Adem Vural

07.01.1974 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi mezunu. Halen maliyede memur olarak çalışmakta.

 

Ayça Balcı Güngör

1982 yılında İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokulu’nda tamamladı. Bostancı Ortaokulu ve Habire Yahşi Süper Lisesi’nden sonra 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Halen Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta.

 

Bahar Yavuz Turan

1993 yılında doğdu.  Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisidir. Eğitimde Görme Engelliler, Engelli Kadın ve Engelsiz Erişim Derneği gibi hak temelli bir yaklaşımla faaliyet yürüten çeşitli STK'larda aktif olarak yer almaktadır. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası gençlik toplantılarına katılarak engellilik meselesinin bu platformlarda dile getirilmesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Burak Sarı

1986 yılında Ankara’da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde memur olarak görev yapmaktadır.

Engelsiz Erişim Grubu’nun Ankara temsilciliğini yapmıştır. Müzikle yakından ilgilenmektedir. Bir dönem Grup Tepetaklak’ta bağlamacı olarak görev almıştır. Şu anda farklı gruplara, bağlama, gitar, ney gibi enstrümanlarla eşlik etmektedir. Halen Engelsiz Erişim Derneği ve değişik platformlarda faaliyetlerini yürütmektedir. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Canan Çam Yücel

24.08.1982 yılında doğdu. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği sertifika programını bitirdi. Altı Nokta Körler Vakfı’nda eğitimci olarak çalışıyor.

 

Çağrı Artan

19.11.1986’da Kahramanmaraş'ta doğdu. İlköğretim 1. sınıfı Ankara Aydınlıkevler'de yer alan Göreneller İlkokulu’nda, 2. sınıftan 7. sınıfa kadar olan dönemiyse İstanbul Sarıyer'de yer alan Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokulu’nda sürdürdü. 7 ve 8. sınıfları kaynaştırmalı olarak İstanbul Fatih'te bulunan Aksaray Mahmudiye İlköğretim okulunda tamamlayarak mezun oldu. 2004 Yılında ortaöğretim eğitimini Fatih Davutpaşa Lisesi’nde tamamlayan Artan, 2006-2010 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde sözleşmeli personel olarak çalıştı. 2010 Ekim ayında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin açmış olduğu engelli memur alım sınavını kazanarak üniversite bünyesinde memur olarak işe başladı. Kurumdaki pozisyonu 2015 yılında Engelli Öğrenci Birim Sorumluluğu olarak değişen üyemiz, halen bu kurumdaki görevini sürdürüyor. Geçmişte profesyonel anlamda müzikle ilgilenen Çağrı çeşitli proje ve kayıtlarda gitarist olarak görev almıştır. Derneğimiz bünyesinde geliştirilen çeşitli projelerde uygulayıcı olarak da bulunan üyemizin felsefe ve psikoloji alanında yapılmış araştırma ve makaleleri takip etmek ilgi alanları arasındadır.

 

Elif Ünver

1983'te doğdu. Sırasıyla, 1998'de Ankara Gören Eller İlköğretim Okulu, 2001'de İzmir İnönü Lisesi, 2006'da Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. 1,5 sene Menemen Devlet Hastanesi'nde çalıştıktan sonra, 2009'dan itibaren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda psikolog olarak çalışıyor. Ortada görünür bir sebep olmadığı halde, Engelsiz Erişim ailesine katılmak için Kasım 2016'yı bekledi.

 

Engin Yılmaz

1979 yılında doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerini Çift Ana Dal öğrencisi olarak bitirdikten sonra, Bilişsel Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından da 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yetişkin Eğitimi Alanında doktorasını tamamlayan Yılmaz, aynı zamanda Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM'in direktörlüğünü yürütüyor. Ayrıca doktorasını tamamladıktan sonra, üniversitelerde kısmi zamanlı olarak engellilik üzerine dersler veriyor. Bunların yanı sıra, Engelsiz Erişim Derneği Başkanı. Sesli Betimleme Derneği’nde de aktif çalışmalarına devam ediyor. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Eylem Yurtsever

1990 yılında doğdu. Hem İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde okumakta, hem de bir ilkokulda memur olarak çalışmaktadır. Bateri çalmaktan, okuyup yazmaktan ve dünya yemeklerini tatmaktan hoşlanır, at binmeye tutkundur. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Fahrettin Sadıç

1982 Mersin doğumlu. 2006 yılında Mersin Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2006-2010 yılları arasında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde görev yaptı. 2010 tarihinden bu yana Mersin Ersoy Ortaokulu'nda görev yapmaktadır. 

 

Gamze Sofuoğlu

1988 yılında İstanbul'da doğdu. 2013'te Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu ve aynı yıl yine Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilişsel Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 2014-2016 yılları arasında, NTV Radyo'da haftalık olarak yayınlanan, görme duyusunun ezdiği diğer duyuların peşinde radyo programı Başka Bir Gözle'yi Kürşat Ceylan ile birlikte hazırlayıp sundu. Yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve aynı zamanda kurumsal bir şirkette engelli ürün yöneticisi olarak çalışmaktadır. Engelsiz Erişim Derneği üyesi ve YGA mezunudur. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Gökhan Güngör

12 Mart 1984 yılında Manisa'nın Akhisar ilçesinde doğdu. Öğrenimine, İzmir Âşık Veysel Görme Engelliler Okulu'nda başladı. Ortaokul ile birlikte, kaynaştırma eğitimine dâhil oldu. 2005 yılında Marmara Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans programından mezun oldu. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyoloji yüksek lisans programına başladı. Öğrencilikten emeklilik yasasını beklediği için, programı halen sonuçlandırmadı. 2002-2006 yılları arasında, Engelsiz Yaşamlar Sosyal Sorumluluk Projesi'ni planladı ve koordinatörlüğünü yürüttü. 2005 yılında, Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı'nda bilgisayar öğretmenliği yaptı. 2007 yılında yerel bir gazetede muhabirlik yaptı ve körler için çıkarılan gazete ekinin sorumlusu olarak çalıştı. 2010 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'nda memur olarak göreve başladı. Halen İstanbul Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalışmakta. Amatör olarak satranç ile ilgilenmekte, profesyonel olmak için mesai harcamakta. Türkiye Körler Satranç Şampiyonaları'nda, 2010 dördüncülük, 2011 üçüncülük derecelerini alarak; 2010-2011 yıllarında Türkiye Körler Satranç Milli takımına girdi. Ayrıca, satranç antrenörlüğü yapmakta.

 

Gülcan Altun

1977 yılının Nisan ayında, ülkenin en doğu ucunda, hayata merhaba dedi. Ancak onu kavramaya çalışması en batı ucunda bir deniz kentinde oldu. Bu kentte tüm eğitim hayatını ve geriye kalan yaşamını sürdürdü ve hala sürdürmektedir. Hiç içine sindirmese de hukuk fakültesini bitirdi ve gene hiç içine sindirmese de maliyede memur olarak çalışmaktadır. 11 yaşındayken uzunca bir süre belirlenemeyen bir sebeple gözlerini kaybetti. Trajikomik bir tesadüf gibi 22 yaşında ise belden aşağı felç geçirdi ve anlaşıldı ki NMO hastasıdır. (Yaygın duyulan adı: Devic) Sonrasında felcin izlerini büyük ölçüde atlatmış olsa da hala desteksiz yürümekte zorlanmaktadır. 33 yaşını hasarsız atlattı çok şükür; 44'e Allah kerim. Buraya gülücük resmi koymak istedi ama beceremedi. Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır.

 

Levent Açlan

21.07.1980 yılında Balıkesir'de doğdu. 2000 - 2004 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Tarih eğitimi aldı. Halen Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı GETEM'de çalışmaya devam etmekte.

 

Mustafa Tezcan

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Halen Boğaziçi Üniversitesinde çalışmaktadır.

 

Mürşide Ciğerlioğlu

1980 yılında görme engelli olarak İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul dâhil hiç körler okuluna gitmedi. Kabartma yazı ve görme engellilere özgü bazı diğer uygulamaları, 20 yaşından itibaren gittiği Altı Nokta Körler Derneği’nde tanıştığı arkadaşlarından öğrendi. Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetten sonra, Kadıköy Belediyesi’ne bağlı bir kurumda yaklaşık iki yıl boyunca, görme engellilere bilgisayar öğretmenliği yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisansını “Görme Engelli Olarak Eğitim Yöneticisi Olmak” konulu proje çalışmasıyla tamamladı. Engelsiz Erişim Derneği’nin kurucu üyelerindendir ve Engelsiz Erişim Derneği bünyesinde yer alan EEEH derginin yazarlarındandır. 2006 yılından itibaren Türk Hava Yolları’nda çalışmaktadır.

 

Nurşen Sunar Korkmaz

21 Kasım 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Mezunudur. Halen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nde memur olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

 

Olcay Aşçı

10.06.1996 tarihinde doğdu. 9 aylıkken başlayan bir tedavi sonucunda 2 yaşına kadar tüm görme becerilerini terk edip, biraz da ilkokul dönemlerinde işitme becerisini de geçmişe bırakıp hayatına devam etti.

İlköğretim Ankara Göreneller’de bitti ve ondan sonraki öğrenim süreci tamamı ile uzaktan eğitim üzerine ilerlemek zorunda kaldı. Hastanede geçen zamanları teknolojik araştırmalar ile geçirirken, teknolojinin kahve fincanı kadar sade, 5 parmak kadar erişilebilir ve bir su bardağı kadar sezgisel olması gerektiği vizyonunu geliştirdi. Bu vizyon doğrultusunda, soyut kavramlarla arasının iyi olmadığına karar verip, kavram ve somut durum eşleştirmesi ışığında anlatımlar ve araştırmalar yapıp sonuçları heyecanla herkese anlattı.

Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde, Orta Asya Türk Tarihi’ne duyduğu meraktan ötürü Tarih bölümünde öğrenimine devam ederken; uzaktan eğitim ve kendi kendine öğrenme alanlarının tümünü keşfetmeye niyetlidir. Windows platformu başta olmak üzere diğer tüm ilgisini çeken alanlarda araştırma ve anlatım yapmaya devam etmekte.

Windows 8.1’den itibaren, 17 sayfa/20 dakikayı geçmeyecek biçimde hızlı başvuru kılavuzları hazırlıyor ve bu alan da dâhil diğer alanlardaki projeleri devam ediyor.

 

Sarper Arıkan

Akdeniz Üniversitesi, Engelli Destek Birimi Merkez Kütüphane Görme Engelliler Birimi yöneticiliği ve eğitmenlik görevini yürütmektedir. 2012 yılında “Görme Engelli Destek Teknolojileri Rehberi” adlı kitabı yazmıştır. Uzaktan Eğitim Platformunu, engelli bireyler için Akdeniz Üniversitesi’nde kurmuştur. 2013 yılında yaptığı engelsiz bilişim uygulamaları engelsiz bilişim alanında Engelsiz Eğitim Ödülü’nü almıştır. 2014 Engelsiz Bilişim Ödülü’nü engelsiz web uygulamaları alanında almıştır. DotWalker görme engelliler için anlık navigasyon çalışmasını Akdeniz Üniversitesi’nde başlatmıştır. Akdeniz Üniversitesi kampüsü için görme engellilere özel körcül tarif projesini başlatmıştır. Erişilebilir kütüphane oluşturulması yönünde ODTÜ, Balıkesir Üniversitesi, Batman olmak üzere birçok üniversiteye danışmanlık hizmeti vermiştir.

Özürlüler Vakfı, engelsiz bilişim konferanslarına katılımlarda bulunmuş ve engelsiz kütüphane ve bilişim alanlarında sunumlar yapmıştır. 2016 Yılı içerisinde Hacettepe Üniversitesi’nde Tekno-Girişim Türkiye üçüncülüğü ve Türkiye Bilişim Derneği Bilişim Yıldızları yarışmasında Türkiye ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

 

Serhat Esen

1977 İstanbul doğumlu. Halen Ing bankta çalışmakta. Ayrıca Açık öğretim Fakültesi İktisat öğrencisi.

 

Sevda Bozbey Yılmaz

10 Şubat 1979 Bayburt doğumlu. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdi. 2010 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisansını sürdürüyor. 2006 yılında Türk Hava Yollarında ilk kör çağrı merkezi çalışanları arasında yer aldıktan sonra, aynı kurumun müşteri ilişkileri departmanında müşteri ilişkileri uzmanı olarak görev yapmaya başladı. 2014 yılından bu yana ise THY’de Ekip Planlama Başkanlığı’na bağlı Kokpit Planlama Müdürlüğü’nde  Planlama Uzmanı olarak çalışıyor Bireysel olarak müzikle de ilgileniyor ve bu kapsamda çeşitli korolarda yer aldı ve ayrıca bireysel konserler verdi.

 

Turgay Gümüş

16 Mart 1990 tarihinde Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’nda aldı. İzmir'de Karabağlar Cumhuriyet Lisesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü kazandı ve 27/06/2014 tarihinde tekrar öğrenciliğe döneceği günün özlemiyle buradan mezun oldu. 2014 KPSS’de kendi alanında yirminci olan Gümüş 23/09/2014 tarihinde İstanbul Kağıthane Gültepe Çok Programlı Anadolu Lisesine atandı ve hala burada öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor. Delicesine kitap okumayı ve ağustos böceği gibi çalıp söylemesini seven Turgay Engelsiz Erişim Derneği’nin yanı sıra Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nde hak temelli engellilik mücadelesini sürdürüyor. Bu alanda mücadelenin yalnız pratikte değil teoride de yürütülmesinin gereğine inanan üyemiz engellilik alanında düşünüp okumaya da çalışıyor.