doğru sol kaldırımı takip edebilirsiniz. İsterseniz yola inmeden kaldırımdan yürüyebilirsiniz.
 8. Kaldırımdaysanız üzerindeki direklere dikkat edin. 1 kişilik bu kaldırımda yukarı eğimli yürümeye devam edin.
 9. Kaldırım bitince yola inin ve saat 11:00 yönüne doğru karşıya geçin.
 10. Bir güvenlik demiriyle karşılaşacaksınız.
 11. Kaldırım devam ederken bir araç giriş boşluğu olacak. Burayı geçin ve kaldırımı yoldan takibi sürdürün.
 12. Yaklaşık 10m sonra yine bir araç girişi olacak ve bunu da geçerek kaldırımı takibi devam ettirin.
 13. Kaldırım bittiğinde bir dört yola geldiğinizi hissedeceksiniz.
 14. Burada Arnavut kaldırım yüzeyli sokağa sağa doğru dönerek sağ kaldırımı takip ederek ilerleyin.
 15. Yaklaşık 200 metre yürüyeceksiniz.
 16. 2. sokak boşluğundan sağa dönün.
 17. Bu sokağın başında ve içerisinde kazı çalışması yapıldığından çukurlara ve etrafa dikkat etmenizi öneririz.
 18. Bu sokak içerisinde yaklaşık 100 metre saat 12:00 yönünde düz şekilde yürüyeceksiniz. Bozuk zeminden geçerek binanın önüne geldiğinizde sizi binanın giriş kapısına giden kılavuz yol karşılayacak. Kılavuz yolu bularak giriş kapısına yönelebilirsiniz.
 19. Kongre binasının içine girdikten sonra kılavuz yolu takip ederek merdivenlere gidebilirsiniz. Ana salon  -2. kattadır.
 20. Ya da girişin saat 02:00 yönünde asansöre ulaşabilirsiniz.
 21. Merdivenle indiğinizde kılavuz yolu takip ederek ana salona ulaşabilirsiniz.
 22. Asansörden çıkınca saat 02:00 yönünde yine kılavuz yolu bularak ana salona ulaşabilirsiniz.

VEZNECİLER OTOBÜS DURAĞINDAN MERKEZ YERLEŞKEYE ULAŞIM

Vezneciler otobüs durağında, bu durağa gelişine göre otobüsler üç şekilde park edebilir: Birincisi, solda yol sağda otobüs durakları konumu (en çok sayıda), hikincisi solda yol sağda bankamatiklerin olduğu kaldırımın bulunduğu konum, üçüncüsü ise (en azı) sağında ve solunda dar kaldırımlı konum.

 • Üçünün de kesişim işaret noktasını kaldırımdaki halk ekmek büfesi olarak niteleyebiliriz.
 • Birincisinde, otobüsten inip geriye doğru yürüyüp halk ekmek büfesinin bulunduğu geniş kaldırımı bulunuz.
 • İkincisinde, otobüsten inip solonuzda yol sağınızda bankamatikler kalacak şekilde az mesafe yürüyüp döner büfesinden tam karşıya geçip halk ekmek büfesinin bulunduğu kaldırıma ulaşabilirsiniz.
 • Üçüncüsünde ise otobüsten inip otobüsü sağda bırakacak şekilde soldaki dar kaldırıma çıkıp bu kaldırımı takip ederek halk ekmek büfesinin köşesine ulaşabilirsiniz.

Bu işaret noktası bulunduktan sonra:

 1. Büfe sağınızda, yol solunuzda kalacak şekilde pozisyon alın.
 2. Buradaki kaldırım dardır ve pilavcılar mevcuttur.
 3. İsterseniz yola inebilirsiniz. Trafiği arkanıza alarak yürüyebilirsiniz.
 4. Kaldırımı sağınıza alın ve takibe başlayın.
 5. Yaklaşık 500m sonra bir dört yol ağzı fark edeceksiniz.
 6. Sağa doğru kıvrılın ve yukarı eğimi hissedin.
 7. Biraz yukarı doğru yürüyün ve saat 11:00 yönüne doğru karşıya geçerek kaldırımı solunuza, yolu sağınıza alın.
 8. Kaldırım devam ederken bir araç giriş boşluğu olacak. Burayı geçin ve kaldırım kenarını yoldan takibi sürdürün.
 9. Yaklaşık 10m sonra yine bir araç girişi olacak ve bunu da geçerek kaldırımı takibi devam ettirin.
 10. Kaldırım bittiğinde bir dört yola geldiğinizi hissedeceksiniz.
 11. Burada Arnavut kaldırım yüzeyli sokağa sağa doğru dönerek sağ kaldırımı takip ederek ilerleyin.
 12. Yaklaşık 200 metre yürüyeceksiniz.
 13. 2. sokak boşluğundan sağa dönün.
 14. Bu sokağın başında ve içerisinde kazı çalışması yapıldığından çukurlara ve etrafa dikkat etmenizi öneririz.
 15. Bu sokak içerisinde yaklaşık 100 metre saat 12:00 yönünde düz şekilde yürüyeceksiniz. Bozuk zeminden geçerek binanın önüne geldiğinizde sizi binanın giriş kapısına giden kılavuz yol karşılayacak. Kılavuz yolu bularak giriş kapısına yönelebilirsiniz.
 16. Kongre binasının içine girdikten sonra kılavuz yolu takip ederek merdivenlere gidebilirsiniz. Ana salon  -2. kattadır.
 17. Ya da girişin saat 02:00 yönünde asansöre ulaşabilirsiniz.
 18. Merdivenle indiğinizde kılavuz yolu takip ederek ana salona ulaşabilirsiniz.
  1. Asansörden çıkınca saat 02:00 yönünde yine kılavuz yolu bularak ana salona ulaşabilirsiniz.