Merhaba Değerli Takipçilerimiz. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde de seçimlerin her aşamasını erişilebilir hale getirebilmek için var gücümüzle çalıştığımızı bilmenizi isteriz.

Bilindiği gibi Mahalli İdareler Seçimlerinde büyükşehir belediye başkanlıkları, il belediye başkanlıkları, ilçe belediye başkanlıkları ve ilçe meclis üyeleri için ayrı pusulalarla ve yerel seçimlerin doğası gereği ayrı ayrı sıralamalarla oy kullanıyoruz. Bu seçimler için büyükşehir belediye başkanlıkları, il ve ilçe belediye başkanlıkları ve ilçe meclisi üyelikleri için Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayımlanan parti ve aday listeleri erişilebilir değildir. Öte yandan geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz üzere Yüksek Seçim Kurulu tüm çabalarımıza ve kendilerine sunduğumuz ayrıntılı raporlara rağmen,  erişilebilir ve kapsayıcı oy pusulası şablonu bastırmamıştır. Eğer tek başımıza oy kullanmak istiyorsak parti ve aday sıralamalarını her il ve ilçe için ayrı ayrı bilmek zorundayız. Zira delik sayma yöntemiyle oyumuzu kullanmak durumundayız.

Engelsiz Erişim Derneği ve GETEM işbirliğiyle parti ve aday listelerini erişilebilir hale getirdik. GETEM üzerinden sağlanan ve aşağıda yer alan bağlantıları kullanarak dilediğimiz il ve ilçenin belediye başkanı ve meclis üyelerini, parti ve bağımsız aday sıralamasını öğrenebileceğiz. Her şey istediğimiz gibi olmasa da Yüksek Seçim Kurulunun taleplerimizi dikkate alarak erişilebilir bir seçim ve mahrem oy hakkımız için çalışacağı umudunu taşıyoruz.

GETEM Üyesi olmayanların tüm dosyaları rarlı biçimde toplu indirebileceği link

https://www.getem.boun.edu.tr/katalog/dosyalar/YSK2024.rar

Aşağıdaki bağlantılar GETEM üyeleri için

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri Büyük Şehir Belediye Başkan Adayları

https://www.getem.boun.edu.tr/?q=node/72792

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri İlçe ve Büyükşehir Olmayan İllerin Merkez belediye başkan Adayları

https://www.getem.boun.edu.tr/?q=node/72793

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri Belde Belediye Başkan Adayları

https://www.getem.boun.edu.tr/?q=node/72794

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri İlçe Meclisi Adayları

https://www.getem.boun.edu.tr/?q=node/72795

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri İl Genel Meclisi Adayları

https://www.getem.boun.edu.tr/?q=node/72796

 

 

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı