Yüksek Seçim Kurulu binasının önünde çekilmiş olan fotoğrafta solda Burak Sarı sağda Nurşen Korkmaz yer alıyor. Her ikisinin de elinde beyaz baston bulunuyor.

Mart 2024 seçimleri öncesi, tek başına ve mahrem oy kullanmamızın önündeki erişilebilirlik sorunlarının giderilmesi için Engelsiz Erişim Derneği olarak Yüksek Seçim Kurulu ile görüşmelere başladık. 14 Mayıs seçimleri sonrası derlediğimiz bilgiler ile öneri ve eksiklikleri tespit ettiğimiz raporumuzu sunduk. Derneğimiz adına Nurşen Korkmaz, Burak Sarı ve dernek asistanımız Simge Yıldırım görüşmeye katıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Yener ve Seçim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Gedik ile görüşmemiz olumlu bir havada geçti.

“Eksikliklerin Farkındayız”

Başkan Ahmet Yener eksikliklerin farkında olduklarını, ilk aşamada aksaklıkların olabileceğini, sorunların zaman içerisinde çözülebileceğini belirtti. Pusulanın kayması, mührün taşması gibi problemlerin farkında olduklarını ifade etti. Yerel seçimlere yetişmese de sonraki seçimlerde sürecin sorunsuz işleyeceğini belirtti. Bizler de en azından çözülmesi mümkün olan sorunların çözülmesini talep ettik. Parti ve aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulunun web sitesinde erişilebilir olarak yayımlanmasını, sandık görevlilerinin bilinçlendirilmesini, parti ve aday listelerinin oy kullanma merkezlerinde Braille olarak bulundurulmasını, kamu spotunun erişilebilir olması ve anlatıcının körlerden seçilmesini, tüm sürecin engelli örgütleriyle yürütülmesini, şablonlarda aday isimlerinin Braille ve iri puntolarla da yazılmasını, şablon deliklerinin mühür sığacak kadar olmasını talep ettik ve ayrıntılı raporumuzu sunduk. Ahmet Bey, bilişim sorumlusunu da toplantıya davet ederek web sitesindeki erişilebilirlik sorunlarıyla ilgili çözüm önerimizi paylaştı. Ayrıntılı raporumuzu sunarak Ahmet Bey’in makamından ayrıldık.

Evrak kayıt işlemi esnasında, Seçim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gedik Bey’in odasında çeşitli şablon örneklerini incelerken taleplerimizi tekrarladık. Oldukça güzel geçen görüşmeden umutlu ayrıldık. Ayrıntılı raporumuza Engelsiz Erişim Derneği 2023 Yüksek Seçim Kurulu Oy Pusulası Şablonu Raporu bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Ülkemizin daha erişilebilir seçimi gerçekleştirme potansiyelini açığa çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz. Erişilebilir seçim sürecinin takipçisiyiz.

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı