Değerli takipçilerimiz, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri yaklaşırken erişilebilir bir seçimin sağlanması için erişilebilir oy pusulası şablonlarının hazırlık sürecini titizlikle takip ediyoruz. Oy pusulası şablonlarının basımına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’yla yakın zamanda bir görüşme daha gerçekleştirdik. Görüşmenin sonucunda şablon basımının İl Seçim Kurulları tarafından yaptırılacağı tarafımıza bildirilmiştir. Bu sebeple illerdeki pusula boyutlarına göre oy pusulası şablonu üretilmesi zorunludur.

Engelsiz Erişim Derneği olarak İstanbul İl Seçim Kurulu’nu arayarak İstanbul ilinde kullanılacak oy pusulası şablonlarının hazırlığına ilişkin bilgi aldık. İstanbul İl Seçim Kurulu ile yapılan görüşmeler neticesinde, İstanbul ilinde kullanılacak oy pusulası şablonlarının hazırlık sürecine ilişkin detayların Mart ayının ikinci haftası gibi netleşeceği belirtildi. Ayrıca İstanbul İl Seçim Kurulu’na erişilebilir oy pusulası şablonu raporumuzu ilettik.

Siz de kendi illerinizdeki İl Seçim Kurulları ile şablon basımıyla ilgili görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Bu görüşmeler öncesinde Bizden herhangi bir destek talebiniz olursa, hazırladığımız oy pusulası şablonu raporlarını size ulaştırabilir, bugüne kadar edindiğimiz bilgi ve deneyimlerimizi aktarabiliriz. Tüm seçmenlere ve sivil toplum kuruluşlarına sürecin takipçisi olmaları konusunda hatırlatmada bulunmak isteriz.

Seçimlerde oyumuzu mahrem, bağımsız ve gizli bir şekilde kullanmak istiyorsak haydi birlikte mücadele edelim. Erişilebilir olarak basılmış oy pusulası şablonlarımızla birlikte erişilebilir bir seçim için çalışalım.

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı