Niye bilgiye eşit ve erişilebilir biçimde ulaşamıyoruz? Herhangi birisinin bir tıkla ulaşabildiği bilgi kaynakları bizi niye kapsamıyor? Neden bir eğitim videosundan herhangi birisi rahatça faydalanıyorken bizler konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan gören yakınlarımıza videodaki ayrıntıları sormak zorunda kalıyoruz?

10 yıl önce bu sorularımıza mütevazı bir yanıt olsun diye gündemimize oturdu engelsiz eğitim fikri. Eğitim dijitalleşmeden önce birçoğumuz çok yetenekli olduğumuz alanlarda almak istediğimiz kursların kapısından geri çevrilme üzüncünü yaşamışızdır. Bahane tanıdık. “Görme engelli birisine nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz” Oysa küçük bir adım atmak bile bu bahanenin çöpe atılması için yeterliydi. Sağlamcı olmayan eğitmenler için engel yoktu. Dijital eğitim çağında bu bahane karşımıza çıkmadı ama fiilen kendisini gösterdi. Kapsayıcılık gündeminde olmayan bir çok eğitmenin anlatımları körler için erişilebilir değildi. O nedenle erişilebilir bir eğitimin mümkün olduğunu göstermek ve erişemediğimiz eğitimlere bir alternatif yaratmak amacıyla engelsiz eğitimleri oluşturduk.

Bildiklerimizi paylaşarak başladık işe. Bilgi tekelimizden çıkmalıydı. Bilişim, dil, müzik, mutfak işleri… Aklımıza gelen her alanda açtığımız kurslarla kapsayıcı bir eğitimin mümkün olduğunu deneyimledik. Hem de en görsellik içeren alanlarda bile. 10. Yılımızda bu alanda da güzel bir eğitimle karşınızdayız. Erişilebilir Resim Atölyemiz Melis Doğan denetiminde katılımcılarını bekliyor.

Erişilebilir Resim Atölyesi Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

Origami öğrenmek heyecan verici gelmiyor mu size de? Elif Ünver Çırpan bu heyecanı bilgiye dönüştürüyor.

Origami 101 Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

Yapay Zekâ derin bir derya. Onunla daha yakın ilgilenmek isteriz değil mi? O zaman Kadir Ahıska’ya başvuruyoruz.

Yapay Zekâ Eğitim Programı ve Eğitimci Bilgileri

Bu yıl dolu dolu üç eğitim bizi bekliyor. O zaman bizler de hepinizi eğitimlerimize bekliyoruz. Nice on yıllarda erişilebilir ve yaratıcı eğitimlerde görüşmek üzere.

NOT: Eğitimler Engelsiz Erişim Derneği Zoom Platformu üzerinden yapılacak ve saat 20.30’da başlayacaktır. Eğitimlerle ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi dunyayaseslen@gmail.com adresi üzerinden bize iletebilirsiniz.

Engelsiz Eğitim Platformu’na Zoom üzerinden Katılım Bağlantısı:

https://zoom.us/j/92474514417?pwd=RjBQRFF2UUt0eTJHMktqeFF5cUpWZz09

“”Meeting ID: 92474514417 yazın.

Password: 1234

 

 

Engelsiz Erişim Derneği Twitter Zaman Akışı